FESTIWALEFILM I SERIALE

Film otwarcia 48. FPFF: Doppelgänger. Sobowtór. Produkcje z Gdyni

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

8 września o godz. 19:00 odbędzie się Uroczystość Otwarcia Festiwalu w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz pokaz konkursowego filmu Doppelgänger. Sobowtór reżyseria: Jan Holoubek.

Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70-tych i 80-tych, a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Bitner mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.

Filmy z Gdyni na 48. FPFF

Sekcja Filmy z Gdyni ma za zadanie pielęgnować wzajemne relacje Dziesiątej Muzy i miasta, które jest gospodarzem festiwalu. Ta pozakonkursowa selekcja składa się z tytułów, które wyróżnia lokalny pierwiastek: albo dotyczą Gdyni i gdynian, albo są zrealizowane przez tutejszych producentów, albo reżyserowane przez gdyńskich twórców.

W tegorocznej sekcji Filmy z Gdyni znalazło się 6 tytułów: Zobaczyłam twarz diabła Julii Kowalski – o osiemnastolatce z Kościerzyny, która twierdzi, że jest opętana, i poddaje się egzorcyzmom; rozgrywająca się na pograniczu jawy i sennego marzenia Dziewczyna z moich snów Tomasza Żółtowskiego – mówiąca o niemocy twórczej pięćdziesięcioletniego pisarza; dokumentalny Sad Dziadka Karola Starnawskiego – głos młodego pokolenia w procesie polsko-ukraińskiego pojednania wg scenariusza reportera Witolda Szabłowskiego; Jutro będzie padać Sebastiana Hermano Karaśkiewicza – o relacjach polsko-niemiecko-kaszubskich w latach 1930–1951, a także o miłości i dylematach, przed którymi stanęli byli mieszkańcy Pomorza; Wolna krowa Marka Głuszczaka o harmonii z przyrodą, ekologii i wchodzeniu w dorosłe życie; oraz dokument To może się udać Sławka Podwojskiego – o Michale, którego marzeniem jest projektowanie i szycie afrykańskich ubrań, po to by ubarwić polskie ulice.

„Filmy z Gdyni”, już od wielu lat pokazywane na Festiwalu, wciąż znajdują widzów. Mam nadzieję, że i tym razem zainteresuje Państwa prezentowana w formie fabularnej i dokumentalnej galeria postaci i ciekawych historii – zachęca dyrektor festiwalu Leszek Kopeć.

Lista Filmów z Gdyni:

  • Zobaczyłam twarz diabła, reżyseria i scenariusz: Julia Kowalski
  • Dziewczyna z moich snów, reżyseria i scenariusz: Tomasz Żółtowski
  • Sad Dziadka, reżyseria: Karol Starnawski, scenariusz: Witold Szabłowski
  • To może się udać, reżyseria: Sławek Podwojski
  • Jutro będzie padać, reżyseria i scenariusz: Sebastian Hermano Karaśkiewicz
  • Wolna krowa, reżyseria: Marek Głuszczak, scenariusz: Katarzyna Płońska

Po seansach zapraszamy na spotkania z twórcami.

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 18–23 września 2023 roku

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button