POLSKA

Nowelizacja budżetu państwa. To te osoby otrzymają trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19

Polska

Wiele krajów zdecydowało się na podanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 i dlatego rząd chce taką dawkę skierować dla Polaków.

Dawkę tę otrzymają osoby z chorobami obniżającymi odporność, pracownicy ochrony zdrowia oraz osób powyżej 50. roku życia.

W Polsce nie planuje się obowiązku szczepień.

78,5 mld zł – o tyle wyższe niż planowano mogą być wpływy do budżetu państwa w 2021 r.

Nowelizacja budżetowa 2021 roku (fot. KPRM)

Nowelizacja budżetowa

 • Nowelizacja budżetu – dochody budżetu państwa w 2021 r. w ustawie budżetowej to 404,5 mld zł, a planowanej będzie to 483 mld zł.
 • Rząd przeznaczy dodatkowe środki na ochronę zdrowia w wysokości 1 mld zł.
 • Zwiększenie środków na drogi i koleje o ok. 10,1 mld zł (na drogi ponad 3,6 mld zł i kolej 6,4 mld zł).
 • Zwiększenie środków na rolnictwo o ok. 650 mln zł.
Nowelizacja budżetowa 2021 roku (fot. KPRM)

Pierwotnie w ustawie budżetowej rząd planował dochody na poziomie 404,5 mld zł. Natomiast obecnie przewiduje dochody w wysokości blisko 483 mld zł. Dla porównania – w 2010 r. wynosiły one 250,3 mld zł. Zwiększy również wydatki. W ustawie budżetowej na rok 2021 wynosiły one 486,8 mld zł. Natomiast teraz przewiduje wydatki na poziomie 523,4 mld zł.

Ostatnie pięć lat to obniżka ponad 20 podatków w Polsce. Jest to efekt m.in. uszczelniania finansów publicznych i walki z mafiami VAT-owskimi.

 • PIT: 71,3 mld zł w nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 r. –  wcześniej planowano 69,3 mld zł
 • CIT: 49,5 mld zł w nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 r. – wcześniej planowano 37,1 mld zł
 • VAT: 214,5 mld zł w nowelizacji ustawie budżetowej na 2021 r. – wcześniej planowano 181 mld zł

Ponadto:

 • PKB wzrośnie o 4,9 proc., co oznacza wzrost o 0,9 proc. w porównaniu z ustawą budżetową na 2021 r.
 • prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej ma wynieść 5 548 zł, co oznacza wzrost o ok. 300 zł względem ustawy budżetowej na 2021 r.

Rolnictwo, infrastruktura drogowa i służba zdrowia – gdzie trafią dodatkowe środki?

Dzięki dobrej kondycji budżetowej więcej środków rząd przeznaczy m.in. na:

 • wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego

Samorządy otrzymają dodatkowe środki w wysokości 12 mld zł, z czego:

 •  8 mld zł na realizacje zadań własnych,
 • 4 mld zł na inwestycje w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę oraz kanalizacji.

Co ważne, ostatnie lata to znaczny wzrost dochodów samorządów. Łączne dochody w latach 2016-2020 wyniosły prawie 1,3 bln zł. W porównaniu do lat 2011-2015, to wzrost o ok. 40 proc.

– Warto porównać ile środków nasi poprzednicy przeznaczali na wsparcie dla powiatów, małych i średnich miast na takie projekty, jak drogi czy sieć ciepłownicza. To porównanie wypada miażdżąco dla naszych poprzedników, bo przez budżet przeciekały pieniądze, jak przez durszlak – zauważył premier.

 • drogi i koleje

Planuje zwiększenie wydatków o ok. 10,1 mld zł na drogi i kolej, w tym na drogi – ponad 3,6 mld zł oraz kolej – 6,4 mld zł. Przyspieszenie inwestycji drogowych ma szczególne znaczenie dla rozwoju Polski lokalnej – to wsparcie samorządów w realizacji inwestycji przede wszystkim na drogach gminnych i powiatowych. Zwiększone wydatki na kolej przyczynią się do rozwoju nowoczesnych i ekologicznych form transportu. Przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych będzie także dodatkowym impulsem do rozwoju polskich firm z branży budownictwa, w szczególności w warunkach wychodzenia z trudności związanych z walką z pandemią COVID-19.

 • wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

Rząd przeznaczy dodatkowe 800 mln zł dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Środki zostaną wykorzystane na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami oraz na nowe programy zatwierdzane przez Radę Nadzorczą PFRON.

 • rolnictwo

O ok. 650 mln zł zwiększy środki dla rolników. Będą one przeznaczone m.in. na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt oraz na pomoc finansową udzielaną przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu dla producenta świń na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF. Wsparcie otrzymają także jednostki realizujące zadania w obszarze rolnictwa.

 • służbę zdrowia

Przeznaczy dodatkowy 1 mld zł na ochronę zdrowia w Polsce.

Szef rządu podkreślił, że m.in. o 800 mln zł nastąpi zwiększenie budżetu na Narodowy Fundusz Zdrowia – wiele wycen ulegnie zmianie, a także wynagrodzenia. Kwotą 200 mln zł rząd dofinansuje również uczelnie zajmujące się kształceniem naszych przyszłych medyków. Ten rok będzie więc rekordowy z punktu widzenia wydatków na zdrowie.

 • bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową

Przeznaczy dodatkowe 2,2 mld zł na bieżące funkcjonowanie oraz na inwestycje w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Premier Mateusz Morawiecki:

„Można robić nowelizację ustawy budżetowej kiedy jest źle i słabo, ale można ją też robić kiedy jest dobrze. Mamy więcej dochodów w budżecie państwa niż planowaliśmy na ten rok w ustawie budżetowej.

Wdrożyliśmy tarczę finansową, która uratowała pośrednio lub bezpośrednio miejsca pracy. Stan gospodarki ma to do siebie, że składa się z wielu sektorów gospodarki narodowej – import, eksport, stan deficytu – i zbiera te dane razem.

Także o eFaktura, która też przyczyni się do poprawy stanu budżetu państwa.

Chcę zakomunikować, że nowelizacja budżetu umożliwi przeznaczyć więcej środków na zdrowie, na szkolnictwo wyższe, na kształcenie medyków, na poprawę deficytów z poprzednich lat.

Wygospodarowaliśmy maksymalne kwoty do przeznaczenia na zdrowie. Przeznaczamy dodatkowe środki w wysokości 1 mld zł na ochronę zdrowia.

Zdecydowaliśmy się przeznaczyć w tym roku 6% na fundusz premiowy, który w zeszłym roku był nadwątlony przez COVID-19 i chcemy przeznaczyć te środki dla najbardziej zaangażowanych pracowników budżetówki.

Infrastruktura to kolejny obszar nowelizacji budżetowej. W związku z tym, że mamy ponad 80 mld zł dodatkowych środków na finansowanie, to przeznaczamy 3,6 mld zł na drogi a na kolej 6,4 mld zł.

Środki przeznaczymy też na rolnictwo. Uzgadniamy sposób działania w zwalczaniu ASF z ekspertami, żeby roku po roku realizować poprawę sytuacji. Przeznaczymy ponad 600 mld zł dodatkowych środków na wsparcie polskiego rolnictwa.

Potocznie mówiąc w gospodarkę wpompujemy więcej środków, po to, żeby wynagrodzenia rosły i żeby powstawały nowe miejsca pracy.

Przeznaczymy również więcej środków na osoby z niepełnosprawnościami – po to, by włączyć te osoby do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, to jest naszym absolutnym obowiązkiem.

Dyskutowaliśmy na posiedzeniu Rady Medycznej o jak najlepszym zabezpieczeniu osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg COVID-19, wypracowaliśmy wspólną rekomendację o dawce przypominającej szczepienia dla tych osób po pół roku.

Zwiększamy wydatki na wsparcie samorządów – przeznaczyliśmy już 8 mld zł, ale dodatkowo dajemy środki na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Te cywilizacyjne opóźnienia chcemy niwelować przez właśnie dodatkowe środki – 4 mld zł.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button