SKOKI NARCIARSKIE

Letnie Grand Prix. Dawid Kubacki drugi w Wiśle. Skład Polaków w Hinterzarten [ZDJĘCIA]

FIS Grand Prix 2019

W pierwszym w tym sezonie konkursie indywidualnym FIS Grand Prix wygrał Słoweniec Timi Zajc.

Na drugim stopniu podium w Wiśle stanął reprezentant biało-czerwonych Dawid Kubacki, natomiast trzecie miejsce wywalczył Rosjanin Jewgienij Klimow.

Konkurs indywidualny zakończył rywalizację najlepszych skoczków narciarskich na świecie podczas inauguracji FIS Grand Prix w Wiśle. Zawody na Skoczni im. Adama Małysza rozegrane zostały w znakomitych warunkach, chociaż wcześniej nic na to nie wskazywało, że nad wiślańskim obiekcie zaświeci słońce. Polscy kibice wspaniale dopingowali wszystkich zawodników, którzy odwdzięczyli im się dalekimi skokami.

To był udany konkurs dla biało-czerwonych zakończony miejscem na podium Dawida Kubackiego. Podopieczny Michała Doležala w pierwszej serii wylądował na 128 metrze, w finale skoczył trzy metry dalej, dzięki czemu zanotował awans z czwartego miejsca na drugie.

Lepszy od Dawida Kubackiego na wiślańskim obiekcie był tylko Timi Zajc. Słoweniec uzyskał 133,5 oraz 128,5 metra i Polaka pokonał o 6,6 punktu.

Podium uzupełnił Rosjanin Jewgienij Klimow, który w pierwszej serii wylądował na 135 metrze, a w finale skoczył 124,5 metra.

W najlepszej „10” uplasował się również Piotr Żyła, który po skokach na odległość 127 oraz 126,5 metra zajął piątą pozycję. W sumie ośmiu z 11 reprezentantów Polski wywalczyło punkty w zawodach indywidualnych FIS Grand Prix w Wiśle. Na 12. miejscu znalazł się Aleksander Zniszczoł, który lądował na 128 oraz 122 metrze. Trzy pozycje za nim uplasował się Maciej Kot (122,5 i 126 m), a 19. był Kamil Stoch (124,5 i 121,5 m). W trzeciej „10” znaleźli się: 21. Andrzej Stękała (124 i 129 m), 26. Jakub Wolny (120 i 126 m) i 30. Klemens Murańka (122 i 123 m).

Na pierwszej serii swój udział w zawodach zakończyli: 32. Paweł Wąsek (123 m), 45. Tomasz Pilch (116 m) i 46. Kacper Juroszek (116,5 m).

Po inauguracji sezonu w Wiśle liderami Pucharu Narodów jest reprezentacja Polski, która podczas tego weekendu wywalczyła 591 punktów. Drugie miejsce zajmuje Słowenia, która traci do biało-czerwonych 86 punktów. Trzecią lokatę w tym zestawieniu zajmują Norwegowie, którzy zgromadzili 389 punktów.

Skład Polaków na FIS Grand Prix w Hinterzarten

Przed nami kolejne konkursy FIS Grand Prix w skokach narciarskich. Rywalizacja w zawodach tego cyklu przenosi się z Wisły do niemieckiego Hinterzarten, gdzie już w najbliższy weekend rozegrany zostanie konkurs indywidualny oraz konkurs drużyn mieszanych. Tym razem w zawodach najwyższej rangi wystartuje dwóch zawodników Kadry Narodowej A oraz pięciu skoczków z Kadry Narodowej B.

Trenerzy Michał Doležal oraz Maciej Maciusiak powołali do składu polskiej reprezentacji: Macieja Kota, Stefana Hulę, Aleksandra Zniszczoła, Andrzeja Stękałę, Pawła Wąska, Klemensa Murańkę i Tomasza Pilcha.