POLSKA

Obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie – największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

W 77. rocznicę tamtego zrywu prezydent Andrzej Duda oddał hołd Bohaterom Walczącej Warszawy.

Przed południem prezydent złożył wieniec przed tablicami na fragmencie muru fabryki J. Franaszka – miejscu pamięci o zamordowanych przez Niemców siedmiu tysiącach mieszkańców warszawskiej Woli.

O godzinę „W” Andrzej Duda oddał hołd Powstańcom przy Pomniku Gloria Victis, który znajduje się na cmentarzu wojskowym na Powązkach.

Prezydent złożył także wieniec na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK. Obecni byli Powstańcy, harcerze, a także córka generała, Jadwiga Chruściel „Kozaczek”, łączniczka w I Obwodzie „Radwan” w Śródmieściu.

Wieczorem w Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent uczestniczył w koncercie „Warszawiacy Śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Wspólnie z Chórem Warszawiacy i orkiestrą pod kierownictwem Jana Stokłosy śpiewano powstańcze piosenki: „Zośka”, „Siekiera, motyka”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Chłopcy silni jak stal”, „Warszawskie dzieci”. Na zakończenie koncertu publiczność odśpiewała Hymn Polski. Słychać było również okrzyki „Cześć i chwała bohaterom”.

W piątek Prezydent RP wręczył ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom zrywu stolicy oraz osobom pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach. W przededniu rocznicy wybuchu Powstania odbył się Apel Pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego i polowa msza święta na placu Krasińskich w Warszawie.


Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (fot. UMW)

Warszawa oddała hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

W niedzielę 1 sierpnia w godzinę „W”, o 17:00, w Warszawie rozległy się syreny alarmowe, a miasto na minutę się zatrzymało, by oddać hołd Powstańcom Warszawskim. Przedstawiciele władz i organizacji powstańczych uczcili pamięć bohaterów pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Co roku Warszawa dba o to, by w uroczysty sposób przypomnieć o poświęceniu swoich mieszkańców w 1944 r. i oddać cześć poległym oraz zamordowanym. Tak było i teraz, podczas obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania. Oficjalne uroczystości w rocznicę niepodległościowego zrywu rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej u zbiegu ulic Wiejskiej i J. Matejki.

– My wszyscy z pokoleń średnich i z pokoleń młodszych – tutaj jeszcze raz całą młodzież pozdrawiam – mogą się uczyć właśnie z tego, że nie tylko doraźność i nie tylko dzień dzisiejszy, ale przyszłość powinna nam dyktować to, jak się będziemy zachowywać. I za to chciałem Wam – spadkobiercom Polskiego Państwa Podziemnego – bardzo serdecznie podziękować – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

W godzinę „W” zebrani pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach uczcili minutą ciszy pamięć Powstańców. Odegrano hymn państwowy i hejnał warszawski. Na uroczystości wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym: prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki i premier Mateusz Morawiecki. Wieniec w imieniu mieszkańców Warszawy złożył prezydent miasta Rafał Trzaskowski, któremu towarzyszyli powstańcy.

Z Powązek oficjalne obchody przeniosły się na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli, gdzie odbyła się uroczystość składania kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 100 tysięcy mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim. Pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani” Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, zaapelowała do zgromadzonych przedstawicieli władz i mieszkańców Warszawy, aby nigdy więcej nie dopuścić do wybuchu wojny. W uroczystości uczestniczył premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet.

– Musimy mieć mądrych dowódców i wspaniałych rządzących, żeby pilnowali, by nigdy nie doszło z nikim do wojny. Pamiętajmy o tym, pamiętając o tym cmentarzu, jak straszna jest wojna – zaapelowała Wanda Traczyk-Stawska. Pokreśliła, że nigdy nie wolno być obojętnym wobec zła. – Nie stój, jeśli widzisz zło, ale reaguj. Każdy, kto widzi zło dziejące się w tym kraju ma obowiązek stawać przeciwko – powiedziała sanitariuszka powstania.

– Klamrą tych uroczystości jest kwestia porozumienia, wybaczenia i wyciągania wniosków. Mówiąc ważne – szczególnie w takim miejscu – słowa o bohaterstwie i daninie krwi, nie możemy zapominać o tym, co z tego wynika – o przesłaniu pokoju, o potrzebie wyciągania ręki do drugiego człowieka – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

Uroczystości zakończył Apel Poległych oraz złożenie wieńców pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani”. Wcześniej odmówiono modlitwę międzyreligijną w intencji poległych żołnierzy i ofiar cywilnych powstania, której przewodniczył administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek. Po uroczystościach odbyła się msza św. polowa pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Koncert „Warszawiacy Śpiewają (nie)zakazane piosenki” (fot. KPRP)

Obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego – premier

Porządkowanie grobów z harcerzami oraz spotkanie z Powstańcami – tak obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczął w piątek premier Mateusz Morawiecki. W niedzielę szef rządu uczestniczył we mszy świętej z okazji 120. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Wyszyńskiego, a także odwiedził Muzeum Lat Dziecięcych w Zuzelach. O 17 w Godzinę „W” premier oddał hołd poległym w walkach o Polskę pod pomnikiem „Gloria Victis”. Na zakończenie obchodów Prezes Rady Ministrów, wspólnie z Warszawiakami, zaśpiewał (nie)zakazane piosenki podczas koncertu w Parku Wolności.

Porządkowanie grobów z harcerzami

Już kolejny raz w przeddzień obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki porządkował groby Powstańców. W tym roku szef rządu wraz z harcerzami odwiedził Cmentarz Wojenny w Laskach, na którym spoczywają żołnierze Armii Krajowej – Powstańcy Grupy „Kampinos”.

Spotkanie z Powstańcami Warszawskimi

W Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich odbyło się spotkanie z Powstańcami Warszawskimi. Premier Mateusz Morawiecki miał okazję porozmawiać i wysłuchać wspomnień bohaterów, którzy w heroiczny sposób walczyli o wolność 77 lat temu.

Wizyta premiera Nadrenii Północnej-Westfalii Armina Lascheta

Premier Mateusz Morawiecki w niedzielę 1 sierpnia w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego spotkał się z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, przewodniczącym CDU Arminem Laschetem. Premier Laschet wziął udział w uroczystościach upamiętniających Powstanie Warszawskie. W rozmowie zostały poruszone bieżące zagadnienia dwustronne i europejskie.

Z okazji 120. rocznicy urodzin księdza Wyszyńskiego, szef polskiego rządu odwiedził Zuzelę – rodzinną miejscowość duchownego. Po mszy świętej premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod pomnikiem Kardynała oraz zwiedził Muzeum Lat Dziecięcych ks. Stefana Wyszyńskiego.

„Ksiądz Stefan Wyszyński, pochodzący z tej ziemi, pomógł zachować ducha niepodległości Polski. Jego słowa podtrzymywały polski zew wolności” – wspominał szef polskiego rządu.

Duchowny pomagał rannym w czasie Powstania Warszawskiego. W Laskach wspierał duchowo rodaków w tamtejszy szpitalu polowym.

Godzina „W” – oddanie hołdu Powstańcom pod pomnikiem „Gloria Victis”

O godzinie 17:00 premier Mateusz Morawiecki razem z przedstawicielami władz państwowych, Powstańcami oraz mieszkańcami Warszawy oddał hołd poległym w walce za ojczyznę pod pomnikiem „Gloria Victis”.

Pomnik ten upamiętnia żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego i okupacji niemieckiej. Co roku, 1 sierpnia w godzinę „W” odbywają się tam uroczystości, w których uczestniczą przedstawiciele władz, kombatantów, a także ich rodzin oraz mieszkańców Warszawy.

Szef rządu złożył kwiaty na grobie gen. bryg. Antoniego Chruściela ps. Monter. Prochy dowódcy Powstania Warszawskiego, a także jego żony zostały sprowadzone do Polski, a w 2004 r. pochowane na Powązkach.

Koncert (nie)zakazanych piosenek

Warszawiacy co roku biorą udział w koncercie organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W ten szczególny sposób mogą oddać hołd tym, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność. Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z mieszkańcami uczestniczył w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. i trwało 63 dni. Po pierwszych sukcesach Powstańcy musieli ustąpić wojskom niemieckim okupującym stolicę. Walki trwały do nocy z 2 na 3 października 1944 r., kiedy w kwaterze SS w Ożarowie Mazowieckim podpisano akt kapitulacji Powstania Warszawskiego. W działaniach wojennych toczących się na terenie stolicy poległo blisko 200 tys. osób – żołnierzy i cywilnych mieszkańców miasta.
(gov)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button