KATOWICEKRAKÓWPOZNAŃTRÓJMIASTO

Dziś Lizbona. Czterech polskich kandydatów do tytułu Zielonej Stolicy Europy 2022

Zielona Stolica Europy - European Green Capital

Tytuł Zielonej Stolicy Europy 2022 przyznawany jest co roku innemu ośrodkowi.

Gdańsk, Katowice, Kraków i Poznań – to te polskie miasta zakwalifikowały się do drugiego etapu starań i są w gronie 18 metropolii aspirujących do tego miana na rok 2020. Zwycięstwo oznacza prestiż i pieniądze na ochronę środowiska. Wyniki poznamy w czerwcu.

Na liście kandydatów do tytułu Zielonej Stolicy Europy 2020 znajdują się jeszcze Belgrad, Budapeszt, Dijon, Grenoble, Lyon, Maribor, Murcia, Parma, Pecs, Perugia, Sofia, Tallin, Turyn i Zagrzeb.

Miano Zielonej Stolicy Europy jest przyznawane co roku. Laureatami zostają te metropolie, które wykazują duże zaangażowanie w poprawę jakości życia obywateli i robią to w zrównoważony sposób.

Wcześniej tytuł ten otrzymały miasta (od 2010 do 2019 roku):

Sztokholm, Hamburg, Vitoria-Gasteiz, Nantes, Kopenhaga, Bristol, Ljubljana, Essen, Nijmegen oraz Oslo.

Jakie mają zadania?

Zwycięskie miasta pełnią rolę międzynarodowych ambasadorów na rzecz zmian, pokazując, że mogą rozwijać się pod względem wielkości i populacji, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego i zasad współżycia społecznego. Zrównoważony rozwój jest głównym kryterium, które decyduje o przyznaniu tego prestiżowego tytułu.

Miasto, któremu przyznany jest tytuł Zielonej Stolicy Europy otrzymuje 350 000 euro na realizację programu na rzecz ochrony środowiska.

W tym roku zaszczytny tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznano portugalskiej stolicy. W sobotę, 11 stycznia przedstawiciele Komisji Europejskiej przekazali Lizbonie zaszczytny tytuł. Za rok to miano przejmie fińskie Lahti.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button