WROCŁAW

Wrocław. Nowy mural na Uniwersytecie Przyrodniczym hotelem dla pszczół

Dolny Śląsk

Malowidło obok Centrum Dydaktyczno-Naukowego na placu Grunwaldzkim we Wrocławiu powstało z okazji obchodów 70-lecia Uniwersytetu Przyrodniczego.

To nie tylko ładny obrazek, lecz także hotel dla pszczół murarek.

– Chcieliśmy nie tylko nietypowo zazielenić miejsce, którym w czasie roku akademickiego przechodzi codziennie nawet kilka tysięcy ludzi. Chcieliśmy też, by to miejsce łączyło nas – studentów, absolwentów i wykładowców, zarówno ideą, którą wyraża namalowane na ścianie hasło „Mamy zielone pojęcie”, jak poczuciem wspólnoty, która będzie zamykana w kadrze podczas wspólnych, pamiątkowych zdjęć – mówi prof. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Mural zaprojektował i namalował Wojciech Kołacz (pseudonim artystyczny Otecki). Wrocławski artysta podkreśla, zawsze stara się, by jego prace miały nie tylko wymiar artystyczny, ale i edukacyjny, by skłaniały do refleksji i odkrywania ponadczasowych prawd.

Mural na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu – hotel dla pszczół (fot. M. Kostrzycka/Upwr)

Uczelnia ma pasieki, miód i pszczeli mural

– Hasło „Mamy zielone pojęcie” jest mi bliskie, bo pokazuje harmonie człowieka z przyrodą, uświadamia jak ważne dla nas są drzewa, owady, życie w zgodzie z naturą. Dodatkowo nigdy do tej pory nie malowałem murala, który stanie się mieszkaniem dla pszczół – mówi muralista.

W przymocowanych do ściany dwudziestu domkach mieszkają pszczoły murarki – łagodne, bezpieczne dla ludzi owady, które doskonale radzą sobie z zapylaniem roślin.

ONZ szacuje, że pszczoły zapylają aż 71 ze stu gatunków roślin, dzięki którym uzyskujemy 90 proc. żywności na świecie. Ich rola w ekosystemie jest ogromna! Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę, nie tylko ekologiczną. Na Uniwersytecie Przyrodniczym jest grono naukowców zaliczanych do najlepszych znawców pszczelich zwyczajów i problemów zdrowotnych tych owadów w kraju. Uczelnia ma swoje pasieki i produkuje swój miód.

Pomysłodawcy projektu liczą na to, że wkomponowane w mural skrzydła motyla oraz napis „Mamy zielone pojęcie” #UPWr, staną się popularnym miejscem wykorzystywanym do zdjęć.
(Upwr)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button