FESTIWALE

Colours of Ostrava 2019: The Cure, Florence + The Machine. 130 artystów na 20 scenach

Colours of Ostrava 2019

Czeski festiwal gromadzi corocznie zarówno topowych artystów, jak i kilkanaście tysięcy fanów z całego świata, w tym także z Polski.

Na wakacyjne święto muzyki w Ostrawie, trwające cztery dni, składają się przede wszystkim koncerty mniejsze i większe – w sumie to ponad 130 artystów występujących na różnorodnych 20 scenach. Festiwalowy klimat nie jest ograniczony gatunkowo, a muzyka, która króluje wśród postindustrialnego otoczenia, to zarówno rock, jak i pop, electro i ambient, folk, jazz, country, world music, a także muzyka klasyczna. Stara huta w centrum miasta zmienia się na moment w centrum rozrywki – przedstawienia teatralne, cyrkowe show, wystawy artystyczne, panele dyskusyjne to tylko niektóre z propozycji spędzania czasu podczas festiwalu Colours of Ostrava.

Ostrawa kocha muzykę

Festiwal to przede wszystkim niezapomniane doświadczenia muzyczne na najwyższym poziomie. Również w tym roku ich nie zabraknie: w Ostrawie wystąpią legendarni The Cure (to najbliższy Polsce koncert zespołu!), a także Florence + The Machine, Rag’N’Bone Man / Years&Years / Rosalía / MØ / ZAZ / Mogwai/ John Butler Trio, Tom Walker i wielu innych. W sumie przez cztery festiwalowe dni wystąpi ponad 130 artystów z całego świata, program podzielony jest na kilka mniejszych i większych klimatycznych scen. Wiele z nich stanowi niemałą atrakcję samą w sobie – na przykład nowoczesna i przestronna sala koncertowa Gong, która kiedyś była… zbiornikiem gazu!

The Cure pierwszą gwiazdą Colours of Ostrava 2019! Legendarny zespół otwiera line-up osiemnastej edycji festiwalu!

Florence + The Machine headlinerem Colours 2019! Dla zespołu będzie to ich pierwszy koncert w Czechach.

Line-up Colours of Ostrava 2019

The Cure/ Florence+The Machine/ Rag’N’Bone Man / Years&Years / Rosalía / MØ / ZAZ / Mogwai/ John Butler Trio / Mariza/ Xavier Rudd/ Ólafur Arnalds / Tom Walker/ Richie Hawtin Closer/
Shaka Ponk/ Lewis Capaldi/ Hiromi/ Calypso Rose/ Lola Marsh/ Kronos Quartet/ Cory Henry & The Funk Apostles/
Sons of Kemet/ Jungle By Night/ Charlie Cunningham/ David August/
Amber Run/ Nicola Cruz/ Tank and the Bangas/ TOKiMONSTA/ Moonlight Benjamin/ Enrico Sangiuliano/ Dakh Daughters/ Pierce Brothers/ Nahko and Medicine For The People/ Winston McAnuff & Fixi/ i inni…

Dobra zabawa

Co, oprócz bogatej warstwy artystycznej, składa się na niepowtarzalny klimat festiwalu? Na terenie Dolnych Vitkovic na uczestników czeka niemal 300 stoisk oferujących przepyszne potrawy, ciekawe pamiątki, a także wyjątkowe rozrywki i zabawy. Warto spróbować jednego z kilku tradycyjnych czeskich dań np. knedlików lub smażonego sera. Coś na ząb znajdą zarówno miłośnicy fast-foodów, jak i fani wegetariańskich potraw. Obowiązkowym punktem zakupowym jest tzw. design zona – przestrzeń wypełniona wyjątkowymi produktami, tworzonymi głównie ręcznie, przez lokalnych artystów. Znajdziemy tu obrazy, biżuterię, akcesoria, ubrania, pamiątki, dodatki i wiele innych rozmaitości. Rozrywkową część festiwalowej przestrzeni dopełniają stoiska partnerów festiwalu, w których królują taniec, zabawa, konkursy oraz szereg innych rozrywek.

Industrialny klimat

Będąc pierwszy raz w Dolnych Vitkovicach, obszarze, na terenie którego odbywa się festiwal, nie sposób przejść obojętnie obok starego kompleksu hut i kopalni. Zlokalizowany w centrum Ostrawy kompleks stanowił niegdyś jeden z największych na Morawach obszar przemysłowy, pochodzący z XIX wieku. Pierwszy piec hutniczy uruchomiono tutaj w 1836 roku, a w 1843 powstała pierwsza kopalnia. To tu wydobywano węgiel, produkowano koks i wytapiano żelazo, z czym nigdzie w Republice Czeskiej więcej się nie spotkamy. W 2008 r. teren został wpisany na listę Europejskiego Dziedzictwa Kultury. W tym roku rozpoczęła się również zakrojona na szeroką skalę rekonstrukcja tzw. Dolnego Obszaru Vítkovic. W jej trakcie ogromny pojemnik gazu wielkopiecowego (o szerokości około 70 metrów i wysokości 33 metrów) został przebudowany na salę koncertową, mogącą pomieścić nawet 1500 tysięcy osób, połączoną z galerią sztuki i kawiarnią. Autorem projektu jest wybitny czeski architekt Josef Pleskot. Wielki piec (nazywany VP1) zmienił się w centralny punkt trasy zwiedzania, z tarasem widokowym na szczycie, a szósta centrala energetyczna zwana U6 – w muzeum przemysłu.

Festiwal inny niż wszystkie

Festiwal Colours of Ostrava wyróżnia atmosfera. Podczas czterech lipcowych dni, na terenie dawnej huty, spotkać można fanatyków muzyki, entuzjastów czeskiego piwa, turystów, rodziny z dziećmi, a także seniorów i osoby niepełnosprawne. Co ich łączy? Miłość do muzyki i chęć dobrej zabawy. Colours of Ostrava to festiwal multigatunkowy, nie obowiązują granice stylów, nie są ważne muzyczne podziały. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Z myślą o dzieciach stworzony został Family Park – miejsce, gdzie rodzice mogą zostawić dzieci pod okiem wykwalifikowanych opiekunów lub bawić się razem z nimi. Dzieci są także uprzywilejowane, jeśli chodzi o wstęp – te do 140 centymetrów wzrostu wchodzą za darmo, a nieco większe ze zniżkami. Niższe koszty wstępu i udogodnienia przewidziane są również dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Seniorzy +65 mogą natomiast bawić się za darmo w festiwalową niedzielę.

Tegoroczna edycja będzie osiemnastą w historii festiwalu. Impreza odbędzie się od 17 do 20 lipca (środa-sobota) na terenie Dolnych Vitkovic w czeskiej Ostrawie.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button