POLSKA

Tusk na granicy z Białorusią: Nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie

Granica polsko-białoruska

Premier Donald Tusk w sobotę rano odwiedził Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Podlasie, gdzie spotkał się z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Policji i żołnierzami Wojska Polskiego.

Udał się także na granicę polsko-białoruską. Szef rządu przede wszystkim wyraził uznanie dla wszystkich, którzy bronią naszego bezpieczeństwa. Zapowiedział także wzmocnienie wschodniej granicy m.in. poprzez budowę nowoczesnej fortyfikacji.

Wsparcie dla polskich funkcjonariuszy i żołnierzy

Premier Donald Tusk wziął udział w odprawie z dowódcami Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego. Spotkał się także z żołnierzami i funkcjonariuszami.

– Przyjechałem dzisiaj przede wszystkim po to, żeby zarówno dowódcy jak i ich podkomendni nie mieli żadnych najmniejszych wątpliwości, że państwo polskie i polski rząd jest z nimi w każdej sytuacji tutaj na granicy. (…) Chcę, aby także Polska opinia publiczna wiedziała coraz więcej o niezwykle trudnej, wymagającej służbie, misji wszystkich ludzi zaangażowanych w ochronę polskiej granicy – mówił w Karakulach Donald Tusk.

Białoruski reżim wysyła grupy nielegalnych migrantów na naszą wschodnią granicę. Każdego dnia służby odpierają próby nielegalnego przekroczenia granicy. To olbrzymie wyzwanie dla wszystkich funkcjonariuszy.


– Ta granica jest miejscem absolutnie wyjątkowym ze względu na presję nielegalnej migracji, ale tak naprawdę mamy do czynienia z postępującą wojną hybrydową. Stąd potrzebna współpraca – i ona tutaj świetnie przebiega – wszystkich służb odpowiedzialnych nie tylko za bezpieczeństwo granicy, ale za bezpieczeństwo państwa polskiego – podkreślił Donald Tusk.

Premier dziękował wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji oraz żołnierzom za całodobową służbę, która zapewnia bezpieczeństwo Polkom i Polakom.

Wzmocnienie wschodniej granicy polski

Prezes Rady Ministrów zapowiedział działania na rzecz wzmocnienia fortyfikacji i działań ochronnych na naszej wschodniej granicy. Jest to związane z presją migracyjną białoruskiego reżimu, narastającym zagrożeniem wynikającym z wojny rosyjsko-ukraińskiej i z niepewną sytuacją geopolityczną.

– Rozmawialiśmy o potrzebie wzmocnienia granicy. Rozpoczęliśmy intensywnie prace nad nowoczesną fortyfikacją. Te fortyfikacje będą powstawały na całej polskiej granicy ze wschodu. Jest to nie tylko granica wewnętrzna Polski, ale również granica Unii Europejskiej. Dlatego nie mam żadnych wątpliwości, że cała Europa będzie musiała zainwestować w swoje bezpieczeństwo, inwestując w wschodnią granicę Polski i w bezpieczeństwo naszej granicy – podkreślił Donald Tusk.

Tusk zapewnił, że nie ma limitu w środków, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski.

– Tak, jak postanowiliśmy już dawno, że nie będziemy oszczędzać na wyposażeniu żołnierzy Wojska Polskiego w najnowocześniejszą broń – to nie będzie także limitów, jeśli chodzi o zabezpieczenie granicy. I inne służby tu działające, takie jak Straż Graniczna i Policja, będą mogły liczyć na nas także w przyszłości – zapewnił szef rządu.

Chodzi nie tylko o techniczną infrastrukturę, ale także wyposażenie każdego żołnierza i funkcjonariusza.

Zmiana prawa na rzecz broniących bezpieczeństwa

Podczas wizyty w województwie podlaskim szef rządu zapowiedział zmiany w polskim prawie.

– Będziemy pracowali nad takimi zmianami prawa, które dadzą naszym żołnierzom i funkcjonariuszom pełne poczucie prawnego bezpieczeństwa w działaniach jakich się tutaj podejmujecie. Nie będziecie także w tej kwestii pozostawieni sami sobie. Będziecie mogli liczyć na wsparcie państwa polskiego – powiedział premier.

Ochrona naszych granic to ochrona bezpieczeństwa całej Polski i Europy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button