POLSKA

5 lat temu powołano 18. Dywizję Zmechanizowaną. Dba o bezpieczeństwo na wschodniej granicy Polski

Wojsko Polskie

2 września br. na Placu Zamkowym w Lublinie odbył się uroczysty apel i pokaz dynamiczny z okazji 5. rocznicy powołania 18. Dywizji Zmechanizowanej.

W uroczystościach uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– Rzeczywiście 5 lat temu na gruzach zlikwidowanej w 2011 roku przez rząd PO-PSL 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki powołaliśmy do życia ten nowy związek taktyczny. Dlaczego to zrobiliśmy? Otóż zrobiliśmy to dlatego, żeby zamknąć Bramę Brzeską, żeby ten związek taktyczny stanowił rzeczywistą zaporę wobec agresywnej polityki rosyjskiej. Uczyniliśmy to, aby Polska była bezpieczna – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości organizowanej z okazji święta 18. Dywizji Zmechanizowanej.

18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka to jedna z nowych dywizji Wojska Polskiego, której proces formowania, decyzją ministra obrony narodowej, rozpoczął się w 2018 r. Wyposażona w najnowocześniejsze uzbrojenie dywizja jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej.

– Wychodzimy z założenia, że każdy skrawek polskiej ziemi ma być broniony, nie oddamy żadnego jej skrawka i tym różnimy się od tych, którzy sprawowali władzę do 2015 r., koalicji PO-PSL, która likwidowała jednostki wojskowe. Również tu w Lublinie zlikwidowali brygadę zmechanizowaną. Odtworzyliśmy ta brygadę. Dziś jest 19. Brygada Zmechanizowana wchodząca w skład Żelaznej Dywizji. Zwiększyliśmy liczebnie Wojsko Polskie, dzięki czemu Polska jest bezpieczna. Dywizja jest wyposażana w nowoczesna broń, której przykładem są czołgi Abrams – mówił podczas uroczystości szef MON.

18. Dywizja Zmechanizowana, nazywana „Żelazną Dywizją” stanowi bardzo ważny element w systemie obronnym naszego państwa. Nowy związek taktyczny spełnia wszystkie standardy NATO i jest gotowy do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. Mówiąc o sytuacji bezpieczeństwa i zadaniach, które stoją przed Wojskiem Polskim powołanie 18. Dywizji Zmechanizowanej znacząco wzmocniło wschodnią flankę, a także możliwości operacyjne wojska we wschodniej części Polski.

To właśnie m.in. do „Żelaznej Decyzji” trafia najnowocześniejszy sprzęt zamawiany w Stanach Zjednoczonych czy Korei Południowej. Tylko czołgi Abrams, w które sukcesywnie wyposażane są bataliony czołgów spowoduje, że dywizja będzie jednym z najsilniejszych związków taktycznych w Polsce, ale i Europie.

– Już niedługo pierwsze egzemplarze śmigłowców Apache trafia na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Będą stanowiły zaporę nie do przebicia – poinformował szef MON.

18. Dywizja Zmechanizowana (fot. Leszek Chemperek CO/MON)

Minister podczas uroczystości podziękował żołnierzom za ich służbę na granicy

– Dziękuję wszystkim żołnierzom za służbę na granicy. Hybrydowy atak na Polskę zapoczątkowany z terytorium Białorusi przy użyciu migrantów jest realnym zagrożeniem. Dodajmy do tego obecność najemników z Grypy Wagnera, rozmieszczenie na Białorusi rosyjskiej broni jądrowej to możemy być pewni że prowokacje, z którymi mieliśmy do tej poty do czynienia będą się ponawiały. Wiec najlepsza odpowiedzią na nie jest wzmacnianie Wojska Polskiego – zaznaczył szef MON.

Podczas święta Żelaznej Dywizji minister Mariusz Błaszczak wręczył odznaczenia resortowe wyróżniającym się żołnierzom.

Obchody święta dywizji było niepowtarzalną okazją, aby zobaczyć sprzęt, w który jest wyposażona nasza armia. Podczas pikniku wojskowego można było porozmawiać z załogami np. czołgów i zapoznać się z budową wozów bojowych. Na pikniku można było także spróbować grochówki wojskowej z chlebem wypiekanym na miejscu w piekarni polowej. Tego dnia w specjalnych punktach rekrutacyjnych obecni byli także przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji oraz jednostek wojskowych, którzy odpowiadali na każde pytanie związane ze służbą wojskową i podpowiadali jak zostać żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy terytorialnej służby wojskowej.

18. Dywizja Zmechanizowana

W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą 3 brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina, a także inne pododdziały takie jak pułki czy bataliony. W czerwcu 2021 r. dywizja osiągnęła pełną gotowość operacyjną. 18. Dywizja Zmechanizowana jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej.

Powstała w 2018 roku dywizja nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w 1920 roku – do zwycięskiej wojny z bolszewikami, do Bitwy Warszawskiej. W ramach tych wojsk wyróżniła się właśnie 18. Dywizja Piechoty, nazywana później Żelazną Dywizją.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button