TRÓJMIASTO

Ostrzelali dom sędziego i podpalili pomieszczenie gospodarcze

2 lata śledztwa

Skierowaniem do sądu aktu oskarżenia wobec 3 osób, którym zarzucono popełnienie łącznie 13 przestępstw zakończyło się śledztwo prowadzone przez policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Postępowanie dotyczyło czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego i narażenie jego oraz jego rodziny na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez oddanie strzału z broni palnej i podpalenie pomieszczenia w pobliżu domu.

20 grudnia 2021, w dniu, w którym doszło do napaści na sędziego Sądu Rejonowego w Miastku (woj. pomorskie), zatrzymany został 39-letni mężczyzna, który działając wspólnie i w porozumieniu z ojcem poprzez użycie broni palnej, oddali strzał w okno jego domu. Ponadto tym dwóm mężczyznom zarzuca się podpalenie pomieszczenia gospodarczego na terenie posesji należącej do sędziego.

Intensywna praca policjantów nad sprawą polegała m.in. na przesłuchaniach świadków, analizach zabezpieczonych zapisów z kamer monitoringu, przeprowadzeniu eksperymentu procesowego, ustaleniach z opinii biegłych, a także działaniach operacyjnych. Efektem tych czynności było zebranie przez śledczych wystarczającego materiału dowodowego, który pozwolił na doprowadzenie obu mężczyzn przed wymiar sprawiedliwości.

Przeprowadzone przez policjantów przeszukanie miejsca zamieszkania podejrzanego, pozwoliło na ujawnienie m.in. broni palnej, na którą obaj mężczyźni nie posiadali zezwolenia. Ponadto funkcjonariusze ustalili, że starszy z mężczyzn działając wspólnie i w porozumieniu ze swoim synem oraz inną osobą w ramach uzgodnionego podziału ról, podpalił przy użyciu łatwopalnej cieczy przydomową altanę, w której składowane było drewno. Łączna wartość strat, jakie spowodowali sprawcy na terenie posesji to 8 tys. zł.

Prowadzone dwa lata śledztwo przez policjantów gdańskiej komendy wojewódzkiej pod nadzorem słupskiej prokuratury okręgowej i zgromadzone wówczas dowody dostarczyły podstaw do przedstawienie 3 osobom zarzutów popełnienia łącznie 13 przestępstw. 39-latkowi i jego 64-letniemu ojcu prokurator przedstawił zarzuty dotyczące czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego, narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób, uszkodzenia, zniszczenia, bądź uczynieniu cudzej rzeczy niezdatnej do użytku, natomiast zatrzymanej w tej sprawie kolejnej osobie, 47-latkowi, zarzuty pomocnictwa w popełnieniu tych przestępstw.

Przeprowadzone przez policjantów postępowanie wykazało również szereg innych popełnionych przez te osoby przestępstw, za które także odpowiedzą przed sądem.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button