RZESZÓW

Rzeszów. Legionella. Nie żyją trzy osoby. Hospitalizowano 71 osób

Bakterie

W Rzeszowie wykryto bakterię Legionella Pneumophila.

Hospitalizowano 71 osoby, które zostały nią zarażone. Trzy osoby już zmarły.

Pacjenci przebywają w szpitalach w Dębicy i Rzeszowie. Źródło zakażenia nie jest jeszcze znane. Sanepid pobrał próbki do badań. Pierwsze wyniki poznamy dopiero w poniedziałek.

Choroba ta przypomina grypę lub może doprowadzić do zapalenia płuc. Jest nazywana gorączką legionistów.

Legionella występuje w wodzie w temperaturze pomiędzy 25 a 40 stopni Celsjusza.

Do zakażenia dochodzi poprzez inhalację, np. w trakcie kąpieli, prysznica czy przy zachłyśnięciu się wodą. Bateria ta występuje w środowiskach wodnych (źródła wodne, jeziora, rzeki) czy w instalacjach wodociągowych, klimatyzacjach i fontannach.

Nie można zakazić się pijąc skażoną wodę. Zaś choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Dezynfekcja sieci wodociągowej w całym Rzeszowie

Trwają badania, które niebawem wskażą czy w wodzie w Rzeszowie faktycznie występuje bakteria legionella. Miasto postanowiło jednak podjąć działania prewencyjne: na sobotę i niedzielę 26 i 27 sierpnia zaplanowano dezynfekcję sieci wodociągowej. To standardowa, nieszkodliwa dla zdrowia procedura. W wodzie może być jedynie wyczuwalna większa ilość chloru.

W związku z zachorowaniami na legionellozę w rzeszowskich i podkarpackich szpitalach, władze Rzeszowa postanowiły powołać sztab kryzysowy. Spotkania zwoływane są codziennie, a ich celem jest podjęcie działań prewencyjnych w przypadku, gdyby trwające badania wykazały obecność bakterii legionella w miejskiej sieci wodociągowej.

Na tę chwilę nie ma żadnych informacji sugerujących, że to właśnie miejskie wodociągi są źródłem zakażeń. Miasto postanowiło jednak na wszelki wypadek przeprowadzić dezynfekcję sieci. W sobotę 26 sierpnia Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwiększy dawkę chloru, jaka występuje w wodzie. Dzień później, w niedzielę 27 sierpnia nastąpi płukanie. Dotyczy to zarówno miasta, jak i okolicznych gmin, które pobierają wodę z rzeszowskiej sieci.

Jest to standardowa procedura, która nie zagraża zdrowiu mieszkańców. W wodzie może być jednak wyczuwalna większa ilość chloru, dlatego zalecamy przegotowanie wody przed jej wypiciem. Zapach chloru może utrzymywać się do kilku dni po dezynfekcji.

Badania nad obecnością legionelli w wodzie z rzeszowskiego wodociągu prowadzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. Wyniki będą dostępne początkiem przyszłego tygodnia.

Wyłączenie fontann na terenie miasta

W związku z czasowym wyłączeniem fontann na terenie miasta, do odwołania nie będą się odbywać codzienne pokazy muzyczne na fontannie multimedialnej, które odbywały się w godz. 12.00, 17.00, 21.00.

Odwołany zostaje także pokaz specjalny zaplanowany na 26.08.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button