INNEZIMOWE

Bojery. Tomasz Zakrzewski mistrzem Europy. Robert Graczyk brązowym medalistą

Litwa

Nie ma mocnych na polskich bojerowców.

Tomasz Zakrzewski został mistrzem Europy w klasie DN, a brązowy medal wywalczył Robert Graczyk.

Obaj reprezentują Mazurski Klub Żeglarski Mikołajki. Mistrzostwa Europy zostały rozegrane na jeziorze Kertoujai na Litwie. W zawodach wystartowało 84 zawodników z 13 krajów, w tym 29 Polaków.

Można powiedzieć, że Tomasz Zakrzewski w końcu dopiął swego. Polak na dwóch poprzednich mistrzostwach Europy zdobywał srebrne medale, a teraz stoczył niesamowicie wyrównany pojedynek o złoto z reprezentantem Estonii. Mihkel Kosk ostatecznie miał w „generalce” tyle samo puntów co Polak, ale to właśnie Tomasz Zakrzewski okazał się lepszy w ostatnim wyścigu i dlatego stanął na najwyższym stopniu podium.

Żeglowano na bardzo małym akwenie, a trasa miała około 800-1000 metrów.

Robert Graczyk stracił do zwycięzcy 3 punkty. W pierwszej 10 uplasowało się w sumie 6 Polaków.

1. – Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki)

3. – Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki)

4. – Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki)

5. – Dariusz Kardaś (AZS UWM Olsztyn)

7. – Adam Szczęsny (Olsztyński Klub Żeglarski)

10. – Wojciech Baranowski (Giżycka Grupa Regatowa)

Złoty medal zdobył Tomasz Zakrzewski z MKŻ Mikołajki. Tomasz ma teraz na swoim koncie już 2 złote oraz 2 brązowe medale mistrzostw świata oraz 1 złoty i 4 srebrne na mistrzostwach Europy. Drugie miejsce i srebrny medal zdobył aktualny komandor europejskiego związku bojerowego IDNIYRA Mihkel Kosk z Estonii. Trzecie miejsce i brązowy medal przypadł Robertowi Graczykowi z MKŻ Mikołajki. Robert ma po tych regatach w swym dorobku 1 złoty i 3 srebrne medale na mistrzostwach świata oraz 2 brązowe na mistrzostwach Europy.

Również w pozostałych dwóch grupach Polacy na bardzo dobrych miejscach. W grupie srebrnej pięciu naszych zawodników w pierwszej dziesiątce a w grupie brązowej trzech.

Bardzo dobre wyniki naszych zawodników są rezultatem dobrej pracy klubów żeglarskich oraz naszego położenia geograficznego. Polska ma dużo jezior, które bardzo często zimą na długi czas zamarzają a opady śniegu nie są tak groźne jak na Północy Europy gdyż operacja słońca na naszej szerokości geograficznej powoduje szybką sublimację śniegu lub wody na lodzie.

Do tego dochodzi już długa tradycja i historia sportu bojerowego w Polsce. Dotychczas Polacy zdobyli na Mistrzostwach Świata, od pierwszych w 1973 roku w sumie 58 medali: 24 złote, 20 srebrnych i 14 brązowych, a na Mistrzostwach Europu rozgrywanych od 1966 roku sumie 64 medale: w tym 20 złotych, 25 srebrnych oraz 19 brązowych.