POLSKA

ABW i Straż Graniczna. Ekstremista z Norwegii zatrzymany

Związki z grupami neonazistowskimi

Wspólne działania funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Straży Granicznej przyczyniły się do zatrzymania obywatela Norwegii, który pod koniec września podjął próbę przedostania się na Ukrainę z terytorium Polski.

Mężczyzna posiada bezpośrednie związki z grupami neonazistowskimi. Obecnie oczekuje na ekstradycję do Norwegii.

21 września 2023 r. obywatel Norwegii próbował przedostać się z terytorium RP na Ukrainę, by wziąć udział w toczącej się tam wojnie. Planował dołączyć do Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy. Podczas wcześniejszego pobytu na Ukrainie miał on pozyskiwać wyposażenie (naszywki, elementy umundurowania, broń) ze zwłok rosyjskich żołnierzy. W trakcie zatrzymania funkcjonariusze zabezpieczyli przy mężczyźnie środki odurzające, a także materiały wskazujące na propagowanie ekstremizmu oraz postępującą radykalizację.

W toku postępowania ustalono, że mężczyzna jest identyfikowany jako osoba posiadająca bezpośrednie związki z funkcjonującymi na terytorium Norwegii grupami o profilu neonazistowskim. Dodatkowo był notowany przez norweską policję w związku z nielegalnym posiadaniem broni oraz groźbami kierowanymi do osób związanych z administracją państwową. Norweg został osadzony w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców. Mając na uwadze fakt, że może on stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego Rzeczypospolitej Polskiej i jej porządku publicznego, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego skierowała do Straży Granicznej wniosek o wdrożenie procedury wydalenia cudzoziemca z terytorium RP.

Czynności w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie we współpracy z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button