POLITYKAPOLSKA

Marszałek Sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów posłów Kamińskiego i Wąsika. Gest Kozakiewicza byłego szefa służb specjalnych

Sejm

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podpisał postanowienie o wygaszeniu mandatów posłów i poprosił o niewykonywanie zadań posła.

Hołownia wydał w czwartek, 21 grudnia, postanowienia ws. stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z upływem 20 grudnia 2023 r., realizując w ten sposób obowiązek wynikający z art. 249 § 1 ustawy z 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy.

Postanowienie Marszałka Sejmu (fot. Kancelaria Sejmu)

W uzasadnieniu obu dokumentów Marszałek Sejmu wskazał, że art. 99 ust. 3 Konstytucji RP przewiduje, iż wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, zaś zgodnie z art. 11 § 2 pkt 1 Kodeksu wyborczego prawa wybieralności w wyborach do Sejmu nie ma osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Skutkiem utraty prawa wybieralności jest, na podstawie art. 247 § 1 pkt 2 Kodeksu wyborczego, wygaśnięcie mandatu posła.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (fot. Piotr Tracz/Kancelaria Sejmu)

Od postanowienia Marszałka Sejmu przysługuje prawo odwołania do Sądu Najwyższego w terminie trzech dni od dnia jego doręczenia.

Sąd Okręgowy w Warszawie 20 grudnia 2023 r. skazał prawomocnym wyrokiem posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na kary dwóch lat pozbawienia wolności.

Sąd wydał także wobec skazanych pięcioletni zakaz sprawowania funkcji publicznych. Chodzi o tzw. aferę gruntową z 2007 roku.

Pismo Marszałka Sejmu (fot. Kancelaria Sejmu)

„W związku z podaną przez Pana Marszałka informacją o planowanym wydaniu postanowień o wygaszeniu mandatów Panom Posłom,


należy jednoznacznie stwierdzić, że na skutek zastosowania prawa łaski wobec Pana Mariusza Kamińskiego i Pana Macieja Wąsika, nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu” – napisał do Marszałka Sejmu Andrzej Duda.

Giertych złożył wniosek o aresztowanie Kamińskiego i Wąsika

„Zwrócę się do Marszałka Sejmu, aby po dzisiejszym posiedzeniu unieważnił karty poselskie skazanych prawomocnie posłów PiS.


Składam na pana Wąsika i Kamińskiego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 227 kk. Panowie podając się za posłów, a mając pełną świadomość, że ich mandaty wygasły, głosowali na sali sejmowej.

Wniosek o zatrzymanie i doprowadzenie do aresztu (zgodny z nowymi przepisami kodeksu karnego wykonawczego uchwalonymi przez PiS) już złożony. Czekamy na zatrzymanie byłych posłów PiS.

Mając wrażenie, że posłowie PiS mnie nie lubią, chciałem zasłużyć trochę na sympatię poprzez realizację tego prawa, które sami uchwalili. Składam o godzinie 12 do sądu rejonowego wniosek (w imieniu pokrzywdzonej) o zarządzenie aresztu wobec skazanych wczoraj byłych posłów PiS” – napisał Roman Giertych.

Chamski „gest Kozakiewicza” Kamińskiego

21 grudnia wieczorem przed rozpoczęciem głosowań w Sejmie pojawili się Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.


Były szef służb specjalnych pokazał w Sejmie, przy aplauzie polityków PiS, obraźliwy „gest Kozakiewicza” w stronę obecnej władzy. Przyszli pomimo prośby ze strony Hołowni.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button