TRÓJMIASTO

Czerwona nota Interpolu za Grzegorzem Borysem. Nie skracaj drogi!

Poszukiwany - 12. dzień obławy

Trwa obława za 44-letnim Grzegorzem Borysem, podejrzanym o zabójstwo 6-letniego syna.

Wydano za nim Europejski Nakaz Aresztowania i rozszerzono obszar poszukiwań mężczyzny. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła alerty do mieszkańców z prośbą o niewchodzenie do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Interpol wydał czerwoną notę za mężczyzną. Policja apeluje, by nie skracać drogi do cmentarze przez lasy.

Gdynia. Grzegorz Borys podejrzewany o zabójstwo sześciolatka poszukiwany (fot. policja)

Zbliżają się uroczystości związane z dniem Wszystkich Świętych.

Kontynuowana jest szeroko zakrojona akcja poszukiwawcza, w którą zaangażowane są wszelkie dostępne siły i środki w celu zlokalizowania poszukiwanego mężczyzny.

Osoby, które wybierają się w najbliższych dniach w rejon nekropolii, prosimy o stosowanie się do alertów RCB oraz apeli policjantów.

Zwracamy się z prośbą w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo o nieskracanie sobie drogi dojścia w rejon nekropolii przez tereny leśne okalające trójmiejskie cmentarze. Prosimy o korzystanie z głównych dróg do nich prowadzących.

Ponadto przypominamy o skrzynce dedykowanej na wszelkiego rodzaju informacje dotyczące poszukiwanego Grzegorza Borysa: gdynia.poszukiwania@gd.policja.gov.pl. Każda informacja jest przez policjantów sprawdzana, nawet jeśli nie mamy pewności, że polega na prawdzie, warto przekazać ją policjantom. Tylko celowe wprowadzenie w błąd funkcjonariuszy jest przestępstwem.

  • Aktualizacja (31.10.2023): kolejny alert RCB z prośbą o niewchodzenie do lasu na terenie Gdyni między Karwinami a Chwarznem-Wiczlinem.

W związku ze zbliżającymi się uroczystości związanymi z dniem Wszystkich Świętych policja wystosowała specjalny komunikat. Nadal kontynuowana jest szeroko zakrojona akcja poszukiwawcza, w którą zaangażowane są wszelkie dostępne siły i środki w celu zlokalizowania poszukiwanego mężczyzny.

Natomiast osoby, które wybierają się w najbliższych dniach w rejon nekropolii, są proszone o stosowanie się do alertów RCB oraz apeli policjantów.

Policja zwraca się z prośbą w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo o nieskracanie sobie drogi dojścia w rejon nekropolii przez tereny leśne okalające trójmiejskie cmentarze. Policja prosi o korzystanie z głównych dróg do nich prowadzących.

  • Aktualizacja (30.10.2023): jest czerwona nota Interpolu (Interpol to działająca w 195 krajach międzynarodowa organizacja policji, której zadaniem jest pomoc organom ścigania w walce z różnymi formami przestępczości) za poszukiwanym Grzegorzem Borysem. Czym jest czerwona nota? Jest to informacja dla organów ścigania na całym świecie, dotycząca konieczności zlokalizowania i tymczasowego aresztowania poszukiwanej osoby.
Czerwona nota Interpolu za Grzegorzem Borysem (fot. Interpol)
  • Aktualizacja (30.10.2023): Kolejny alert RCB, dotyczący niewchodzenia dla lasu na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a tym samym nieutrudniania działań służb, trafił dziś rano do mieszkańców Trójmiasta.

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Gdyni w niedzielę, 29 października, zastosował dozór oraz poręczenie majątkowe wobec 19-letniego mężczyzny, mieszkańca Ełku. Mężczyzna ten zadzwonił na numer alarmowy, po czym celowo podał fałszywą informację o tym, że Grzegorz Borys został zauważony w okolicach Łężyc pod Gdynią. Poszukiwany podejrzany o zabójstwo 6-letniego syna miał rzekomo palić tam ognisko oraz grozić nożem mężczyźnie, który go zauważył.


Policjanci od razu mieli podejrzenie, że mają do czynienia z fałszywym zgłoszeniem. Niemniej każda informacja wymaga dokładnego sprawdzenia. Na wskazane przez 19-latka miejsce od razu skierowano policjantów, którzy nie potwierdzili tego zgłoszenia. Policjanci bardzo szybko ustalili dowcipnisia.

Mężczyzna został zatrzymany przez kryminalnych z Ełku w jednym z mieszkań na terenie miasta. Tym fałszywym zgłoszeniem utrudniał postępowania karne dotyczące zabójstwa oraz czynności poszukiwań podejrzanego Grzegorza Borysa, a tym samym – pomagał sprawcy przestępstwa, przekazując funkcjonariuszom fałszywe informacje o miejscu pobytu. Grozi mu za to do 5 lat pozbawienia wolności.

  • Aktualizacja (28.10.2023): Już trzeci – od czwartku – alert dotyczący niewchodzenia do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a tym samym nieutrudniania pracy działającym tam służbom wysłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Pomorska policja apeluje jeszcze raz o niewchodzenie do TPK i po raz kolejny dziękuje za zrozumienie. W obszernym poście na portalu społecznościowym Facebook funkcjonariusze wyjaśniają na tyle, na ile mogą, z czego wynika ich determinacja aby sprawdzać nadal to miejsce.

Gdynia. Grzegorz Borys podejrzewany o zabójstwo sześciolatka poszukiwany (fot. policja)

Czytamy w nim, że: „Poszukiwania są prowadzone metodycznie, na podstawie ustaleń i analizy, która na bieżąco jest wykonywana przez centrum operacyjne. Policjanci oraz Żandarmi Wojskowi są zdeterminowani w przeszukiwaniu tego konkretnego miejsca z uwagi na to, że wszystkie zabezpieczone ślady, m.in. w miejscu zamieszkania podejrzanego oraz konkretne ustalenia i informacje wskazują na to, że mężczyzna jest nastawiony na tryb przetrwania w miejscu, w którym czuje się najbezpieczniej, czyli w lesie. Poszukiwany zabrał ze sobą rzeczy, które według niego dadzą mu gwarancję przetrwania. Mężczyzna w mieszkaniu natomiast pozostawił m.in. elektronikę, gotówkę oraz wszystkie niezbędne dokumenty, bez których w środowisku miejskim miałby znacznie utrudnione funkcjonowanie.

Ponadto psy policyjne, które biorą udział w akcji, podejmują cały czas tropy. Zapach oraz inne zabezpieczone ślady wskazują na to, że Grzegorz Borys jest cały czas w TPK. Stąd nasza determinacja w ciągłym przeszukiwaniu tego miejsca.

Poszukiwany 44-letni Grzegorz Borys (fot. policja)

Od początku działań w poszukiwania włączeni są policyjni profilerzy oraz psychologowie, którzy oprócz udzielanego wsparcia psychologicznego rodzinie dokonują bieżącej analizy psychologicznej materiałów zarówno operacyjnych, jak i procesowych. Wśród działań można wymienić m.in. sporządzanie profilu podejrzanego ze szczególnym uwzględnieniem jego motywów i sposobu działania, konsultowanie realizacji czynności z zakresu negocjacji policyjnych na wypadek, gdyby były one potrzebne. Psychologowie wspomagają również służby w czynnościach dochodzeniowo-śledczych.

Działanie policjantów jest przemyślane, nie ma w nich przypadkowości.

Powtórzmy zatem raz jeszcze: nie wchodzimy na teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego!

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button