POLSKAŚWIAT

Domy modułowe. Polska pomoc dla Syrii i Grecji

Polska pomoc humanitarna

Polska aktywnie angażuje się w działania wspólnoty międzynarodowej na rzecz rozwoju społecznego, wspierania społeczności dotkniętych konfliktami zbrojnymi i bezpieczeństwa, a także walki z ubóstwem.

Kryzys migracyjny w Europie to realny problem wszystkich członków UE. Podejmowane działania to nie tylko przeciwdziałanie temu kryzysowi, lecz także reagowanie na bieżące potrzeby. Jak podkreślił Konrad Szymański minister ds. Unii Europejskiej „Polska poczuwa się do europejskiej solidarności i ma wizję, jak Europa powinna reagować na kryzys migracyjny”.

– To ważny gest solidarności, pomocy dedykowanej, wpisującej się w politykę pomocową realizowaną przez polski rząd. Dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który potraktował ten projekt priorytetowo – powiedział Bartosz Grodecki, podsekretarz stanu w MSWiA podczas briefingu dotyczącego przekazania domów modułowych dla uchodźców. Domki trafią do Syrii i Grecji.

Domy modułowe (fot. gov)

Transport 500 domów modułowych – drogą morską przez Turcję – trafi do północnej Syrii.
Projekt o łącznej wartości 5,7 mln zł koordynuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska Pomoc i Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Finansuje go Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Domy produkowane są zgodnie ze standardami ONZ. Mają być nie tylko stabilną ochroną dla syryjskich rodzin przed trudnymi warunkami atmosferycznymi panującymi na pograniczu syryjsko-tureckim, ale także stanowić namiastkę normalności dla uchodźców.

– Zaopatrzenie w domy modułowe 500 rodzin jest naszą odpowiedzią na zaspokojenie potrzeb Syryjczyków w celu zapewnienia dachu nad głową i zabezpieczenia podstawowych potrzeb związanych z zachowaniem higieny – powiedział wiceminister Jabłoński. – Polska udziela pomocy przede wszystkim tam, gdzie może trafić ona bezpośrednio, do osób które ją potrzebują – dodał.

Domy modułowe (fot. gov)

156 domów modułowych zostanie również wysłanych jako wsparcie dla greckich służb recepcyjno-azylowych, do niedawno spalonego obozu dla uchodźców w Mori na wyspie Lesbos. – To szerszy wymiar działań w obszarze polityki humanitarnej. Nie ulega wątpliwości, że kryzys, a często i dramat migracyjny jest kryzysem europejskim. Nasze rozwiązania niosą prawdziwą, realną pomoc dla Grecji i Syrii – podkreślił Konrad Szymański, minister do spraw Unii Europejskiej.

Paweł Jabłoński, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych powiedział, że pomoc powinna być kierowana tam, gdzie jest źródło kryzysu. – Systemowa pomoc udzielana na miejscu jest najskuteczniejsza, a nie tymczasowa. Na takiego rodzaju wsparcie stawiamy – zaznaczył.
(gov)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button