REPREZENTACJASPORTY WALKI

ME w zapasach. Biało-czerwoni zdobyli 9 medali. Kamil Wojciechowski srebrnym medalistą w grapplingu

Polskie tygrysice trzecią potęga w Europie!

W Warszawie dobiegły końca trwające od 19.04.2021 Mistrzostwa Europy w zapasach.

Pomimo wielu obostrzeń i ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, nasz kraj przyjął organizację tak prestiżowej imprezy co zakończyło się wielkim sukcesem tak organizacyjnym jak i sportowym. Przez stołeczne maty przewinęło się łącznie 428 sportowców z 36 krajów Europy, którzy walczyli przez siedem dni w zapaśniczym maratonie o miano najlepszych na Starym Kontynencie.

W warszawskich mistrzostwach rewelacyjnie spisali się polscy reprezentanci, których wystąpiło 28 (10 zawodniczek w zapasach kobiet, 9 wolniaków i 9 klasyków).

Biało-czerwoni zdobyli łącznie 9 medali (4 srebrne i 5 brązowych) na jednym mistrzowskim turnieju, co z pewnością przejdzie do historii polskich zapasów!! Po tym czempionacie nasza dyscyplina wzbogaciła się więc o kolejnych dziewięć krążków i obecny dorobek wynosi już 197 medali zdobytych w ME! Najlepiej w całych mistrzostwach zaprezentowały się polskie tygrysice, które w klasyfikacji drużynowej uplasowały się na wysokim trzecim miejscu w Europie i zdobyły 5 medali! W historii kobiecych startów w ME polskie zapaśniczki zdobyły łącznie 52 medali (14 złotych,12 srebrnych i 26 brązowych).

Trener kadry narodowej w zapasach kobiet Piotr Krajewski podsumował ME

– Na początku chciałbym powiedzieć, że jestem niezmiernie szczęśliwy. Podczas rozegranych w Warszawie mistrzostwach Europy nasze zawodniczki wywalczyły 5 medali indywidualnie a polska reprezentacja została trzecią europejską drużyną w zapasach kobiet.

Brązowy medal w kategorii do 50 kg wywalczyła Ania Łukasiak Fanpage AZS AWF Warszawa Zapasy Kobiet

– Ania jest bardzo dobrą zawodniczką co wielokrotnie udowadniała na turniejach tocząc wyśmienite walki. Startując na mistrzostwach Europy i świata w latach poprzednich plasowała się za podium. Tym razem Ania postawiła przysłowiową kropkę nad „i”! i wywalczyła swój upragniony medal. Radość po jego zdobyciu była bezcenna. Cała reprezentacja cieszyła się z sukcesu Ani bo tak naprawdę ciężko na niego pracowała.

Srebrny medal wywalczyła Roksana Zasina ZTA – Zgierskie Towarzystwo Atletyczne

– w kategorii do 55 kg. Roksana dołożyła kolejny krążek do swojej bogatej medalowej kolekcji. Do zawodów była przygotowana bardzo dobrze. Kolejno wygrywała swoje pojedynki, aby zameldować się w finale. W walce o złoty medal spotkała się z utytułowaną Rosjanką Stalvirą Orshush. Obie zawodniczki spotykały się już wielokrotnie na międzynarodowych matach. Bilans stoczonych pojedynków to 3:4 dla Rosjanki. Tym razem nieznacznie lepsza również okazała się Rosjanka. Walka finałowa była niezwykle wyrównana o czym świadczy wynik końcowy pojedynku (2:2). Rosjanka w tej walce okazała się nieznacznie lepsza od naszej zawodniczki, ponieważ wykonała wyżej punktowaną akcję techniczną.

Srebrny medal wywalczyła również Anhelina Lysak MKS „Cement-Gryf” Chełm

– w kategorii do 57 kg. Jest to jak do tej pory najlepszy wynik tej zawodniczki w historii udziałów w Mistrzostwach Europy Seniorek. Do tej pory walcząc w barwach Ukrainy zdobywała wiele medali w grupach młodzieżowych a najlepszy występ w grupie seniorek zanotowała podczas ME w Rzymie w 2020r.zdobywając medal brązowy. Anhelina ma ogromne serce do walki co pokazała praktycznie w każdy pojedynku. Bardzo chciała zdobyć złoty medal, co sama wyraźnie podkreślała. Tym razem się jednak nie udało. Jej utytułowana przeciwniczka okazałą się lepsza w tym starciu.

Brązowy medal w kategorii do 62 kg wywalczyła Katarzyna Mądrowska LKS Feniks PESTA Stargard

– Jest to największy do tej pory sukces tej zawodniczki biorąc pod uwagę start w grupie seniorek. Kasia zdobywała medale w grupie juniorek oraz grupie U 23 ale w grupie seniorek podobnie jak Ania Łukasiak plasowała się często na piątych miejscach. Medal ten dla Kasi ma szczególną wartość. Pod wielkim znakiem zapytania stał jej występ na Warszawskich matach. Na tydzień przed turniejem Kasia podczas walk sparingowych doznała kontuzji kolana – naderwała więzadło poboczne i praktycznie do ME nie wchodziła już na matę. Ogromne słowa uznania należą się naszemu fizjoterapeucie Arturowi Swakoń, za pomoc i postawienie Kasi na nogi. To on w ostatnich siedmiu dniach przed zawodami był TRENEREM Kasi!!!

Brązowy medal w kategorii do 65 kg wywalczyła Aleksandra Wólczyńska Ola Wólczyńska WZS WKS Grunwald Poznań

– Był to debiut tej zawodniczki w Mistrzostwach Europy, debiut udany bo zakończony zdobyciem medalu. Aleksandra ma w swoim dorobku medalowym Mistrzostwo Europy Kadetek oraz wicemistrzostwo Świata kadetek. W grupie juniorek również zdobyła srebrny medal podczas mistrzostw Europy oraz brązowy podczas mistrzostw Świata. Ola jest zawodniczką bardzo ambitną i myślę, że usłyszymy jeszcze o niej podczas występów na międzynarodowych matach.

W mistrzostwach udział brały jeszcze Katarzyna Krawczyk 53 kg, Jowita Wrzesień 59 kg, Wiktoria Chołuj 68 kg, Agnieszka Wieszczek – Kordus 72 kg oraz Patrycja Sperka 76 kg. Nasze zawodniczki, również walczyły na dobrym poziomie, niestety trochę zabrakło, aby w turniejowej drabince pójść dalej. Wiktoria Chołuj przegrała swój pojedynek przy remisie 2:2, Agnieszka Wieszczek – Kordus po ostrzeżeniach 2:1 natomiast Patrycja Sperka przy wyniku 3:1. Widać po rezultatach poszczególnych walk, że były bardzo wyrównane. Dobry występ naszych Pań podczas Mistrzostw Europy zdecydował o zdobyciu wysokiego trzeciego miejsca w klasyfikacji drużynowej. Przed nami była tylko Rosja i Ukraina. Chciałbym serdecznie podziękować zawodniczkom za wspaniały występ.

Zakończyły się Mistrzostwa Europy a przed nami bardzo ważny okres. Już za dwa tygodnie nasze zawodniczki będą walczyły o przepustki do Tokio podczas Światowego Turnieju Kwalifikacyjnego do IO w stolicy Bułgarii. W dniach 06- 09.05.2021 r. finalistki tego turnieju dostaną bilety na Igrzyska Olimpijskie. Polki wystąpią w tych zmaganiach w następującym składzie: 50 kg Anna Łukasiak; 62 kg Aleksandra Wólczyńska, 68 kg Natalia Strzałka, 76 kg Patrycja Sperka. Wiem, że dziewczyny dadzą z siebie wszystko na macie i dołożymy jeszcze kolejne kwalifikacje do dwóch już wcześniej zdobytych na Mistrzostwach Świata. Do światowego turnieju już od środy przygotowywać się będziemy w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale. Kolejną ważną sprawą o której chciałbym wspomnieć to fakt, że do Igrzysk olimpijskich zostało już bardzo niewiele czasu. Zegar nieubłaganie odlicza sekundy, minuty, godziny do startu naszych zawodniczek i zawodników na japońskich matach.

Chciałbym oficjalnie ogłosić, że reprezentantkami na Igrzyska Olimpijskie będą; w kategorii do 53 kg Roksana Zasina, w kategorii do 57 kg Jowita Wrzesień!

W tym roku kalendarz startów przypomina troszkę karuzelę. Jeden się kończy a przed nami już drugi. A za tym kolejny. Kolejny, tak kolejny ważny start, to występ naszych zawodniczek w ME-U23.

Polscy grapplerzy w odmianie NO-Gi na ME

Polscy grapplerzy w odmianie NO-Gi udowodnili, że należą do grona europejskich potęg. Nasza drużyna z czterema medalami (jednym srebrnym, trzema brązowymi), dwoma czwartymi lokatami oraz pięcioma piątymi miejscami zajęła trzecią pozycje w klasyfikacji drużynowej.

Miejsca Biało-Czerwonych

Srebrny medal:
Kamil Wojciechowski, Kategoria 100kg

Brązowe medale:
Daniel Skibiński, Kategoria 84kg,
Karolina Pych, Kategoria 53kg,
Zofia Szawernowska, kategoria 64kg

Miejsce czwarte:
Martyna Kapuścińska, Kategoria 58kg,
Janina Czyczyn, Kategoria 90kg

Miejsce piąte:
Wojciech Pająk, Kategoria 66kg,
Tomasz Nowakowski, Kategoria 77kg,
Krzysztof Kubit, Kategoria 84kg,
Karol Dzieniszewski, Kategoria 92kg

Klasyfikacja drużynowa:

1.Rosja
2.Ukraina
3.Polska
(Polski Związek Zapaśniczy)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button