FILM I SERIALE

„Złotokap” z Karoliną Gruszką. Islandzkie kino w Polsce [ZWIASTUN][ZDJĘCIA]

"Złotokap" - Ragnar Bragason

„Złotokap” to film, którym chciałem wejść pod skórę i sprawić, że widz wyjdzie ze strefy komfortu, ale jednocześnie dać mu trochę oddechu i poczucia humoru – powiedział reżyser filmu.

The Garden Rósa Lý jako Indiana (fot. pras.)

Najnowsze dzieło islandzkiego reżysera można będzie od tego weekendu obejrzeć w kinach studyjnych.

Karolina Gruszka (fot. pras.)

W jednej z głównych ról Karolina Gruszka wcielająca się w postać Danieli, która wiele zmieni w życiu Indiany i jej syna. Gruszka to nie jedyny polski akcent w filmie. Za montaż „Złotokapu” odpowiedzialny był Michał Czarnecki, który współpracował z Agnieszką Holland przy filmie „Obywatel Jones”.

Jonsdóttir żyje na osiedlu mieszkaniowym na przedmieściach Rejkjaviku, wśród imigrantów, którymi szczerze gardzi. Żeruje na państwowym systemie opieki, symulując niezliczoną ilość chorób. W swoim małym, prywatnym ogrodzie trzyma największą dumę i radość życia – nagradzane na konkursach ogrodniczych drzewko Laburnum (Złotokap). Jej codzienną towarzyszką jest sąsiadka Johanna, szara, dobrotliwa kobiecina pilnująca porządku we wspólnocie mieszkaniowej, której poczciwość Indiana bezceremonialnie wykorzystuje.

„Złotokap” – The Garden Rósa Lý jako Chi (fot. pras.)

Pewnego dnia przedstawiciel Ministerstwa Środowiska składa Indianie wizytę, aby poinformować ją, że państwo egzekwuje nowe przepisy. Mówią one, że wszystkie rodzaje roślin, które nie rosły przed rokiem 1900, zostaną wyrwane z korzeniami.

Karolina Gruszka (fot. pras.)

W tej sytuacji jedyną pociechę kobiety stanowi jej syn Unnar. Unnar żyje w cieniu matki, stale przez nią strofowany. Indiana traktuje go prawie jak dziecko i trochę świadomie, a trochę podświadomie cały czas powstrzymuje jego rozwój starając się utrzymać go zależnym od siebie. Z niezadowoleniem obserwuje podejrzaną pasję syna jaką jest ochotnicza grupa ratunkowa.

Karolina Gruszka (fot. pras.)

Prawdziwym szokiem jest jednak dopiero wiadomość, że syn zakochał się w imigrantce. Wesołej, beztroskiej i szczerze oddanej Unnarowi Danieli trudno jest porozumieć się z przyszłą teściową. Tymczasem prawdziwy kataklizm dopiero przed Indianą

Karolina Gruszka (fot. pras.)

Ragnar Bragason, jest uznanym islandzkim reżyserem, w Polsce znanym przede wszystkim z popularnego serialu “Więźniowie”. Film jest luźno oparty na sztuce, której reżyser jest również autorem. Od 2012 roku wystawiana jest na scenie Teatru Miejskiego w Rejkjavik’u.

Obsada: Sigrun Edda Björnsdóttir (Więźniowie), Hallgrímur Ólafsson (Kobieta idzie na wojnę), Karolina Gruszka (Maria Skłodowska-Curie), Halldora Geirhar›sdóttir (Kobieta idzie na wojnę)

Karolina Gruszka (fot. pras.)

Islandzkie kino już od kilkunastu lat utrzymuje wysoki poziom łącząc obecność na festiwalach filmowych z uznaniem krytyków i sympatią widzów.

W Polsce dużą popularnością cieszyły sie takie filmy jak “Barany. Islandzka opowieść”, “Kobieta idzie na wojnę” czy “W cieniu drzewa” – równiez produkcji Madants, łączące komedie z dramatem.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button