POLSKA

Ćwiczenia DEFENDER-Europe 22. Akcja forsowania rzeki Narew

Nowogród

Prezydent Andrzej Duda w okolicach miejscowości Nowogród obserwował współdziałanie wojsk z Polski, Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Szwecji, w ramach ćwiczenia DEFENDER-Europe 22.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zapoznał się z bieżącą sytuacją ćwiczenia oraz obejrzał akcję forsowania rzeki Narew.

– To fragment wielkich ćwiczeń, które obywają się na wschodniej flance Europy. Sprawdzana jest koordynacja, współdziałanie i procedury – mówił Duda.

Jak podkreślił, wszyscy widzimy sytuację na Ukrainie i zdajemy sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia. – To ćwiczenie, które zostało dużo wcześniej zaplanowane, ma pokazywać współdziałanie i sprawność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w kolektywnej obronie – dodał.

Forsowanie rzeki Narew przez pododdziały Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych w ramach ćwiczenia Defender Europe 22 (fot. KPRP)

– Cieszę się, że te ćwiczenia w obronie odbywają się na terytorium Polski. Mam nadzieję, że wszystkim rodakom pokazuje to sojuszniczą dbałość o nasze bezpieczeństwo.

DEFENDER-Europe 22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez Amerykańskie Siły Zbrojne, którego celem jest budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA i NATO.

W Polsce ćwiczy obecnie ok. 7000 żołnierzy.

Defender Europe 22 – wzmacniamy sojuszniczą interoperacyjność

– To bardzo ważne ćwiczenie. To ćwiczenie, które pokazuje, że siły sojusznicze budują interoperacyjność, współpracują ze sobą. Żołnierze Wojska Polskiego nieustannie podnoszą swoje umiejętności. W ten sposób wzmacniając bezpieczeństwo zarówno Polski, jak i całej wschodniej flanki NATO – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami biorącymi udział w międzynarodowym ćwiczeniu.

Forsowanie rzeki Narew przez pododdziały Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych w ramach ćwiczenia Defender Europe 22 (fot. Maciej Nędzyński/CO MON)

– Jest z nami dowódca V Korpusu US Army, jest z nami również generał brytyjski, są z nami dowódcy Wojska Polskiego, ale jest z nami także oddział wojsk szwedzkich. Liczymy na to, jak mówił Pan Prezydent RP, że już niedługo Szwecja dołączy do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Już niedługo potwierdzimy to, co mogliśmy zobaczyć przed chwilą, a więc potwierdzimy formalnie tę interoperacyjność, tę współpracę między wojskami sojuszniczymi i wojskami szwedzkimi – mówił podczas spotkania z żołnierzami minister Mariusz Błaszczak.

Manewry Defender Europe 2022 to wielonarodowe ćwiczenie obronne realizowane na wielu lokalizacjach w Polsce oraz innych państwach członkowskich i partnerskich NATO. Współpraca sojusznicza na ćwiczeniach Defender Europe 2022 to dowód zaangażowania naszych przyjaciół na rzecz bezpieczeństwa i stabilności regionu. Forsowanie przeszkody wodnej było bardzo ważnym i trudnym sprawdzianem. Żołnierze ćwiczyli manewr, którego ogromne znaczenie pokazały ostatnie wydarzenia w Ukrainie.

– Cieszymy się bardzo z obecności wojsk francuskich. To wszystko jest dowodem tego, że siły sojusznicze przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, że nasza aktywność jest dostrzegana. Nasze zabiegi związane z tym, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt i żeby Wojsko Polskie budowało współpracę i interoperacyjność z siłami sojuszniczymi, są dostrzegane i są realizowane – podkreślił minister.

Forsowanie rzeki Narew przez pododdziały Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych w ramach ćwiczenia Defender Europe 22 (fot. Maciej Nędzyński/CO MON)

W międzynarodowym ćwiczeniu bierze udział 7000 żołnierzy z Polski, USA, Francji, Szwecji, Danii i Wielkiej Brytanii wykorzystując ponad 3000 jednostek sprzętu bojowego. Podczas ćwiczenia sprawdzana jest zdolność do współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. Wspólne ćwiczenia wojskowe podnoszą bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO i odstraszają potencjalnego agresora. To także okazja do usprawnienia procedur użycia wojsk oraz ich adaptacji wobec nowych wyzwań współczesnego pola walki.

Podczas spotkania z żołnierzami minister Mariusz Błaszczak podziękował dowódcom różnego szczebla za profesjonalizm i zaangażowanie w ćwiczenie, a także znajomości żołnierskiego fachu.

Defender Europe 2022 należy do serii cyklicznych szkoleń defensywnych i nie jest ono wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button