TRÓJMIASTO

Nielegalne wesele na 14 osób. Kontrole Policji w Trójmieście

Pomorskie

W minioną sobotę w jednej ze starogardzkich restauracji mimo obowiązujących obostrzeń zorganizowano przyjęcie weselne.

Impreza zakończyła się interwencją policji. Obecnie miejscowi śledczy prowadzą w tej sprawie dochodzenie.

Po wprowadzeniu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 w całym kraju obowiązuje zakaz organizowania zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych, w których uczestniczy więcej niż pięć osób. Mimo to w czasie minionego weekendu dyżurny starogardzkiej komendy otrzymał zgłoszenie o tym, że w jednej z miejscowych restauracji odbywa się przyjęcie weselne.

O nielegalnie zorganizowanym przyjęciu weselnym w Starogardzie Gdańskim (woj. pomorskie) policjanci zostali powiadomieni w sobotę około godz. 21.00. Dyżurny skierował na miejsce funkcjonariuszy, którzy potwierdzili otrzymaną informację. Mundurowi weszli do pomieszczenia, w którym odbywało się przyjęcie bez udziału zespołu muzycznego. Wewnątrz przebywało 14 osób, które zostały wylegitymowane. W związku z popełnionym wykroczeniem, na wszystkich uczestników imprezy oraz menadżera lokalu, policjanci nałożyli mandaty karne. O swoich ustaleniach i przeprowadzonych na miejscu czynnościach, funkcjonariusze poinformowali pracowników sanepidu.

Interwencja przebiegała spokojnie, a policjanci nie odnotowali żadnych incydentów. Po zakończeniu czynności przez mundurowych, uczestnicy imprezy opuścili lokal. W przedmiotowej sprawie wszczęte zostało dochodzenie w kierunku podejrzenia popełnienia przestępstwa sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób. Za ten czyn grozi nawet 8 lat więzienia.

Gdańsk. Jedna z otwartych restauracji (fot. policja)

Kontrole lokali gastronomicznych – policjanci ujawniają przypadki łamania obostrzeń

Gdańscy policjanci stale prowadzą działania prewencyjno-kontrolne mające na celu kontrole przestrzegania obowiązujących obostrzeń związanych z trwającą pandemią. Funkcjonariusze, kontrolując przestrzeganie wprowadzonych zasad, sprawdzają między innymi lokale gastronomiczne. Kontrole, które były przeprowadzane przez policjantów w ostatni weekend, doprowadziły do ujawnienia kolejnych nieodpowiedzialnych zachowań właścicieli restauracji, jak i osób korzystających z takich miejsc.

Każdej doby policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i kilkunastu podległych komisariatów, prowadzą działania prewencyjno-kontrolne, których celem jest sprawdzanie, czy przestrzegane są obowiązujące przepisy oraz obostrzenia wprowadzone w związku ze stanem epidemii. Wszyscy przecież zdajemy sobie sprawę z tego, że tylko współodpowiedzialność za bezpieczeństwo, która przejawia się m.in. zachowywaniem dystansu społecznego i zasłanianiem nosa oraz ust, może ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Policjanci podczas każdej służby, sprawdzają te miejsca, gdzie może dochodzić do sytuacji niebezpiecznych dla życia i zdrowia mieszkańców, oprócz takich miejsc jak kluby fitness i siłownie, dyskoteki, środki komunikacji zbiorowej, funkcjonariusze kontrolują kluby lokale gastronomiczne.

W weekend gdańscy funkcjonariusze przeprowadzili 78 kontroli restauracji. W trakcie tych sprawdzeń policjanci ujawnili 4 prowadzące działalność restauracje, gdzie w środku wbrew przepisom, znajdowały się osoby spożywające posiłki. Wobec wszystkich osób podjęto stosowne czynności. Policjanci sporządzili łącznie 5 wniosków o ukaranie do sądu w związku z popełnieniem wykroczeń z art. 116 Kodeksu wkroczeń, a także wystosowali 4 wystąpienia do służb sanitarnych. Za prowadzenie restauracji niezgodnie z zasadami i ograniczeniami i pomimo obowiązującego zakazu prowadzenia tego typu działalności grozi kara grzywny lub nagany. Odrębną postępowanie w tej sprawie przeprowadzi Sanepid, który może nałożyć na właściciela lokalu karę administracyjną w wysokości 30 tys. zł.

Policjanci prowadzą działania na rzecz walki z Covid-19

Noszenie maseczek, dystans społeczny i dezynfekcja — te proste, a zarazem istotne zachowania są z nami od roku. Pamiętajmy, tylko wspólnymi siłami – medyków, służb mundurowych i przede wszystkim odpowiedzialnego społeczeństwa możemy wygrać walkę z pandemią koronawirusa. Za nami weekend i kolejne policyjne działania na rzecz walki z covid-19. Sopoccy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku skontrolowali ponad 60 miejsc gromadzenia się osób i interweniowali wobec stu osób naruszających wprowadzone obostrzenia.

Przez ponad rok trwa walka ze światową pandemią covid-19. Ta walka prowadzona jest przede wszystkim na froncie medycznym, gdzie lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni każdego dnia stawiają czoło śmiertelnemu zagrożeniu, jakim jest koronawirus SARS-CoV-2. Obok medyków na froncie walki z pandemią stoją także służby mundurowe. Sopoccy policjanci każdego dnia sprawdzają, jak mieszkańcy i osoby przebywające na terenie Sopotu stosują się do obostrzeń wprowadzonych w celu zaniechania rozprzestrzeniania się koronawirusa i reagują na stwierdzone nieprawidłowości. W działania na rzecz walki z covid-19 zaangażowani są także policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, którzy pełnią służbę na ulicach kurortu.

Za nami kolejny weekend kwietniowy i kolejne policyjne działania na rzecz walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie i z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku można było spotkać na sopockich deptakach, w placówkach handlowych, restauracjach, środkach komunikacji publicznej oraz innych miejscach gromadzenia się osób, gdzie kontrolowali sposób realizowania obowiązujących przepisów sanitarnych. W ciągu trzech dni mundurowi przeprowadzili ponad 60 kontroli i ujawnili 101 wykroczeń. 32 sprawców zostało ukaranych mandatami za naruszenie obowiązku zasłaniania ust i nosa, kolejne 5 osób odpowie przed sądem za to wykroczenie, a 28 osób zostało pouczonych. Ponadto policjanci skierują do sądu wnioski o ukaranie wobec 36 osób, które naruszyły przepis gromadzenia się. Podczas prowadzonych działań mundurowi ujawnili również otwarty lokal, w którym przebywali pracownicy i klienci nie przestrzegający wprowadzonych obostrzeń. Funkcjonariusze skierują w tej sprawie wniosek o ukaranie do sądu w związku z popełnieniem wykroczeń z art. 116 kodeksu wykroczeń. Ponadto wystosowali w tej sprawie wystąpienie do służb sanitarnych.
(KWP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button