FILM I SERIALE

Berlin. Europejskie Nagrody Filmowe. Czy „Zielona granica” Agnieszki Holland zostanie nagrodzona?

The European Film Academy

W sobotę, 9 grudnia br., w Berlinie odbędzie się 36. ceremonia Europejskich Nagród Filmowych.

Dzięki wieloletniej współpracy z Europejską Akademią Filmową transmisję z wydarzenia będzie można obejrzeć już tradycyjnie na stronie Polskich Nagród Filmowych ORŁY www.pnf.pl od godz. 19.30.

Gala Europejskich Nagród Filmowych będzie transmitowana na żywo przez 30 partnerów w 21 krajach Europy, w tym tradycyjnie już przez Polską Akademię Filmową. W uroczystej gali w Berlin Arena, podczas której ogłoszonych zostanie 24 laureatów Europejskich Nagród Filmowych 2023, weźmie udział około tysiąca gości. W trakcie wieczoru nagrodzeni zostaną m.in. najlepsi odtwórcy głównych ról, rozdane zostaną również nagrody za scenariusz, reżyserię, a także dla Najlepszego Filmu Europejskiego 2022 oraz ogłoszone nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej LUX przyznawanej przez Parlament Europejski.

W gronie nominowanych, jak co roku, nie zabrakło polskich twórców i polskich produkcji: „Zielona granica” Agnieszki Holland została nominowana za najlepszą reżyserię i za najlepszy scenariusz. Polska koprodukcja „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera będzie ubiegać się o nagrody w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepsza aktorka i najlepszy aktor. Z kolei w kategorii najlepszy europejski film dokumentalny wśród finalistów znalazła się duńsko-polska koprodukcja „Apolonia, Apolonia” Lei Glob.

Poszczególne kategorie nominowanych prezentować będą twórcy europejskiego kina, a wieczór poprowadzi niemiecka dziennikarka i aktorka Britta Steffenhagen.

Ceremonię Europejskich Nagród Filmowych 2023 uświetni muzyka nominowanego do Grammy Philippa Johanna Thimma, którą wykona kwartet Berlin Strings.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button