MOTOSPORT

Baja Troia Turkey 2021. Passa Kamena Rally Team trwa

Turcja

Rewelacyjna passa Kamena Rally Team trwa w najlepsze.

Choć tureckie trasy rajdu Baja Troia Turkey okazały się niezwykle trudne i wymagające, polski duet nie miał sobie równych i zwyciężył w aż trzech klasyfikacjach – generalnej, Power Stage oraz w klasie SSV.

Baja Troia Turkey 2021. Kamena Rally Team – Tomasz Białkowski oraz Dariusz Baśkiewicz (fot. Kamena Rally Team)

Polacy mieli m.in. dwa odcinki o długości 95 km. Oes prowadził od 10 n.p.m. do 3600 n.p.m., na którym były podjazdy, zjazdy i półki skalne.

Kolejny przystanek na mapie rajdowej tej wyprawy to Węgry.

Kamena Rally Team (fot. Kamena Rally Team)

KAMENA RALLY TEAM ZDOBYWA TROJĘ!

Veni, vidi, vici – Kamena Rally Team przybył do Turcji, wystartował po raz pierwszy w rajdzie Baja Troia i zwyciężył. Troja zdobyta! Ta wygrana Tomaszowi Białkowskiemu i Dariuszowi Baśkiewiczowi jednak nie przyszła wcale łatwo, bo tureckie zawody były wybitnie trudne. Były nawet chwile grozy!

Baja Troia była drugim z czterech przystanków Kamena Rally Team na trasie ich miesięcznej rajdowej podróży kończącej sezon 2021. Baja Troia jest największym rajdem w Turcji, rozgrywanym już na terenie Azji, więc rajdowe ścieżki zaprowadziły zespół startujący nawet poza granice Europy, w okolice mitycznej Troi. To wyzwanie Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz podjęli po raz pierwszy w swojej karierze. Nie do końca się spodziewali, co ich tu czeka…

– Baja Troia bardzo nas zaskoczyła poziomem trudności. Ten rajd jest całkowicie inny niż polskie zawody. Dla nas był zdecydowanie najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny ze wszystkich rajdów, w jakich startowaliśmy. Cała jego trasa prowadzi przez wysokie góry, składa się praktycznie z samych ostrych podjazdów i zjazdów. Nie ma tu mowy o szybkiej jeździe – średnia prędkość to około 60 km/h. Zwycięstwo w tym rajdzie smakuje naprawdę wyjątkowo! – opowiada Tomasz Białkowski.

Po to zwycięstwo Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz jechali aż 4 dni, pokonując groźne górskie szlaki, wiodące nad brzegami Morza Egejskiego. Pierwszy etap rajdu obejmował dwa oesy po 120 km, drugiego dnia zawodnicy dwa razy pokonywali 95-kilometrowy oes, w trzecim dniu zaś zmierzyli się z oesem o długości 70 km.

Ostatniego dnia rajdu w mieście rozegrany został 4-kilometrowy Power Stage – była nim specjalnie zbudowana pętla, w której dwa tory przecinały się poprzez tunel. Dzięki temu równolegle mogły się tu ścigać dwie załogi, co było prawdziwym widowiskiem. Organizatorzy przygotowali dodatkową nagrodę dla najszybszej na tym oesie załogi, a ta trafiła w ręce Tomasza Białkowskiego i Dariusza Baśkiewicza. Kamena Rally Team wyjechał więc z Turcji z trzema kompletami pucharów – za zwycięstwo w generalce rajdu, wygraną w kategorii pojazdów SSV oraz za wspomniany Power Stage. Wywieźli stąd jednak także coś o wiele bardziej wartościowego – niesamowite wspomnienia.

– Na długo zapamiętamy nasz start w Baja Troia! Braliśmy już udział w rajdach rozgrywanych w górach, ale ten był naprawdę wyjątkowy. Te wszystkie zjazdy i podjazdy po półkach skalnych wymagały ogromnej koncentracji i rozwagi, zarówno ze strony kierowcy, jak i pilota. Widoki były niesamowite i wywoływały ciarki na plecach. Wjeżdżaliśmy w bardzo wysokie partie górskie – w pewnym momencie Garmin pokazał mi wysokość 4800 m n.p.m.! Mieliśmy też chwile grozy, kiedy tuż obok trasy widzieliśmy ogromne przepaście – mówi wciąż pełen emocji Dariusz Baśkiewicz.

Do wspomnień z samego rajdu panowie z Kamena Rally Team dołożyli też wrażenia turystyczne, bo wolne dni przed i po rajdzie wykorzystali na zwiedzanie – odwiedzili m.in. Istambuł ze słynnym Wielkim Bazarem, a także ruiny Troi i pomnik Konia Trojańskiego.

To wszystko już jednak pozostało tylko w pamięci, bo Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz wraz z resztą zespołu są już na Węgrzech, gdzie w najbliższy weekend wystartują w Raid of the Champions, który jest finałową rundą Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Węgier, a także przedostatnią rundą Mistrzostw Polski. Będzie to też trzeci, przedostatni przystanek w ich rajdowej podróży.

Kamena Rally Team

Kamena Rally Team to zespół rajdowy, o którego sile stanowią kierowca Tomasz Białkowski oraz pilot Dariusz Baśkiewicz. Duet od 2013 roku startował w zawodach amatorskich, żeby w 2017 roku na stałe zagościć w świecie zawodowego motorsportu. Zespół występuje w klasie T4, a ich pojazd – połączenie najlepszych cech quada i samochodu terenowego – przystosowany jest do rajdów typu Baja, czyli cross-country.

Kamena Rally Team to między innymi wicemistrzowie Europy, Włoch, Czech i Polski, a także mistrzowie Węgier w klasie SSV. Duet ma na swoim koncie zwycięstwa w rundach Pucharu Świata w rajdach terenowych w Hiszpanii, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Celem Kamena Rally Team jest start w Rajdzie Dakar.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button