TRÓJMIASTO

Obchody 81. rocznicy wybuchu II WŚ. Prezydent Gdańska do premiera: porozumienie ponad podziałami

Obchody 81. rocznicy wybuchu II WŚ

Gdańsk to miejsce dialogu, konsensusu, poszukiwania kompromisu i zgody narodowej.

Chcemy być godnymi spadkobiercami tych, którzy właśnie w Gdańsku w roku 1980 wspólnie wykuwali założenia dla Porozumień Sierpniowych – rozpoczyna swój list prezydent Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz zwraca się do premiera w sprawie obchodów 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Prezydent uważa, że należy unikać wikłania w aktualne spory polityczne symboli świętych dla wszystkich Polaków. Takim miejscem i takim symbolem jest Westerplatte. „Nigdy więcej wojny” – ten wymowny cytat usytuowany na uświęconej polską krwią ziemi nie stracił na swojej aktualności i skłania nas do prowadzenia konstruktywnej i pokojowej debaty.

Dalej prezydent Gdańska przypomina, że miasto organizuje obchody od 1999 roku, z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza i że zawsze do organizowania uroczystości zapraszani byli kombatanci, weterani, wojsko, harcerze i najważniejsze osoby w państwie.

Prezydent zwraca również uwagę na wiadomość na twitterze Ministra Obrony Narodowej o obchodach 1 września na Westerplatte – Nie sposób traktować tego twitta, jako wyciągnięcia ręki do zgody, a należy postrzegać w kategorii wytyczania nowego pola konfliktu. (…) Jeszcze większym zaskoczeniem jest próba realnego wpływu i presji wywieranej przez konstytucyjnego ministra na toczące się postępowanie administracyjne (…) aktualnie trwa proces związany z realizacją specustawy dedykowanej Westerplatte. Zgodnie z jej zapisami Muzeum II Wojny Światowej złożyło wniosek o zezwolenie na realizację części inwestycji.

Na koniec prezydent ponawia zaproszenie dla premiera na uroczystości – Żywię nadzieję, że wspólnie, bez niepotrzebnych sporów i ponad podziałami, uczcimy tego dnia pamięć bohaterskich obrońców Westerplatte oraz milionów cywilnych ofiar tej strasznej wojny. Raz jeszcze zapraszam Pana Premiera na uroczystości organizowane przez Gdańsk na Westerplatte 1 września 2020 r. Jestem otwarta na dialog i podobnej otwartości chciałabym móc oczekiwać od premiera mojej Ojczyzny oraz podległych mu współpracowników.

Poniżej pełna treść listu:

Gdańsk, 24 lipca 2020 r.

Szanowny Panie Premierze

Gdańsk to miejsce dialogu, konsensusu, poszukiwania kompromisu i zgody narodowej. Chcemy być godnymi spadkobiercami tych, którzy właśnie w Gdańsku w roku 1980 wspólnie wykuwali założenia dla Porozumień Sierpniowych.

Są niestety w naszej Ojczyźnie wyraźnie wytyczone linie podziałów. Polaryzacja i spór jaki toczą nasi rodacy budzą troskę i powinny skłaniać polityków do gotowości poszukiwania porozumienia ponad podziałami. Tym bardziej należy unikać wikłania w aktualne spory polityczne symboli świętych dla wszystkich Polaków. Takim miejscem i takim symbolem jest Westerplatte. „Nigdy więcej wojny” – ten wymowny cytat usytuowany na uświęconej polską krwią ziemi nie stracił na swojej aktualności i skłania nas do prowadzenia konstruktywnej i pokojowej debaty.

W takim właśnie duchu było moje zaproszenie na obchody 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej, które, jak co roku chcieliśmy uczcić z udziałem kombatantów, weteranów, wojska, harcerzy i najważniejszych osób w państwie. W 1999 roku zapoczątkował te obchody śp. Paweł Adamowicz i od 21 lat miasto Gdańsk nieprzerwanie organizuje uroczystości zapraszając do udziału najważniejszych przedstawicieli naszego państwa, bez względu na to, kto aktualnie sprawuje władzę. Dlatego też, po rozstrzygnięciu wyborów prezydenckich, niezwłocznie wysłałam zaproszenie do Prezydenta RP – pana Andrzeja Dudy. Wcześniej, bo już w połowie czerwca, zaproszenia skierowałam do Pana Premiera, jak również Marszałków Sejmu i Senatu RP oraz Ministra Obrony Narodowej.

Tym bardziej zdumiał mnie dzisiejszy wpis w mediach społecznościowych Ministra Obrony Narodowej- pana Mariusza Błaszczaka. Nie sposób traktować tego twitta, jako wyciągnięcia ręki do zgody, a należy postrzegać w kategorii wytyczania nowego pola konfliktu.

Jeszcze większym zaskoczeniem jest próba realnego wpływu i presji wywieranej przez konstytucyjnego ministra na toczące się postępowanie administracyjne. Aktualnie trwa proces związany z realizacją specustawy dedykowanej Westerplatte. Zgodnie z jej zapisami Muzeum II Wojny Światowej złożyło wniosek o zezwolenie na realizację części inwestycji w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Trwa właśnie jego opiniowanie przez zainteresowane strony, w tym przez miasto Gdańsk. Zgodnie z ustawą, zapoznanie się z tymi opiniami poprzedza wydanie decyzji przez Wojewodę Pomorskiego. Pomimo tego minister Błaszczak przesądza o rozstrzygnięciu, które ma dopiero zapaść i które zostanie rozstrzygnięte przez inny organ. Jest to pogwałcenie reguł demokratycznego państwa prawa.

Żywię nadzieję, że wspólnie, bez niepotrzebnych sporów i ponad podziałami, uczcimy tego dnia pamięć bohaterskich obrońców Westerplatte oraz milionów cywilnych ofiar tej strasznej wojny. Raz jeszcze zapraszam Pana Premiera na uroczystości organizowane przez Gdańsk na Westerplatte 1 września 2020 r. Jestem otwarta na dialog i podobnej otwartości chciałabym móc oczekiwać od premiera mojej Ojczyzny oraz podległych mu współpracowników. Nie traćmy szansy na to, aby pamięć o obrońcach Westerplatte Polaków łączyła, a nie dzieliła i żeby nie była źródłem gorszących sporów.

Jaki 1 września na Westerplatte? Prezydent Dulkiewicz i radni apelują do rządu o dialog

Apel o dialog i współpracę w sprawie organizacji obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte skierowali do rządu w piątek, 24 lipca, prezydent Aleksandra Dulkiewicz i szefowie klubów radnych, które mają większość w Radzie Miasta Gdańska. To reakcja na poranny wpis ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który stwierdził w mediach społecznościowych, że tegoroczne obchody zorganizuje Wojsko Polskie. Prezydent Dulkiewicz przypomniała, że teren Westerplatte prawnie nadal należy do Miasta Gdańska i od dwóch dekad istnieje tradycja przygotowywania rocznicowych uroczystości.

Władze samorządowe Miasta Gdańska są tym bardziej zdumione wpisem ministra Mariusza Błaszczaka, że miesiąc wcześniej do przedstawicieli najwyższych władz państwowych – m.in. do prezydenta, premiera i ministra obrony narodowej – prezydent Aleksandra Dulkiewicz wysłała zaproszenia do udziału w uroczystości. Pozostały one bez odpowiedzi.

– To swoisty rodzaj komunikacji. Na wysłany ponad miesiąc temu, 19 czerwca, list, nie tylko do pana Mariusza Błaszczaka, ale także do innych, wszystkich najważniejszych osób w państwie polskim. Dzisiaj chciałabym zaapelować do pana ministra Błaszczaka o trzy rzeczy. Po pierwsze: o uszanowanie tradycji tego miejsca – świętego miejsca dla Polek i Polaków, ale też szalenie ważnej tradycji gdańszczanek i gdańszczan – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, podczas piątkowego briefingu.

Prezydent Gdańska przypomniała, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym teren Westerplatte nadal należy do Miasta Gdańska – dopiero niedawno rozpoczęła się procedura przekazania go administracji państwowej, na podstawie zeszłorocznej specustawy. Miasto Gdańsk oczekuje też, że rząd RP uszanuje 20 letnią tradycję tego miejsca: uroczyste obchody wybuchu II wojny światowej, o godz. 4.45, na Westerplatte zapoczątkował w 1999 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wspólnie z harcerzami. Z biegiem lat zaczęły się one odbywać z udziałem wojska i przedstawicieli władz państwowych, a także zagranicznych głów państw i polityków odgrywających istotną rolę na arenie międzynarodowej. Za każdym razem gospodarzem i głównym organizatorem było Miasto Gdańsk.

1 września 2019 r. – w 80. rocznicę rozpoczęcia obrony Westerplatte – gościem uroczystości był Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który niejednokrotnie krytykował łamanie zasad państwa prawa przez PiS. Holenderski polityk wygłosił na Westerplatte bardzo osobiste przemówienie, w którym stwierdził, że Europa winna jest szacunek i wdzięczność Polsce, która poniosła ogromne straty z rąk niemieckich najeźdźców, a także polskim żołnierzom, którzy walczyli o wolność wszystkich Europejczyków. Frans Timmermans wyznał, że prawdopodobnie nie byłoby go na świecie, gdyby nie Polacy z dywizji pancernej gen. Stanisława Maczka, którzy uratowali życie jego ojcu.

Obecność Timmermansa jako gościa honorowego na Westerplatte była krytykowana przez polityków PiS.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button