MOTOSPORT

Barum Czech Rally Zlin. Opel Adam Cup 2019. Polscy reprezentanci w Czechach

Szymon Żarłok, Krzysztof Pietruszka i kultowy czeski raj – widowiskowa odsłona Opel Adam Cup 2019

Na starcie Rajdu Barum czekały ogromne rzesze nie tylko czeskich, ale także polskich kibiców, którzy tysiącami dotarli już dojadę w ten weekend do Zlina.

W kultowej rundzie Mistrzostw Europy tradycyjnie już nie zabraknie biało-czerwonych barw.

Do pierwszego odcinka specjalnego przygotowali się także Szymon Żarłok i Krzysztof Pietruszka. Dzięki skutecznej jeździe i regularnemu punktowaniu Polacy na dwie rundy przed końcem sezonu utrzymują bardzo wysoką drugą pozycję w stawce czeskiego Opel Adam Cup. Trzecie miejsce wywalczone w Rallysprint Kopna, Rally Vyskovi Rally Pacejov, do którego dołożyli także czwarte miejsce wywiezione z Rajdu Hustopece, pozwoliło im zebrać aż 70 punktów i 10 oczek przewagi nad bezpośrednimi rywalami. Taki dorobek daje im realne szanse na wywalczenie podium w pierwszym roku startów za kierownicą Opla Adama. Żeby jednak zbliżyć się do tego celu, muszą w pierwszej kolejności zmierzyć się z wymagającymi odcinkami popularnej „Barumki”.

Do rywalizacji pucharowej liczyć się będzie pierwszy etap rajdu, a więc w sumie dziewięć odcinków o łącznym dystansie aż 116 km. Załogi Adamów pierwsze kilometry pokonają już dzisiaj na wieczornym odcinku wytyczonym w centrum Zlina. Na starcie stanie w sumie osiem pucharowych Opli, a w tym cała ścisła czołówka klasyfikacji. Żarłok i Pietruszka, jedyna polska załoga tym gronie, otrzymała 107 numer, z którym ruszą do pierwszej próby o 21:39.

Szymon Żarłok: Każdy tegoroczny start wywołuje w nas ogromne emocje, ale dźwięk nazwy „Barum” ma szczególną moc. Start tutaj jest realizacją jednego ze sportowych marzeń i tą atmosferę czuć od momentu przyjazdu. „Barumka” łączy w sobie wszystko co najbardziej widowiskowe w czeskich rajdach samochodowych. Musimy jednak do tego weekendu przystąpić z chłodną głową, bo zarówno poziom trudności, jak waga wyniku są największe z całego dotychczasowego sezonu. Po odwołaniu rundy w Pribramie to właśnie Barum będzie ostatnią czeską odsłoną pucharu. Rywalizacja wkracza w finałową fazę i cenny będzie każdy punkt. Z taką motywacją i pełnym skupieniu ruszamy dziś do pierwszego odcinka w Zlinie. Liczę na mocno zaciśnięte kciuki wszystkich polskich kibiców. Do zobaczenia!

Krzysztof Pietruszka: Przed nami jeden z najpiękniejszych rajdów w sezonie i to nie tylko w Czechach, ale i w całej Europie. Ogromna ilość kibiców, którzy tworzą niesamowity klimat to wizytówka rajdowego święta w Zlinie. Przede wszystkim jednak kultowe są tutaj odcinki, które na najwyższy poziom podnoszą poziom trudności tych zawodów.
Za nami ogrom wysiłku, jaki włożyliśmy w zapoznanie, a przed nami ciężka praca do wykonania w walce o sekundy. Zapowiada się naprawdę trudny weekend, ale bardzo się cieszę, że jestem tu wspólnie z Szymonem i że dzięki Kubala, SML Trans, QBL, Car Speed Racing i Buchti.pl Promotion możemy się zmierzyć z tym wyzwaniem. Będzie to mój czwarty start w Zlinie, ale z każdym razem emocje przed startem są coraz większe.

Dariusz Poloński i Łukasz Sitek (fot. Grzegorz Rybarski)

Poloński i Sitek o jeden punkt za liderami – czas na czeską rundę Abarth Rally

Zwycięstwo Dariusza Polońskiego w Rajdzie Rzymu sprawiło, że w Abarth Rally Cup włoską i polską załogę dzieli zaledwie jeden punkt. To właśnie te dwa duety rozstrzygną między sobą walkę o wygranie pucharu. Ważnym etapem tej rywalizacji może okazać się 49. Barum Czech Rally Zlin, zaplanowany w dniach 16-18 sierpnia, jako szósta runda Mistrzostw Europy FIA ERC.

Nasi południowi sąsiedzi przygotowali 15 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 215 km, co sprawia, że czeski klasyk będzie, jak do tej pory najdłuższym rajdem asfaltowym sezonu 2019. W harmonogramie znalazły się tak klasyczne i kultowe odcinki, jak Semetin, Majak czy Pindula, a wszystko tradycyjnie rozpocznie widowiskowy superoes w Zlinie.

Dariusz Poloński i Łukasz Sitek otrzymali 30. numer startowy i na piątkowy nocny prolog wystartują jako drudzy, bezpośrednio po duecie Andrea Nucita / Bernardo Di Caro. Na liście startowej, liczącej 137 załóg, znalazły się cztery Abarthy 124 Rally RGT. Tylnonapędowe „skorpiony” pojadą za czołówką Mistrzostw Europy i Mistrzostw Czech w samochodach R5.

Pod względem obsady Rajd Barum również zapowiada się rekordowy, ponieważ w ERC 2019 kibice nie mieli jeszcze okazji zobaczyć w jednej rundzie aż 34 rajdówki w najmocniejszej specyfikacji. Co ciekawe, wśród R5-tek także nie zabraknie akcentów Rallytechnology, a to za sprawą Simona Wagnera i Antonina Tlustaka. Dwaj kierowcy wystawiający Skody Fabia, w ten weekend punktować będą dla ekipy z Rybnika w klasyfikacji zespołowej.

Zwycięzców 49. edycji „Barumki” i przedostatniej rundy Abarth Rally Cup poznamy w niedzielę około 17:00.

Robert Gabryszewski (szef zespołu Rallytechnology): W kalendarzu Rallytechnology nadszedł czas na wizytę w Zlinie. Barum Czech Rally Zlin to nie tylko jeden z najstarszych i najbardziej wymagających czeskich rajdów, ale także kwintesencja tego sportu za naszą południową granicą. Trasy, przez wielu uznawane za najtrudniejsze asfaltowe odcinki specjalne Europy, przyciągają od lat setki tysięcy kibiców, wśród których jest też wielka grupa Polaków. Start w „Barumce” zawsze przynosi ogromne emocje, a dla naszego zespołu, w tym sezonie także duże nadzieje w walce o tytuł.

Dariusz Poloński i Łukasz Sitek od początku swojego debiutanckiego sezonu w Abarth Rally Cup prezentują bardzo dobre i równe tempo. Punktowali, jak dotąd, we wszystkich czterech startach, a dzięki zwycięstwu odniesionemu w Rally di Roma Capitale (19-21 lipca), ich strata do liderów stopniała do zaledwie 1 punktu. Na dwie rundy przed końcem pucharu walka rozpoczyna się tak naprawdę od nowa, a wynik wywalczony w ten weekend w Zlinie może okazać się kluczowy.

Testy, które na początku tygodnia odbyły się w okolicach Ustronia, pozwoliły dobrze przygotować się na czekającą walkę. Darek i Łukasz cały czas poprawiają swoje tempo, więc z optymizmem czekamy na start i wierzymy, że załoga nam i polskim kibicom zapewni wiele pozytywnych emocji.

To jednak nie koniec wrażeń, ponieważ Simon i Antonin będą reprezentować nasze barwy w najmocniej obsadzonej w tym rajdzie stawce samochodów R5. Trzymamy mocno kciuki za duety Tlustak / Vybiral i Wagner / Winter oraz dwie Fabie R5 zgłoszone przez Rallytechnology. Do zobaczenia na RZ-tach i w strefie serwisowej w Otrokovicach.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button