WODNY

Julia Damasiewicz mistrzynią świata juniorek w kitesurfingu! Całe podium biało-czerwone

Gizzeria

Julia Damasiewicz (AZS Poznań) mistrzynią świata do lat 19 w konkurencji Formula Kite Foil!

Srebrny medal wywalczyła Magdalena Woyciechowska (Sopocki Klub Żeglarski), a na najniższym stopniu podium stanęła Nina Arcisz (Sopocki Klub Żeglarski)!

Julia Damasiewicz mistrzynią świata juniorek w kitesurfingu. Całe podium biało-czerwone! (fot. pras.)

Julia Damasiewicz, która mimo niespełna 17 lat należy do ścisłej światowej czołówki wśród seniorek, była zdecydowaną faworytką zawodów. Młoda Polka udźwignęła presję i nie pozostawiła rywalkom żadnych złudzeń, wygrywając aż 13 z 17 rozegranych wyścigów. Polki zdominowały zawody, a oprócz medalistek, w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Dominika Sawicka (SKŻ Sopot, 6 miejsce) i Julia Morkowska (AZS Poznań, 10 miejsce).

– Jestem bardzo szczęśliwa, wygranie mistrzostw świata to naprawdę wielki sukces. Ten sport to naprawdę duża część mojego życia i jestem podekscytowana tym zwycięstwem. Prowadziłem od pierwszego dnia, ale nie było łatwo, bo Magda jest bardzo szybka i czułam presję z jej strony. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzyli, kibicom i mojej rodzinie w Polsce, której dedykuję ten medal – mówi Julia Damasiewicz.

Julia Damasiewicz. Mistrzostwa świata w kitesurfingu (fot. pras.)

To nie jedyne sukcesy w tych regatach. W rywalizacji mężczyzn Jakub „Speedy” Jurkowski (AZS Poznań) zajął czwarte miejsce. Z kolei Jan Koszowski (Sopocki Klub Żeglarski) wygrał konkurencję Arrows Youth Foil Class U17 i oficjalnie może się tytułować mistrzem świata do lat 17! W tej samej kategorii wiekowej wśród kobiet brązowy medal zdobyła Karolina Jankowska (Sopocki Klub Żeglarski). A wśród najmłodszych kitesurferów do lat 15, trzecie miejsce w mistrzostwach świata wywalczył jej klubowy kolega Jakub Balewicz! Warto dodać, że Arrows to najmłodsza konkurencja w kitesurfingowej rodzinie – startują w niej najlepsi zawodnicy młodego pokolenia na świecie (do lat 17). Ścigają się oni na monotypowym sprzęcie a klasa ta jest konkurencją przygotowawczą do olimpijskiej Formula Kite Foil.

Mistrzostwa świata w kitesurfingu. Formula Kite Foil 3 (fot. pras.)

Włoska Gizzeria, gdzie odbyły się mistrzowskie regaty, bez wątpienia była biało-czerwona a nasi kitesurferzy zapisali piękną kartę w historii polskiego żeglarstwa.
Polski kitesurfing systematycznie rośnie w siłę i bez wątpienia można pokusić się o stwierdzenie, że nasz kraj jest kitesurfingową potęgą. W Gizzerii startowało 10 Polaków, a liczniejsza była tylko reprezentacja Francji.

Warto przypomnieć, że w roku 2020 Julia Damasiewicz zdobyła tytuł mistrzyni Europy seniorek w konkurencji Formula Kite i wicemistrzostwo Europy seniorek w konkurencji Formula Kite Foil. Medale w kategoriach do lat 19 zdobywali także Magdalena Woyciechowska, Nina Arcisz i Jakub Balewicz. Rok wcześniej Julia Damasiewicz zdobywała srebrne medale w regatach Pucharu Świata oraz w Igrzyskach Spotów Plażowych (World Beach Games).

Modelowo też rozwija się kariera Jakuba Jurkowskiego. Zawodnik AZS Poznań był wicemistrzem świata i mistrzem Europy do lat 16, brązowym medalistą mistrzostw Europy U-19 w konkurencji Formula Kite, a w regatach Pucharu Świata plasuje się zazwyczaj w ścisłej światowej czołówce wśród seniorów. Warto dodać, że niemal wszyscy zawodnicy Kadry Narodowej PZŻ w kitesurfingu to sportowcy bardzo młodzi, najstarsi są w wieku 17 lat. A w ścisłej czołówce światowej od lat utrzymuje się najbardziej doświadczony 27-letni Maks Żakowski. To świetny prognostyk na przyszłość, wszak konkurencja Formuła Kite Foil zadebiutuje na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku.

Mistrzostwa świata w kitesurfingu. Formula Kite Foil 2 (fot. pras.)

WYNIKI MŚ

Formula Kite Mężczyźni

1 SGP 80 Maximilian Maeder
2 ITA 38 Riccardo Pianosi
3 NED 11 Jis van Hees

Formula Kite Kobiety

1 POL 18 Julia Damasiewicz
2 POL 7 Magdalena Woyciechowska
3 POL 4 Nina Arcisz

Aroows Youth Foil U17

1 POL 50 Jan Koszowski
2 RYF 17 Mikhail Novikov
3 ITA 75 Angelo Soli

Arrows Youth Foil Kobiety

1 ISR 60 Gal Boker
2 GBR 33 Ella Geiger
3 POL 31 Karolina Jankowska

Arrows Youth Foil U15

1 FRA 20 Enzo Louber
2 SUI 52 Gian Andrea Stragiotti
3 POL 32 Jakub Balewicz

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button