TRÓJMIASTO

Gdynia. Odkryto makabryczne znalezisko w lesie. Boa dusiciel w pudełku

Trójmiasto

Długiego na ponad dwa metry węża zwiniętego w niewielkim pudełku odkryli strażnicy miejscy w lesie w Gdyni.

Trwa ustalanie kto jest właścicielem gada. Sprawą zajmuje się również policja.

Jak poinformował Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy gdyńskiej Straży Miejskiej, w niedzielę, 16 lipca, municypalni odebrali nietypowe zgłoszenie. Osoba, która skontaktowała się ze strażą przekazała, że w lesie przy ul. Żeglarzy 3 znajduje się pyton.

– Na miejsce udał się patrol interwencyjny. Już na pierwszy rzut oka można było zobaczyć i poczuć, że zwierzę od jakiegoś czasu było martwe. Jego ciało, nie noszące żadnych wyraźnych śladów obrażeń, częściowo wystawało z niewielkiego, owiniętego taśmą pudełka. Wyglądało to tak, jakby wąż próbował wydostać się z kartonu… – mówi Leonard Wawrzyniak.

Dwumetrowy boa – co się z nim stało?

Ciało zwierzęcia przywieziono na komendę Straży Miejskiej. Wąż został wyjęty z pudełka i zmierzony. Miał ponad 2 metry długości. Okazało się, że to boa dusiciel. W naturze zwierzę to występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. Boa nie stanowi zagrożenia dla człowieka. W środowisku naturalnym poluje na małe ssaki, w warunkach hodowlanych zjada gryzonie, króliki i kurczaki. Ofiarę najpierw dusi, potem połyka w całości, następnie trawi przez kilka dni. To gatunek zagrożony wyginięciem.

Boa dusiciel (fot. SM Gdynia)

– Zwierzę to jest objęte konwencją CITES, co oznacza dla właściciela obowiązek rejestracji węża w wydziale środowiska. Będziemy to dziś, w poniedziałek, 17 lipca, sprawdzać. Ponadto czynności wyjaśniające prowadzi również policja – mówi Leonard Wawrzyniak.

Co w sytuacji, gdyby okazało się, że wąż został wyrzucony?

– Jeśli ten wąż zdechł w hodowli to takiego zwierzęcia nie można zakopać w lesie, podobnie jak nie można zakopać w lesie ciała psa. Takie zwierzę należy poddać utylizacji – tłumaczy Leonard Wawrzyniak. – Jeżeli ktoś zostawił w lesie martwego węża, to odpowie tak samo, jak za pozostawienie w lesie martwego psa, za co grozi mandat w wysokości do 500 zł. Natomiast jeśli to było żywe zwierzę, pozostawione w kartonie, które próbowało się wydostać i zdechło, to jest już przestępstwo, zagrożone kara pozbawienia wolności do lat trzech – podkreśla Wawrzyniak.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button