POLSKAŚWIAT

Ziobro: Unia Europejska wysuwa coraz większe roszczenia wobec Polski

Polska PiS

– Unia Europejska wysuwa coraz większe roszczenia wobec Polski.

Chce narzucać rozwiązania już w każdej możliwej dziedzinie, nazywając to m.in. kamieniami milowymi. Godzenie się na kamienie milowe to zgoda na kamienie u szyi polskiej gospodarki, interesów i zasobności życia Polaków – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro odniósł się do środowych zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących rozdziału stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Podkreślił, że z UE należy rozmawiać twardo i wykorzystywać wobec niej wszystkie możliwości nacisku, które posiada Polska.

– Jeżeli możemy zawetować jakieś decyzje, powinniśmy grozić wetem, a jeśli groźby nie pomagają to stosować weto. Tylko w ten sposób możemy wynegocjować odpowiednie warunki do względnego radzenia sobie Polski z agresją ze strony Unii – zaznaczył minister Zbigniew Ziobro.

Dodał, że obowiązkiem polskiego rządu jest dbanie o nasze interesy, szczególnie kiedy działania unijne są z nimi sprzeczne.

– Byliśmy przeciwni temu, by UE mogła pozyskując nowe kompetencje, dzięki tzw. warunkowości i praworządności, czy poprzez KPO ingerować np. w polskie sądownictwo. Ale byliśmy też zdecydowanie przeciwni temu, co UE narzucała nam w obszarze energetyki prowadząc do likwidacji polskiego górnictwa i energetyki węglowej, która dawała nam przewagę konkurencyjną nad innymi krajami poprzez bardzo tani prąd na tle innych krajów – przypomniał Zbigniew Ziobro.

W konferencji prasowej uczestniczył również wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Zwrócił uwagę na działania Unii Europejskiej dotyczące gospodarki leśnej.

– Jeśli chcielibyśmy sprostać wymogom KE, musielibyśmy radykalnie ograniczyć pozyskanie surowca drzewnego oraz liczyć się z degradacją lasów – podkreślił Edward Siarka.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button