SPORTY WALKI

Petycja walcząca o uznanie MMA za sport. Zebrano ponad 14 tysięcy podpisów

"MMA to sport"

Pod koniec maja organizacja International Mixed Martial Arts Federation (IMMAF), do której należy Stowarzyszenie MMA Polska, ruszyła z kampanią „MMA to sport”.

Organizacja ta działa na rzecz wsparcia i uznania mieszanych sztuk walki przez międzynarodową społeczność sportową i rządy na całym świecie.

Pod specjalną, internetową petycją, szybko zgromadzono 10 000 podpisów, a dziś jest ich już ponad 14 000! 

Podpisów ciągle przybywa, a samą petycję można znaleźć na stronie https://www.change.org/mmaisasport

Cały czas zachęcamy też do wsparcia akcji i pokazania tym samym siłę polskiego MMA! 

W Polsce za koordynację, nadzór oraz wcielanie w życie własnych inicjatyw wspierających kampanię

„MMA to sport”, odpowiedzialne jest Stowarzyszenie MMA Polska, które w ramach swoich działań jeszcze przed startem kampanii rozpoczęło misję na rzecz rozwoju amatorskiej odsłony tej dyscypliny. MMA Polska kładzie największy nacisk na szkolenie kadr, których praca przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo wszystkich zawodników. Równocześnie zdobywając coraz większe poparcie zarówno wśród fighterów, jak i osób od lat tworzących świat mieszanych sztuk walki w Polsce, Stowarzyszenie nieustannie lobbuje na rzecz postulatów związanych z petycją u władz państwowych. Wierząc, że pozytywne postrzeganie tego sportu jest jednym z filarów w zdobywaniu sprzymierzeńców, Stowarzyszenie MMA Polska w 2019 roku wysłało na mistrzostwa świata w Bahrajnie, Reprezentację Polski MMA, która zdobyła 3 medale i w równie mistrzowskim stylu wsparła promocyjnie amatorskie MMA już po powrocie do kraju.

– MMA to sportowy fenomen, to milionowe rzesze fanów na całym świecie, tysiące zawodników i zawodniczek, to również wysokie oglądalności i olbrzymie zainteresowanie mediów – mówi Martin Lewandowski, prezes Stowarzyszenia MMA Polska. – To federacje i stowarzyszenia, które budują amatorskie MMA u podstaw. To też wiele klubów i sale pełne adeptów, którzy coraz częściej wybierają MMA, jako swoją ulubioną dyscyplinę. Wiele wskazuje na to, że MMA od kilku lat jest najszybciej rozwijającym się sportem na świecie. Zatem z całą stanowczością stwierdzam: mieszane sztuki walki to pełnoprawna dyscyplina sportowa. Szanuję wszystkie sporty i sztuki walki. Zdaję sobie również sprawę z tego, iż MMA nie jest dla każdego. Niemniej życzyłbym sobie, aby naturalna potrzeba profesjonalizacji dyscypliny nie była sztucznie hamowana, opóźniana czy wręcz bojkotowana. Uważam, iż może to być przejaw niechęci czy też bojaźni niekoniecznie przyjaźnie nastawionych przedstawicieli innych sportów.

W mediach społecznościowych akcja oznaczana jest hashtagami: #MMAisaSport #MMAtoSport.

Najważniejsze odpowiedzi dotyczące kampanii „MMA to sport”

 • Jaki mamy cel?

Ogólnoświatowe, formalne uznanie MMA za dyscyplinę sportu.

 • Kto ma uznać MMA za sport?

Ruch olimpijski i rządy państw.

 • Dlaczego?

Ponieważ chcemy dalej rozwijać MMA na świecie i działać na rzecz praw osób uprawiających ten sport.

 • Jakie są przeszkody?

Aplikowaliśmy wiele razy do międzynarodowych organizacji sportowych, jednak nasze postulaty były odrzucane ze względów politycznych. Wpływowi liderzy innych sportów olimpijskich lobbują przeciwko MMA.

 • Dlaczego to robią?

Wierzymy, że związki tych sportów traktują MMA jako zagrożenie – ze względu na finanse i popularność. To niesprawiedliwe podejście godzi w prawa wszystkich, którzy trenują MMA, od dzieci aż do profesjonalnych zawodników. Jesteśmy przekonani, że wszystkie dyscypliny sportów i sztuk walki mogą działać wspólnie, ramię w ramię, jako członkowie tej samej rodziny.

Co w praktyce oznacza formalne uznanie MMA za dyscyplinę sportu?

 • Uznanie MMA za dyscyplinę sportu daje wszystkim zawodnikom i osobom praktykującym MMA te same prawa, które mają trenujący inne dyscypliny sportowe (m.in.: dostęp do usług medycznych, ubezpieczenie zdrowotne, ochronę dla osób poniżej 18 roku życia i dorosłych podatnych na zagrożenia dorosłych, testy antydopingowe, rozwój młodzieży itp.)
 • Możliwość zarządzania oraz wprowadzania regulacji dla zapewnienia ochrony zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich trenujących. Pozwala również na standaryzację: zasad dyscypliny, przepisów turniejowych oraz tych dotyczących możliwości trenowania innych.
 • Zapewnia efektywny i bezpieczny rozwój młodzieży.
 • Toruje drogę do uznania MMA za dyscyplinę olimpijską dając najlepszym zawodnikom szansę na reprezentowanie kraju podczas igrzysk.
 • Międzynarodowe uznanie MMA za dyscyplinę sportową umożliwi podążenie tą samą drogą władzom krajowym w różnych państwach, wpływając pozytywnie na odbiór MMA przez wiele środowisk.
 • Daje też możliwość pozyskiwania finansowania dyscypliny i najlepszych zawodników przez organy państwowe.

10 ważnych faktów na temat MMA

 1. Zawodnicy MMA to osoby wszechstronnie wytrenowane, o wysokim poziomie umiejętności.
 2. MMA posiada miliony fanów na całym świecie.
 3. Istnieją zunifikowane zasady walki, oddzielnie dla zawodów amatorskich i profesjonalnych
 4. IMMAF jest międzynarodowym związkiem zajmującym się amatorskim MMA
 5. Ponad 100 narodowych federacji jest zrzeszonych w IMMAF, z czego tylko 40 uznawanych jest przez krajowe Ministerstwa Sportu lub Państwowe Komitety Olimpijskie.
 6. IMMAF od 2014 roku jest organizatorem corocznych mistrzostw świata MMA.
 7. W 2019 roku IMMAF zorganizowało zarówno mistrzostwa kontynentalne jak i mistrzostwa świata dzieci, młodzieży i seniorów. Zgromadziły one ponad 2130 zawodników z 60 krajów.
 8. Dziecięca odsłona MMA notuje szybki rozwój – w 2019 roku w pierwszych mistrzostwach świata dzieci w wieku 12-17 lat wystartowało ponad 600 zawodników.
 9. Twierdzenie, że MMA jest mniej bezpieczne niż inne sporty kontaktowe jest mylne. Dobrze uregulowane MMA posiada bardziej rygorystyczne zasady bezpieczeństwa w porównaniu do pozostałych tego typu dyscyplin.
 10. Amatorzy oraz wielu profesjonalnych zawodników podlega polityce antydopingowej prowadzonej przez WADA.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button