MOTOSPORT

Wystartował Rajd Portugalii. Marczyk pierwszy, Kajetanowicz drugi

Rally de Portugal

Załogi rywalizujące w Rajdzie Portugalii rozpoczęły zmagania od krótkiej, niespełna trzykilometrowej próby, wytyczonej po ulicach Coimbry.

Odcinek rozgrywany był przy dopingu tłumu kibiców i choć rozpoczął rajd szutrowy, była to próba w pełni asfaltowa, co urozmaiciło widowisko. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak poradzili sobie na nim doskonale, uzyskując drugi czas w kategorii WRC 2.

Załoga ta po zdobyciu świetnego, drugiego miejsca w Rajdzie Chorwacji, przystępuje do dalszych zmagań w swoim sezonie WRC 2. Kajetanowicz i Szczepaniak rozpoczęli od drugiego czasu na pierwszej próbie Rajdu Portugalii, plasując się jedynie 0,4 sekundy za duetem Marczyk/Gospodarczyk.

– Jak to w rajdach mistrzostw świata bywa, prawdziwa rywalizacja rozpocznie się w piątek. Za nami widowiskowy, asfaltowy odcinek szutrowego rajdu. Od jutra bardzo ważna będzie strategia i odpowiedni dobór opon. Zobaczymy, jak sobie będziemy radzić, ale uważam, że jesteśmy gotowi do walki. Rok temu wygraliśmy tutaj, ale teraz będzie to zupełnie inna historia. W naszej klasie jest ponad 40 załóg, w tym kilku ex-fabrycznych kierowców, ale jestem dobrej myśli i nie mogę doczekać się tej rywalizacji – mówi Kajetan Kajetanowicz.

Na piątkowy etap złożą się dwukrotnie pokonywane odcinki Lousã (12,03 km), Góis (19,33 km), Arganil (18,72 km), a także pokonywane tylko raz Mortágua (18,16 km) i kończący dzień OS Lousada (3,36 km). Między odcinkami załogi nie będą mogły korzystać z serwisu. Kolejne etapy rozegrane zostaną w sobotę i niedzielę.

Rajd Portugalii 2022, nieoficjalna klasyfikacja WRC 2 po OS 1:

1. Marczyk/Gospodarczyk (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) 2:42,8 s
2. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) +0,4 s
3. Rossel/Sarreaud (Francja, Citroën C3 Rally2) +0,7 s
4. Mikkelsen/Eriksen (Norwegia, Škoda Fabia Rally2 evo) +0,8 s
5. Bulacia M./Der Ohannesian (Boliwia/Argentyna, Škoda Fabia Rally2 evo) +0,9 s
6. Araújo/Ramalho (Portugalia, Škoda Fabia Rally2 evo) +1,3 s
7. Suninen/Markkula (Finlandia, Hyundai i20 Rally2) +1,4 s
8. Cais/Těšínský (Czechy, Ford Fiesta Rally2) +2,3 s
9. Linnamäe/Morgan (Estonia, VW Polo GTI Rally2) +2,4 s
10. Solberg/Edmondson (Szwecja/Wielka Brytania, Hyundai i20 Rally2) +2,7 s

Rajd Portugalii. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak (fot. org.)

Wieczorem 19 maja wystartował Rajd Portugalii, Kajetanowicz gotowy do rywalizacji

W czwartkowy wieczór na terenach portugalskiego miasta Coimbra wystartował 55. edycja Rajdu Portugalii, czwartej rundy tegorocznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC). Na starcie stanęli Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy po wywalczeniu świetnego, drugiego miejsca w minionym Rajdzie Chorwacji (kategoria WRC 2), ponownie spróbują walczyć o najwyższe lokaty. Wykonanie tego zadania z pewnością utrudni rekordowa liczba konkurentów: w ich kategorii rywalizować będzie łącznie aż 41 załóg!

Duet tenjest już po udanych dwóch dniach testów na portugalskich szutrach, a dzisiaj wykonał także jeden sprawdzający przejazd oficjalnego shakedownu. Kajetanowicz i Szczepaniak są gotowi i zmotywowani do rywalizacji, która zapowiada się niezwykle ekscytująco. Pierwsza próba 55. Rajdu Portugalii rozpoczęła się w czwartek wieczorem, o godz. 20:03 czasu polskiego. OS Coimbra, który liczyła zaledwie 2,83 km, będzie jednak zaledwie rozgrzewką przed piątkowymi zmaganiami.

– Dwa dni wymagających testów w Portugalii za nami, ale to nic w porównaniu z tym, co czeka nas podczas tego rajdu. Odcinki specjalne nie pozostawiają wiele miejsca na błąd, musimy być bardzo skoncentrowani i uważni, choć nie będzie to łatwe. Jest naprawdę ślisko, temperatura jest dosyć wysoka, przyczepność zmienia się na każdym oesie, a poprzedzające nas załogi podnoszą z drogi tumany kurzu i pyłu. To będzie sprawdzian nie tylko dla nas, jako załogi, ale też dla samochodu. Czuję jednak, że wykonaliśmy dobrą pracę, wszystko funkcjonuje jak należy i myślę, że jesteśmy gotowi do rywalizacji! – mówi Kajetan Kajetanowicz.

Na piątkowy etap złożą się dwukrotnie pokonywane odcinki Lousã (12,03 km), Góis (19,33 km), Arganil (18,72 km), a także pokonywane tylko raz Mortágua (18,16 km) i kończący dzień OS Lousada (3,36 km). Między odcinkami załogi nie będą mogły korzystać z serwisu. Kolejne etapy rozegrane zostaną w sobotę i niedzielę.

W Portugalii zobaczymy jeszcze mocniejszą stawkę WRC niż w Chorwacji. Na liście zgłoszeń znalazło się czterdzieści jeden załóg. Są na niej nazwiska takie jak Mikkelsen oraz Suninen – zawodnicy z wieloletnim doświadczeniem w klasie królewskiej. Za nimi Oliver Solberg, syn mistrza świata z 2003 roku, który realizuje program startów w fabrycznym zespole Hyundaia w klasie Rally1. Prócz nich na liście znajdują się między innymi zwycięzca Rajdu Chorwacji Yohan Rossel, znani z WRC Eric Camilli i Stéphane Lefebvre, mistrz Europy Chris Ingram czy młody i zawsze szybki Marco Bulacia.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button