POLSKA

Rekordowe kolejki do psychiatry dziecięcego. Nawet 2441 dni oczekiwania

Fundacja GrowSPACE

Fundacja GrowSPACE ujawniła skalę rekordowych kolejek do psychiatry dziecięcego na NFZ w Polsce.

W pięciu placówkach w całym kraju długość oczekiwania jest wyższa niż 1000 dni. Są to przychodnie i gabinety w woj. pomorskim, śląskim i mazowieckim. Rekordem jest jednak Ośrodek Terapii i Psychoedukacji „Kompas” w Będzinie, gdzie na wizytę czeka się aż 2441 dni (!). Średnio w Polsce dzieci i młodzież na konsultację poczekają około 238 dni.

Fundacja GrowSPACE w ostatnim tygodniu sierpnia zebrała dane z informacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotyczą one szacowanej długości oczekiwania w kolejce na konsultację psychiatry dziecięcego na NFZ. Przeanalizowane zostały informacje ze wszystkich przychodni, poradni, szpitali oraz ośrodków pomocy w Polsce, które oferują takie konsultacje.

Dane pokazują ogromną skalę zapaści psychiatrii dziecięcej z perspektywy rodziców i dzieci:

  • Aż w pięciu miejscach kolejki przekraczają 1000 dni oczekiwania.
  • Średni czas oczekiwania na konsultację psychiatry dziecięcego wynosi 238 dni.
  • Jeden lekarz psychiatra dziecięcy przypada na około 12400 dzieci i młodzieży w Polsce.

Rekordowe kolejki

Najbardziej szokujący rekord padł w Będzinie. To właśnie tam, aby dostać się na konsultację psychiatry dziecięcego do Ośrodka Terapii i Psychoedukacji „Kompas” na NFZ należy poczekać aż 2441 dni. Pierwsza planowana wizyta u lekarza specjalisty przypada zatem szacunkowo na 6 maja 2030 roku.

– To pokazuje ogromny dramat dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, którzy realnie nie będą mogli skorzystać z odpowiedniej pomocy. Przecież jeśli dziecko ma przykładowo 12 lat, to spokojnie w roku 2030 może się zapisywać już do „dorosłego” psychiatry. Rodzina nie będzie mogła liczyć na odpowiednią pomoc. Oczywiście w przypadku ogromnego kryzysu, który będzie zagrażać życiu można wezwać karetkę, ale to nie rozwiąże przyczyny problemów – komentuje Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.

Poza placówką w Będzinie są także cztery inne miejsca w kraju, do których oczekiwanie wynosi ponad 1000 dni. Są to: Szpital Dziecięcy im. prof. dr. Med. Jana Bogdanowicza SPZOZ w Warszawie – około 1155 dni, SPZOZ Warszawa Wola – Śródmieście – około 1647 dni, Ośrodek Wczesnej Interwencji – Pilicka 21 w Warszawie – około 1191 dni a także Centrum Zdrowia Psychicznego Optimmed w Gdańsku – około 1445 dni.

Rekordowe kolejki do psychiatry dziecięcego (fot. Fundacja GrowSPACE)

W skali kraju to właśnie województwo pomorskie i śląskie wypadają najgorzej. Na Pomorzu średni czas oczekiwania na konsultację psychiatry dziecięcego to 411,15 dni, a w całym woj. śląskim jest to 512,85 dni.

Zadzwoniono do szpitali, przychodni i poradni

W ramach kontroli i weryfikacji danych Fundacja GrowSPACE 1 września 2023 skontaktowała się z wyżej wymienionymi placówkami. Zgodnie z naszymi ustaleniami Centrum Zdrowia Psychicznego Optimmed w Gdańsku wstrzymało rejestrację. SPZOZ Warszawa Wola – Śródmieście zaoferowało konsultację na 2028 rok, a Szpital Dziecięcy im. prof. dr. Med. Jana Bogdanowicza wyznaczył termin na 28 października 2026 roku.

– W niektórych placówkach można skrócić kolejkę, jeśli wizyta odbędzie się prywatnie. Wówczas są wolne terminy na przykład na maj 2024 roku. Nie każda rodzina dziecka w kryzysie może sobie jednak pozwolić na taki krok. Pamiętajmy też, że często diagnoza i leczenie nie kończą się na jednej wizycie – Dodaje Wojciech Szumiło z Fundacji GrowSPACE.

Przyczyna rekordowych kolejek

W Polsce rozpaczliwie brakuje psychiatrów i psychiatrek dziecięcych. W całym kraju jest ich zaledwie 555 w 2023 roku. Zatem jeden lekarz specjalista bądź lekarka specjalistka przypada na około 12400 wszystkich dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Wpływ na kolejki ma oczywiście ogromna liczba młodych osób, które potrzebują pomocy i mała liczba specjalistów i specjalistek. Nie są to jednak jedyne czynniki.

– Brak działań ze strony resortu zdrowia jest druzgocący. Ministerstwo Zdrowia w lutym tego roku chwaliło się tym, że w ramach prewencji suicydalnej od 2020 roku otworzyło dwa dodatkowe oddziały dzienne psychiatrii dziecięcej. Czyli dwa oddziały w ciągu trzech lat. Największa skala zaniedbań dotyczy opieki w środowisku młodego człowieka, np. szkole. Kolejek można by uniknąć, gdyby psychoedukacja weszła do szkół, gdyby zapewniony był psycholog w każdej placówce oraz gdyby młodzi ludzie mogli liczyć na pomoc już na pierwszym etapie kryzysu zdrowia psychicznego – tłumaczy Dominik Kuc. – Rykoszetem odbija się także brak ustawy o zawodzie psychologa, ponieważ dzieci i młodzież potrzebujący orzeczenia np. o spektrum i tak muszą udać się do psychiatry. Psycholog sam nie może wydać takiego orzeczenia.

Wyciąg danych

LP Województwo Średni czas oczekiwania na konsultację psychiatry dziecięcego w dniach
1 Dolnośląskie 127,81
2 Kujawsko-Pomorskie 357,86
3 Opolskie 123
4 Wielkopolskie 165
5 Mazowieckie bez Warszawy 377,54
6 Lubelskie 32,5
7 Lubuskie 110
8 Pomorskie 411,15
9 Podlaskie 128,29
10 Warmińsko-Mazurskie 336,75
11 Świętokrzyskie 48,67
12 Małopolskie 143,94
13 Podkarpackie 138
14 Śląskie 512,85
15 Zachodniopomorskie 240,83
16 Łódzkie 256,91
CAŁY KRAJ 237,58
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Pingback: KODŁUCH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button