TRÓJMIASTO

Gdańsk. Medale Wolności Słowa 2023. Łętowska, Owsiakowie i Wałęsa

Trójmiasto

W Europejskim Centrum Solidarności 30 sierpnia odbyła się uroczystość wręczenia Medalu Wolności Słowa w trzech kategoriach.

Otrzymali je: prof. Ewa Łętowska, Piotr Świerczek oraz małżeństwo Lidia i Jerzy Owsiakowie. Medal specjalny odebrał prezydent Lech Wałęsa, który zaapelował: – Ratujcie te Polskę, bo ona jest jeszcze do uratowania. Posłuchajcie starego Wałęsy i idźcie na wybory, a jeśli nie posłuchacie to źle skończymy wszyscy.

Gala Medalu Wolności Słowa 2023

Wieczorna gala Medalu Wolności Słowa odbyła się w Gdańsku, który od początku jest miastem gospodarzem tego wydarzenia.

Medal Wolności Słowa – kategoria Instytucja: prof. Ewa Łętowska

Medal Wolności Słowa przyznawany jest w trzech kategoriach. W kategorii Instytucja, otrzymała go prof. Ewa Łętowska, była rzeczniczka praw obywatelskich, była sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego, która “broni praworządności, klarownie tłumacząc Polakom w mediach, z jakim niebezpieczeństwem wiążą się upolitycznienie sądów i lekceważenie zasad konstytucyjnych”.

Odbierając Medal, laureatka przyznała: – Miałam nadzieję pogratulować medalu pani profesor Barbarze Engelking (nominowana do medalu kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN – red.) Ja rozumiem, że w (kategorii) Instytucja nagradza się za trwałość, stąd to wyróżnienie (..) Pani profesor zasłużyła na tę nagrodę, bo tu nie chodzi tylko o kwestię wolności słowa, to także kwestia wolności akademickiej, bardzo dziś zagrożonej, nie tyle “ciemnymi siłami”, ale własnym oportunizmem.

Medal Wolności Słowa – kategoria Obywatelka/Obywatel: Lidia Niedźwiedzka – Owsiak i Jerzy Owsiak

“On jest sercem, a ona mózgiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W czasie 31 finałów, Orkiestra zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła ponad 70 tys. urządzeń medycznych wspierając służbę zdrowia, ale przede wszystkim jednocząc Polaków w dzieleniu się dobrem. Oboje są naszym najlepszym towarem eksportowym. Dzięki nim pokazujemy najlepszą twarz Polski na świecie”.

– Jestem ogromnie wzruszona, tym bardziej że nagrody zwykle otrzymuje mój mąż i do tego jestem przyzwyczajona – mówiła Lidia Niedźwiedzka – Owsiak. – W związku z tym, że zbliżają się wybory do parlamentu, chciałabym skierować kilka słów do polskich kobiet. Statystyki mówią, że tylko 30 proc. kobiet w Polsce chodzi na wybory. Proszę, oddajcie swój głos, zależy od nas wiele, stanowimy ogromną siłę. Jest mnóstwo rzeczy, które nas, kobiety, denerwują: bardzo restrykcyjna ustawa antyaborcyjna; czy zapaść służby zdrowia, a zwłaszcza psychiatrii dziecięcej. Jedną z przyczyn problemów naszych dzieci jest szkoła, które jest i będzie zagrożona, jeśli dalej będzie nią rządził obecny minister edukacji. Dlatego proszę wszystkie panie – oddajmy swoje głosy w wyborach.

Jerzy Owsiak dodał m.in. – Podpisuję się pod każdym słowem mojej żony. Wszyscy musimy iść do wyborów. Bądźmy Polakami silnymi, optymistycznymi, także 15 października. Nie mówię kto ma zwyciężyć, głosujcie na kogo chcecie, ale bądźmy Polską piękną i przyjazną.

Medal Wolności Słowa – kategoria specjalna: Lech Wałęsa

Wyróżniony specjalnym Medalem Wolności Słowa prezydent Lech Wałęsa otrzymał go, jak przypomniano, miesiąc przed swoimi 80 urodzinami i 40 lat po przyznaniu mu Pokojowej Nagrody Nobla. Laureata powitano na scenie owacjami na stojąco.

– Od podpisania porozumień w Gdańsku zaczął się koniec Związku Radzieckiego, rozwiązanie układu warszawskiego i wyprowadzenie wojsk okupacyjnych z Polski, a także zjednoczenie Niemiec. Czy zdajecie sobie sprawę, jak wielkie to było osiągnięcie naszego narodu – zwrócił się prezydent Lech Wałęsa do zebranych w ECS. – Już wtedy znaleźli się tacy, co niszczą Polskę, a teraz ustawiają się po odszkodowania. Można ich oskarżyć o wiele, ja oskarżam o nieposzanowanie praw konstytucji, na którą przysięgali. Czy ktoś ma wątpliwości, że oni łamią te prawa? (…)

Drugie moje oskarżenie to niszczenie moralności narodu – kontynuował prezydent. – Wrogowie nas mordowali, a co robią ci, którym daliśmy władzę? Oni niszczą ducha narodu, zabierają nam wiarę, ślubując na Pana Boga. Dlatego narodzie, albo powiesz wreszcie dość, albo to się źle skończy. Ratujcie te Polskę, bo ona jest jeszcze do uratowania. Posłuchajcie starego Wałęsy i idźcie na wybory, a jeśli nie posłuchacie to źle skończymy wszyscy.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button