INNESPORTY WALKI

ME U-20 w Tallinie. Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy. Floreciści ze srebrem

Szermierka

Czy można było wymarzyć sobie lepsze zakończenie tych Mistrzostw Europy juniorów?

Drużyna polskich szpadzistek sięgnęła po złoty medal, nasi floreciści odebrali zaś medale srebrne!

Gloria Klughardt, Kinga Zgryźniak, Alicja Klasik i Cecylia Cieślik – oto królowe szpady! Polki, po wspaniałym występnie w turnieju indywidualnym, były faworytkami zawodów drużynowych, udźwignęły presję i nie miały sobie równych.

Marsz na szczyt podium biało-czerwone rozpoczęły od zwycięstwa nad Turczynkami 45:30, jeden punkt więcej zdobyły w kolejnym spotkaniu Szwajcarki. Mocno postawiły się w półfinale Brytyjki. Jednak wygrana naszej mistrzyni Europy – Glorii Klughardt z Hannah Lebor w szóstej walce 6:0 dała Polkom bezpieczną przewagę, którą utrzymały już do końca spotkania, wygrywając ostatecznie 43:39.

Finałowymi rywalkami naszych szpadzistek były Francuzki. Początek był wyrównany, ale w połowie meczu Kinga Zgryźniak pokonała Elenę Seille 5:0. Alicja Klasik dołożyła zwycięstwo 3:0 nad Oceane Francillone i Polki wyszły na wysokie prowadzenie, którego rywalki nie dały już rady zniwelować. Końcowy wynik brzmiał: Polska 40 Francja 32, a podczas dekoracji medalistek znów wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego! Z kronikarskiego obowiązku – trzecie miejsce zajęły szpadzistki z Izraela.

Gdzie diabeł nie może tam Adama Jakubowskiego pośle…? Zwycięstwo gdańszczanina w turnieju indywidualnym to nie był przypadek, Adam potwierdził wysoką formę także podczas zmagań drużynowych. Najpierw, w ostatniej walce spotkania tabeli z 16 przeciwko Hiszpanom pokonał Sahela Bravo 7:3, zapewniając Polakom awans do ćwierćfinału.

Tam biało-czerwonym przyszło mierzyć się ze Słowakami, spotkanie było bardzo wyrównane, a pod koniec rywale objęli prowadzenie. Ale od czego mamy Adama Jakubowskiego? Znów końcówka należała do niego, tym razem zwyciężył Arpada Fazekasa 9:1 i cały mecz zakończył się wygraną Polaków 45:41.

W półfinale czekali już Włosi, rozstawieni z pierwszym numerem faworyci do złota. Ale nie tym razem, choć przez większość spotkania prowadzenie było po stronie rywali do ostatniej walki stanął… Adam Jakubowski! 10:5 dla Polaka i 45:44 dla Polski! Biało-czerwoni awansowali do finału.

To było drugie polsko-francuskie spotkanie finałowe tego dnia. Tym razem naszym sił już zabrakło. Choć początek meczu wyglądał obiecująco, przeciwnicy szybko odzyskali prowadzenie i ostatecznie pokonali Polaków 45:36. Dla Adama Jakubowskiego, Piotra Kaśkowa, Jakuba Kotka i Mateusza Kwiatkowskiego srebro, a brązowe medale wywalczyli Węgrzy.

Ostatni komplet medali na tych mistrzostwach powędrował do drużyn szablistów. Tytuły mistrzów Europy zdobyli Rumuni, srebro dla Węgrów a Hiszpanie uzupełnili skład podium. Polacy, po dobrym meczu, nie sprostali wyżej rozstawionym Niemcom i nie awansowali do ćwierćfinału. Później pokonali Czechów 45:26, przegrali z Azerbejdżanem 43:45 i wygrali z Belgami 45:35 zajmując 11. lokatę. W składzie biało-czerwonych znaleźli się Marcel Broniszewski, Benedykt Denkiewicz, Krzysztof Kajor i Kacper Nowinowski.

To były bardzo udane Mistrzostwa Europy kadetów i juniorów dla polskiej reprezentacji.

Tytuły mistrzowskie i złote medale wywalczyli:

szpadzistka Gloria Klughardt (AZS AWF Kraków) i florecista Adam Jakubowski (KS SZA AWFiS Gdańsk) oraz drużyna szpadzistek (Kinga Zgryźniak, Gloria Klughardt, Cecylia Cieślik i Alicja Klasik) w kategorii U-20. Srebrne medale zdobyli w kategorii kadeta: szpadzista Szymon Wojciechowski (WLKS Kmicic Częstochowa), drużyna florecistek (Marta Jakubowska, Natasza Kuś, Hanna Wojtas i Aleksandra Nowakowska), drużyna szpadzistek (Magda Ratyna, Oliwia Janeczek, Aleksandra Szymańska i Antonina Halemba) i drużyna florecistów (Adam Jakubowski, Piotr Kaśków, Jakub Kotek i Mateusza Kwiatkowskiego). Do kolekcji swój brązowy medal dołożyły florecistki juniorki, tj: Antonina Lachman, Malwina Kołodziejczyk, Amelia Olszewska i Karolina Żurawska oraz szpadzistka Kinga Zgryźniak (RMKS Rybnik).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button