POLITYKA

Projekt ustawy o lotach VIP-ów. Rodzina może uczestniczyć. Jest warunek

Loty VIP-ów w Polsce

Rządowy projekt dotyczący lotów najważniejszych osób w państwie obejmie m.in. zasady organizacji i zabezpieczenia lotów oraz określi, kto może przebywać na pokładzie samolotu.

„Projekt będzie opierał się na trzech filarach: jawności, jasnych regułach i odpowiedzialności” – zaznaczył szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Minister poinformował, że w pracach nad projektem wzięli udział przedstawiciele instytucji zajmujących się organizacją lotów VIP-ów, a także klubów parlamentarnych, z wyjątkiem Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej. Jak dodał, projekt zostanie dziś przekazany do klubów z prośbą o uwagi i opinie.


Szef KPRM wyjaśnił, że na pokładzie statku powietrznego będą mogły przebywać cztery najważniejsze osoby w państwie: prezydent, premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, a także członkowie oficjalnych delegacji, osoby z obsługi technicznej, medycznej lub organizacyjnej, dziennikarze, funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa oraz zgłoszeni drogą dyplomatyczną odpowiednicy najważniejszych osób w państwie. Jak dodał, w lotach nie będą mogli uczestniczyć członkowie rodzin VIP-ów – chyba, że są członkami oficjalnej delegacji.

Projekt dotyczący lotów VIP-ów wprowadza ponadto podział na rodzaje lotów realizowanych z najważniejszymi osobami w państwie oraz centralny rejestr lotów, w którym znajdą się dane dotyczące dat, tras przelotów oraz list pasażerów poszczególnych lotów o statusie HEAD.

Michał Dworczyk poinformował, że w ustawie znajdzie się m.in. możliwość anulowania przez szefa KPRM „w uzasadnionych przypadkach” zamówień na lot marszałka Sejmu, marszałka Senatu, lub premiera. Nie dotyczy to lotów prezydenta, za które odpowiada Kancelaria Prezydenta.

Szef KPRM stwierdził także, że wcześniej użytkownicy statków powietrznych w statusie HEAD mogli również latać do domu na weekendy.

Przypomnijmy o aferze wokół lotów byłego już marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Jego rodzina, partyjni koledzy i inne osoby latali razem z nim rządowym samolotem.
(własne,KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button