POLSKA

Gdynia, Grodzisk Mazowiecki, Poznań i Zamość. Zmasowane ataki antyszczepionkowców

Antyszczepionkowcy w natarciu...

Zaczął się zmasowany atak antyszczepionkowców na punkty szczepień przeciw Covid-19.

Wcześniej PiS na to nie reagował i teraz zbiera żniwo.

Podpalono punkt szczepień w Zamościu

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Zamościu podpalono mobilny punkt szczepień oraz siedzibę sanepidu. Trwają czynności wyjaśniające to zdarzenie.

Policjanci poszukują sprawcy podpalenia mobilnego punktu szczepień oraz budynku zamojskiego sanepidu. Do tych przestępstw doszło minionej nocy w Zamościu. Sprawca został nagrany przez kamery miejskiego monitoringu. Osoby, które rozpoznają mężczyznę na publikowanym nagraniu lub posiadają istotne informacje na temat tego przestępstwa, proszone są o kontakt z Policją pod numerem telefonu 47 815-19-00 lub telefon alarmowy 112.


Do przestępstwa doszło minionej nocy w Zamościu. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że nieznany mężczyzna około godziny 1 w nocy przyjechał rowerem pod mobilny punkt szczepień mieszczący się na Rynku Solnym i podłożył tam ogień.

Po otrzymanym zgłoszeniu o pożarze punktu szczepień, policjanci zamojskiej komendy w trakcie penetracji miasta za sprawcą podpalenia, zauważyli również ogień wydobywający się z budynku sanepidu przy ul. Peowiaków.

Na miejscu obu pożarów interweniowali strażacy. W wyniku pożaru, nikt nie odniósł obrażeń.

Nam miejscu podpaleń pracowali policjanci, którzy zabezpieczali ślady. Zabezpieczony został monitoring miejski, który zarejestrował nieznanego mężczyznę. Na miejsce przestępstwa przyjechał rowerem.

W związku z tym zdarzeniem, w celu wykrycia sprawcy podpaleń została powołana specjalna grupa śledcza, złożona z funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Poznań – antyszczepionkowcy wtargnęli na teren szpitala

Piknik laktacyjny jak co roku odbywał się na terenie Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Antyszczepionkowcy zakłócili jego przebieg. Próbowali zniechęcić matki i kobiety w ciąży do szczepień przeciwko COVID-19.

Skandowali hasła: „mamo, tato nie szczep mnie”, „stop segregacji sanitarnej” czy „nie bądź królikiem doświadczalnym”.

Po godz. 14 kilkanaście osób wtargnęło na teren szpitala. Interweniowała policja.

Gdynia. Agresji mówimy stanowcze nie!

Od 23 lipca w gdyńskich dzielnicach rozpoczął kursowanie Szczepibus, w którym mieszkańcy bez wcześniejszej rejestracji mogą zaszczepić się przeciw COVID-19. Niestety w sobotę, 31 lipca w czasie kolejnej akcji szczepień na bulwarze Nadmorskim, pojazd wraz z obsługą został zaatakowany przez grupę antyszczepionkowców.

W sobotnie przedpołudnie grupa agresywnych antyszczepionkowców zaatakowała ludzi, którzy przyszli na bulwar Nadmorski, aby skorzystać z wizyty w Szczepibusie. Jak poinformowała gdyńska policja, na bulwarze zebrało się około 16 osób. Policjanci wylegitymowali przybyłych i sprawdzają, czy zgromadzenie było legalne.

Napastnicy stosowali wobec pracowników służby zdrowia przemoc słowną. Obsługa oraz przebywające w Szczepibusie kobiety z dziećmi przestraszyły się agresorów, dlatego niezbędna była interwencja policji i straży miejskiej.

– Nikogo nie zmuszamy do szczepień w ramach Szczepibusa. To, co nas niezwykle zaniepokoiło w wydarzeniach z soboty, to próba narzucania swojego zdania i opinii przez grupę osób – krzykiem i przemocą. To oczywiście w żaden sposób nie zmieni funkcjonowania Szczepibusa. Myślę, że możemy zaapelować do osób, które tego dnia brały udział w zdarzeniu i obrażały tych, którzy odpowiadali za działalność Szczepibusa: szanujemy poglądy wszystkich osób! Nie robimy nic na siłę. To propozycja skierowana do mieszkańców Gdyni i myślę, że tolerancja powinna dać nam możliwość, abyśmy uszanowali opinię tych, którzy chcą skorzystać z pakietu szczepień – apeluje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Niestety gdyński przypadek nie jest jedyną tego typu sytuacją w naszym kraju. Antyszczepionkowcy umawiają się za pośrednictwem mediów społecznościowych w zaplanowanych miejscach szczepień, ubliżają służbie zdrowia i jednocześnie straszą osoby, które przyszły tam, aby się w spokoju zaszczepić.

Harmonogram postoju Szczepibusa w dzielnicach miasta:

2.08.2021, godz. 13.00-18.00, Babie Doły, SP nr 28, 81-197 Gdynia, ul. Zielona 53,
3.08.2021, godz. 13.00-18.00, Wielki Kack, SP nr 20,Gdynia 81-575, ul. Starodworcowa 36,
4.08.2021, godz. 13.00-18.00, Obłuże, SP nr 39, Gdynia 81-181, ul. adm. Unruga 88,
5.08.2021, godz. 13.00-18.00, Dąbrowa, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, Gdynia 81-589, ul. Nagietkowa 73,
6.08.2021, godz. 13.00-18.00, Cisowa, SP nr 31, Gdynia 81-007, ul. Chylońska 227.

Grodzisk Mazowiecki. Antyszczepionkowcy zaatakowali punkt szczepień

Minister zdrowia Adam Niedzielski:

„Doszło do aktu terroru, który był skierowany nie tylko wobec pracowników punktu szczepień i osób, które się szczepią, ale i wobec państwa.

Mamy do czynienia z kampanią kłamstw i oszczerstw zniechęcających do szczepień, która eskaluje w internecie. 27 lipca doszło do kolejnego etapu, eskalacji, która przyjęła formę przemocy fizycznej wobec pracowników punktu szczepień.

Została przekroczona granica, która upoważnia państwo do podjęcia bardzo surowych kroków wobec osób szerzących hejt i atakujących punkty szczepień. Przygotujemy rozwiązanie gwarantujące pracownikom punktów szczepień szczególną ochronę.

Podjąłem decyzję, żeby wypłacić specjalną nagrodę – 10 tys. zł dla osoby, która pomoże wskazać sprawcę tego zdarzenia. Apeluję o przekazywanie policji informacji o tego typu aktach wandalizmu. Zero tolerancji dla takich zachowań.”

Premier Morawiecki:

„Znowu tej nocy doszło do bandyckiego aktu w Zamościu, gdzie sprawca podpalił stację sanitarno-epidemiologiczną i punkt szczepień. Drodzy Rodacy, szczepienia są naszą zaporą przeciw COVID-19 i zabezpieczeniem przed 4. falą.

Będziemy niezwykle surowo podchodzić do tego typu akcji, jakie miały miejsce w Grodzisku Mazowieckim.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button