POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Bruksela. Szczyt przywódców krajów NATO. Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Joe Bidenem

W Brukseli prezydent Andrzej Duda wziął udział w jednodniowym szczycie przywódców krajów NATO.

Głównym tematem rozmów była inicjatywa „NATO 2030”, mająca wzmocnić jedność Sojuszu i przygotować go na wyzwania przyszłości. Na marginesie szczytu prezydent spotkał się m.in. z przywódcami USA i Francji.

Szczyt był też okazją do indywidualnych rozmów głów państw. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a także z premierem Macedonii Płn. Zoranem Zaewem.

Szczyt NATO (fot. Clara Azevedo)

– Można spodziewać się większej obecności NATO w naszej części Europy. Dotyczy to także wzrostu nakładów państw członkowskich na obronność i nowej strategii Sojuszu – mówił Andrzej Duda po zakończeniu szczytu. – Dużo się mówiło o tych sprawach, które nas bezpośrednio dotyczą, a więc o bezpieczeństwie na wschodniej flance, o wadze i powadze art. 5 jako de facto naczelnego artykułu Traktatu Północnoatlantyckiego, czyli kolektywnej obrony.

– W rozmowie prezydent USA bardzo wyraźnie podkreślił, że bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwo Polski, leży mu bardzo na sercu – mówił Andrzej Duda.

Prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Joe Biden (fot. Wojciech Król/KPRP)

– We wcześniejszej rozmowie, którą prowadziłem z Panem Prezydentem Joe Bidenem, Pan Prezydent bardzo wyraźnie podkreślił, że nasze bezpieczeństwo – bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, Polski, krajów, które zostały przyjęte do NATO, a wyszły kiedyś zza żelaznej kurtyny – bardzo leży mu na sercu.

Bo – jak powiedział – sam był kiedyś architektem przyjęcia tych krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego, sam osobiście pracował nad tym, aby te kraje zostały przyjęte. Więc to, żeby ich obywatele czuli się dziś bezpiecznie i żeby te kraje czuły się pewnie jako członkowie Sojuszu, bardzo mu leży na sercu, co – nie muszę chyba nikomu mówić – z naszego punktu widzenia jest bardzo dobrą wiadomością.

Rozmawialiśmy z Panem Prezydentem Joe Bidenem, oczywiście, również na temat kwestii odstraszania, współpracy militarnej Polska-Stany Zjednoczone. Rozmawialiśmy także na temat relacji, które dotyczą naszego sąsiada, czyli Rosji. Spodziewamy się ze strony amerykańskiej informacji po rozmowie z Prezydentem Putinem – tak to zostało wstępnie zapowiedziane – powiedział Duda.

Prezydenci Polski i USA na Sesji Rady Północnoatlantyckiej (fot. Wojciech Król/KPRP)

– Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem wpisuje się w to, czego oczekiwaliśmy od nowej administracji amerykańskiej, czyli wysłania jasnego sygnału, że Europa Wschodnia jest w obszarze zainteresowania Stanów Zjednoczonych – powiedział we wtorek szef BBN Paweł Soloch.

Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem USA w poniedziałek w czasie szczytu NATO w Brukseli. Później Andrzej Duda powiedział m.in., że „prezydent USA bardzo wyraźnie podkreślił, że bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwo Polski, leży mu bardzo na sercu”.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również
Close
Back to top button