ŁÓDŹ

Zalew Sulejowski. Łódź zderzyła się ze skuterem wodnym. Poszkodowane nastolatki

Łódzkie

Kilkaset metrów od zatoki Tresta na wodach Zalewu Sulejowskiego doszło do zdarzenia w ruchu wodnym.

Sternik łodzi motorowej zderzył się ze skuterem wodnym, na skutek czego kierująca oraz pasażerka odniosły obrażenie zagrażające ich życiu i zdrowiu. Nastolatki, które ucierpiały w zdarzeniu po wstępnym zaopatrzeniu zostały przetransportowane śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitali na terenie Łodzi. Teraz policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności i przyczyny tego zdarzenia. Apelujemy by podczas wypoczynku nad wodą zachować zdrowy rozsądek i nie przeceniać swoich umiejętności.

Podczas pływania na otwartej wodzie łodziami, skuterami, a także wpław nie powinno być miejsca na brawurę, przesadną beztroskę i lekkomyślność. Chwila nieuwagi lub zapomnienia może skończyć się bardzo niebezpieczną, a nawet tragiczną w skutkach sytuacją. Przekonali się o tym uczestnicy zdarzenia do jakiego doszło 13 sierpnia 2023 roku około godziny 12:30 na wodach Zalewu Sulejowskiego, kilkaset metrów od zatoki Tresta (woj. łódzkie).

W tym właśnie czasie oficer dyżurny tomaszowskiej policji otrzymał zgłoszenie, że na Zalewie Sulejowskim doszło do wypadku w ruchu wodnym. Do zdarzenia miało dojść na wysokości zatoki w Treście, kilkaset metrów od brzegu. Na miejsce natychmiast został skierowany patrol policji wodnej patrolujący zbiornik.

Policjanci wspólnie z ratownikami WOPR, strażakami, uczestnikiem zdarzenia i osobami postronnymi, które korzystały ze sprzętów pływających udzielili pierwszej pomocy dwóm nastolatkom, które po zdarzeniu, nieprzytomne znalazły się w wodzie i unosiły na jej powierzchni w kamizelkach ratunkowych. Mundurowi ustalili, że w zdarzeniu brały udział dwa pojazdy. Skuterem wodnym poruszały się dwie 15-latki zaś łodzią motorową, która po wypłynięciu z zatoki weszła w ślizg sterował 58-latek, który na pokładzie przewoził swoje córki w wieku 15 i 18 lat.

W pewnym momencie doszło do zderzenia obu pojazdów na skutek którego nastolatki po uderzeniu w burtę łodzi utraciły przytomność i wpadły do wody. Stan nastolatek po zdarzeniu był na tyle poważny, że po przewiezieniu ich na brzeg zostały podjęte przez załogi śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i przetransportowane do szpitali na terenie Łodzi. Jak ustalili policjanci sternicy obu pojazdów posiadali wymagane uprawnienia. Sternik łodzi motorowej został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, które wykazało, że był trzeźwy.

Teraz policjanci wyjaśniają dokładne przyczyny i okoliczności tego wypadku. Przesłuchani zostali świadkowie i przeprowadzone oględziny. Zebrana dokumentacja trafi do sądu, który zadecyduje o tym, kto i jaką odpowiedzialność poniesie za spowodowanie tego zdarzenia.

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagę podczas wypoczynku nad wodą.  Niestety przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.

Aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
  2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
  3. Nie pływajmy wpław w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
  4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zwilżmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi. Dzięki temu unikniemy wstrząsu termicznego, który nasz organizm ciężko znosi a w skrajnych przypadkach może spowodować utonięcie.
  5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
  6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.
  7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
  8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło. Do pływania pojazdami wodnymi napędzanymi żaglem lub mechanicznie często wymagany jest specjalny patent będący odpowiednikiem prawa jazdy w ruchu lądowym. 
  9. Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii. 
  10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button