WODNY

Majorka. Regaty o Puchar Księżniczki Zofii. Polacy w czołówce

Trofeo Princesa Sofia

41 zawodników i zawodniczek w ośmiu klasach reprezentuje Polskę w pierwszych w tym sezonie regatach Pucharu Świata Trofeo Princesa Sofia na Majorce.

Regaty są pierwszą tak dużą imprezą klas olimpijskich w sezonie, na dodatek rozgrywane są po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią. Na starcie tych jednych z najbardziej prestiżowych regat na świecie stanęła światowa czołówka, w tym medaliści olimpijscy.

Po pierwszych dwóch dniach regat Polacy największe sukcesy odnoszą w klasie ILCA 6 (dawny Laser Radial) i Formula Kite kobiet. W tej pierwszej świetne starty notuje Agata Barwińska (MOS Iławą). Aktualna mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata oraz Ambasadorka PGE Sailing Team Poland z czterech wyścigów wygrała jeden, raz była druga i dwa razy szósta. Polka z czwartego miejsca w klasyfikacji generalnej awansowała do wyścigów finałowych. Do liderki, Sarah Douglas (Kanada) traci zaledwie 6 punktów.

– Jestem zadowolona ze swojego żeglowania, tym bardziej, że warunki, w których startowałyśmy nie należały do moich ulubionych. Pływam równo i stabilnie. Na Majorkę przyjechałam bez większych oczekiwań, wszak to pierwszy start po zimowych przygotowaniach, więc jest okazja sprawdzić formę na tle światowej czołówki. Jutro wyścigi finałowe, warunki wietrzne mają być zupełnie inne niż do tej pory, więc będzie ciekawie – mówi Agata Barwińska, reprezentantka Polski i ambasadorka PGE Sailing Team Poland.

W klasie Formula Kite kobiet bardzo dobry początek regat zanotowała Julia Damasiewicz (AZS Poznań). To nowa olimpijska klasa, która zadebiutuje na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Polscy kitesurferzy należą do ścisłej światowej czołówki, a 17-letnia Julia Damasiewicz ma na swoim koncie już takie sukcesy, jak mistrzostwo Europy seniorek, mistrzostwo świata juniorek, srebrny medal młodzieżowych mistrzostw świata oraz srebro Igrzysk Sportów Plażowych rozgrywanych pod egidą MKOL. Na Majorce Ambasadorka PGE Sailing Team Poland radzi sobie bardzo dobrze i po czterech wyścigach zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej w stawce 35 zawodniczek), ze stratą 4 punktów do prowadzącej Elli Aldridge (Wlk. Brytania).

Ze swoich startów może być też zadowolona inna ambasadorka PGE Sailing Team Poland, Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski) startująca w nowej olimpijskiej, windsurfingowej klasie iQFoil. Polka zajmuje jak na razie 11 miejsce. Wiatru w żagle nabierała dzisiaj też załoga PGE Sailing Team Poland Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia/AZS Poznań) startująca w klasie 49erFX. Polki rozpoczęły dzień od 10 miejsca, w kolejnym wyścigu były 7, by w trzecim przypłynąć na miejscu 4. W efekcie zajmują 12 miejsce w klasyfikacji generalnej. W Formule Kite mężczyzn, wśród 67 startujących, 14 miejsce zajmuje Jakub Jurkowski (AZS Poznań).

W pozostałych klasach mamy jak na razie mniej powodów do zadowolenia. W klasie 49er, zwanej żeglarską Formułą 1, jak na razie najlepiej radzą sobie Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk). Polacy zanotowali dzisiaj bardzo dobre dwa wyścigi, w których dopływali o mety na miejscach 4 i 7, niestety wyścigu trzeciego nie ukończyli i w efekcie plasują się na 21 miejscu w klasyfikacji generalnej. Dwie pozycje niżej jest inna załoga Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk). Ambasadorzy PGE Sailing Team Poland, aktualni mistrzowie Europy seniorów i mistrzowie świata juniorów wygrali dzisiaj pierwszy wyścig, ale dwa kolejne kończyli w drugiej dziesiątce. W nowej olimpijskiej klasie 470 załóg mieszanych oraz w klasie ILCA 7 (dawny Laser Standard) Polacy są daleko.

Regaty o Puchar Księżniczki Zofii potrwają do 9 kwietnia.

7 kwietnia. Regaty o Puchar Księżniczki Zofii. Polacy w czołówce

Na Majorce trwają regaty Pucharu Świata Trofeo Princesa Sofia. Polscy żeglarze spisują się bardzo dobrze, wielu z nich plasuje się w ścisłej czołówce klasyfikacji poszczególnych klas.

Dzisiaj na pozycję lidera w klasie 49er awansowała załoga Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk). Ambasadorzy PGE Sailing Team Poland wygrali dzisiaj dwa wyścigi, w pozostałych dwóch finiszowali na miejscach 4 i 6. Polacy będą bronić pierwszego miejsca w jutrzejszych trzech wyścigach i z pewnością do sobotniego wyścigu medalowego (podwójnie punktowany) będą chcieli przystąpić z pierwszego miejsca.

W ostatnim dzisiejszym wyścigu klasę pokazała też załoga Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk), która do mety dotarła na drugim miejscu, tuż za plecami swoich klubowych i reprezentacyjnych kolegów. Niestety, trzy poprzednie wyścigi nie były dla nich udane. W efekcie Łukasz i Jacek zajmują 12 miejsce i jutro toczyć będą do końca walkę o awans do pierwszej 10-tki biorącej udział w wyścig medalowym. Na szczęście strata punktowa jest niewielka.

W klasie 49erFX słabszy dzień zanotowała dzisiaj załoga Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia/AZS Poznań), która spadła na 10 miejsce w klasyfikacji generalnej klasy 49erFX. Agata Barwińska (MOS Iławą) w klasie ILCA 6 rozpoczęła dzisiaj ściganie od 25 miejsca. Drugi wyścig był już znacznie lepszy. Ambasadorka PGE Sailing Team Poland finiszowała na 10 miejscu i zajmuje 7 miejsce w „generalce”.

W górę pnie się Maks Żakowski (AZS Poznań) w kitesurfingowej klasie Formula Kite. Co prawda pierwsze trzy dzisiejsze wyścigi nie były dla niego udane, ale w dwóch kolejnych finiszował na miejscach 3 i 5 i w efekcie awansował na 13 miejsce w „generalce”. Wśród kobiet najlepsza z Polek Julia Damasiewicz (AZS Poznań) zajmuje 8 miejsce.

W klasie iQFoil rozegrano dzisiaj 4 klasyczne wyścigi (course race). Maja Dziarnowska (SKŻ Sopot) zanotowała w nich miejsca 12, 14, 2 i 10. W efekcie Ambasadorka PGE Sailing Team Poland plasuje się na 10 miejscu w klasyfikacji generalnej.

Pozostali reprezentanci Polski dzisiaj bez sukcesów. Regaty o Puchar Księżniczki Zofii zakończą się w sobotę. To pierwsze tak duże regaty klas olimpijskich w tym sezonie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button