SKOKI NARCIARSKIE

Planica 2023. Niesamowity i rekordowy wyczyn! Piotr Żyła mistrzem świata w skokach narciarskich

Słowenia

Piotr Żyła obronił wywalczony przed dwoma laty w Oberstdorfie tytuł mistrza świata na skoczni normalnej.

W rundzie finałowej w Planicy Polak poleciał na 105 metr. Dzięki temu ustanowił rekord obiektu oraz awansował z 13. pozycji na pierwszą!

Jego pierwszy skok był na 97,5 metra z dość mocnym wiatrem w plecy. Do liderującego na półmetku Stefana Krafta tracił niecałych sześć punktów.

W rundzie finałowej Żyła wynikiem 105 metrów poprawił o dwa metry ustanowiony przez Ukraińca Jewhena Marusiaka kilkanaście minut wcześniej rekord skoczni.

Na 102 metrze wylądował Kamil Stoch i zajął 6. pozycję. Dawid Kubacki w rundzie finałowej poleciał pięć metrów dalej i ostatecznie był piąty.

Niemcy wywalczyli pozostałe medale, tj. Karl Geiger (brąz) i Andreas Wellinger (srebro).

Paweł Wąsek z 30. miejsca awansował na 16., a Aleksander Zniszczoł przesunął się o pięć lokat na 20. pozycję.

Żyła po raz drugi w karierze zdobył indywidualny tytuł mistrzowski. Został drugim Polakiem po Adamie Małyszu, który obronił złoty medal mistrzostw świata na skoczniach normalnych.

Piotr Żyła (fot. Grzegorz Wojtal / Kronika24.pl)

Polki na 9. miejscu w drużynówce. Niemki ze złotem

Niemki najlepsze w konkursie drużynowym na mistrzostwach świata. Konkurs rozegrano na skoczni normalnej w Planicy. Reprezentacja Polski nie powtórzyła osiągnięcia sprzed dwóch lat z Oberstdorfu i nie zakwalifikowała się do serii finałowej.

Biało-czerwone skaczące w składzie: Kinga Rajda, Paulina Cieślar, Anna Twardosz, Nicole Konderla zajęły dziewiąte miejsce.