INNEZIMOWE

Zimowa uniwersjada w Lake Placid. Srebrna Natalia Jabrzyk w łyżwiarstwie szybkim

Stany Zjednoczone

To już szósty medal Akademickiej Reprezentacji Polski na zimowej uniwersjadzie w Lake Placid! Natalia Jabrzyk w kapitalnym stylu wywalczyła srebrny medal w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 metrów.

Jabrzyk aż do ostatniego biegu, podobnie jak dwa dni temu Iga Wojtasik na dystansie 1000 metrów prowadziła, ale straciła złoto na rzecz Koreanki Jiwoo Park. Srebrny medal to jednak i tak wielki sukces studentki Politechniki Łódzkiej.

– Wreszcie udało mi się zdobyć wyczekiwany medal, bo w zeszłym roku obijałam się o podium, ale zawsze byłam czwarta, czy piąta. A tutaj mam wreszcie medal na takiej dużej imprezie, jak uniwersjada i w dodatku srebrny. To coś wielkiego i bardzo się cieszę – mówiła Natalia Jabrzyk.

Polka jechała w jedenastej parze i wynikiem 2:06.19 ustanowiła rekord toru. Dopiero Koreanka Park odebrała jej złoty medal i rekord toru, na którym w 1980 roku słynny amerykański panczenista Eric Heiden zdobył pięć złotych medali igrzysk olimpijskich.

– Rano, gdy wyszłam na tor czułam, że lód jest dla mnie zbyt zmrożony, ale byłam spokojna, bo widziałam, że nie ma wiatru i jest piękne słońce. Potrzebowałam, by to słońce nieco rozpuściło lód i tak się stało. Dla mnie to były wymarzone warunki – dodała Jabrzyk.

Lake Placid. Zimowa uniwersjada. Natalia Jabrzyk (fot. Paweł Skraba)

Wtorkowy medal na łyżwiarskim torze to szósty krążek wywalczony przez Akademicką Reprezentację Polski w Lake Placid. Co ciekawe, wszystkie sześc wywalczyły kobiety – złoty Nicole Konderla w skokach narciarskich, srebrne Iga Wojtasik i Natalia Jabrzyk w łyżwiarstwie szybkim oraz Barbara Skrobiszewska w biathlonie oraz brązowe Joann Kil w kombinacji norweskiej i Kinga Rajda w skokach narciarskich.

– Panowie muszą się wziąć do pracy, ale ich konkurencje dopiero się zaczynają i na pewno będzie bardzo dobrze. Trzymam za nich mocno kciuki – powiedziała Jabrzyk.

We wtorek w rywalizacji na 1500 metrów dobrze spisała się też Iga Wojtasik, która zajęła piąte miejsce. Czternasta była Olga Kaczmarek, a dwudziesta ósma Maja Płończyk. W rywalizacji mężczyzn Jakub Piotrowski był piętnasty, Piotr Nałęcki siedemnasty, Maksymilian Rzepka dziewiętnasty, a Karol Karczewski trzydziesty drugi.

Nie miała szczęścia w biegu na 5 kilometrów polska biegaczka narciarska Weronika Kaleta, która biegła bardzo dobrze, ale niestety wywróciła się i finiszowała dopiero na dziewiętnastej pozycji. Dwudziestą ósmą lokatę zajęła Karolina Kukuczka, a Aleksandra Mikołajczyk była 59. Z kolei w biegu mężczyzn na 10 km Mateusz Haratyk był osiemnasty, Robert Bugara zajął trzydziestą dziewiątą lokatę, Michał Boreczek czterdziestą siódmą, a Michał Skowron czterdziestą dziewiątą.

Zimowa uniwersjada w amerykańskim Lake Placid potrwa do 22 stycznia 2023 roku.