MOTOSPORT

WRC. Rajd Europy Centralnej 2023. Kajetanowicz i Marczyk walczą o podium

Rajdowe Mistrzostwa Świata

Wiele powodów do zadowolenia mają polscy kibice, którzy tłumnie dopingują rodaków podczas Rajdu Europy Centralnej.

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak świetnie radzą sobie w trudnych warunkach ich pierwszego startu na asfalcie w nowym samochodzie. Reprezentanci polscy są na trzecim miejscu wśród załóg niefabrycznych i walczą o podium w kategorii WRC2!

Druga pętla rozegrana została już bez tak obfitych opadów deszczu, jakie panowały podczas porannych przejazdów. Warunki na trasie pogorszyły się jednak, ponieważ po przejeździe blisko 70 samochodów w wielu miejscach pojawiło się błoto i brud wyniesiony z poboczy. Pierwszy odcinek specjalny pętli został odwołany z przyczyn bezpieczeństwa. Na kolejnych dwóch próbach Kajetanowicz i Szczepaniak wykręcali odpowiednio czwarty i siódmy rezultat. Równe tempo doprowadziło ich do mety etapu na czwartej pozycji w WRC2 i trzeciej w WRC2 Challenger. Różnice są jednak niewielkie i kolejne dni mogą mocno pozmieniać klasyfikację.

– Można powiedzieć: czeski piątek za nami. Zakończyliśmy pierwszy prawdziwy dzień walki w Rajdzie Europy Centralnej. Tak trudnych warunków się nie spodziewałem, znając charakterystykę tutejszych odcinków specjalnych. Duże, głębokie cięcia w połączeniu z obfitym deszczem oznaczały bardzo śliską nawierzchnię. Odcinki były momentami trudne do przejechania. Jesteśmy na trzecim miejscu w WRC2 Challenger, na czwartym w WRC2. Różnice w klasyfikacji nie są duże, a jak na to, że nie mam doświadczenia w tym aucie na asfalcie, to jest bardzo dobrze. Jestem zadowolony z wyczucia, brakuje mi jeszcze trochę pewności ze względu na ustawienia. Jutro inne odcinki specjalne, w kolejnych krajach. Będzie pewnie troszkę mniej brudu, chociaż kto wie… Trzymajcie kciuki – mówi Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

„109 km oesowych i 6 kolejnych odcinków Rajdu Europy Centralnej to plan na dzisiaj.
Jesteśmy wyspani, czujemy się z Danielem dobrze i liczymy na kolejny udany dzień w rajdówce.

Mokry, błotnisty i czeski dzień Rajdu Europy Centralnej dobiegł końca. Z pełną satysfakcją zajmujemy 5 miejsce w klasyfikacji WRC2 challenger i 6 w WRC2. Jutro rywalizacja przenosi się na austriackie i niemieckie odcinki specjalne. Nadal prognoza pogody jest niepewna dlatego możemy spodziewać się iście rajdowych warunków podobnie jak dzisiaj.

Za chwilę ruszamy na drugą pętlę piątkowego etapu Rajdu Europy Centralnej. Pierwsze 3 odcinki były udane jednak warunki są naprawdę trudne. Pomiędzy pętlami nie mamy serwisu, zamiast tego możemy wykonać tylko podstawowe zmiany i naprawy w naszym aucie w strefie Tire Fitting Zone.

Zapowiada się dzisiaj bardzo mokry i mocny dzień. Za chwilę ruszamy na odcinki specjalne, na które mamy około 2,5 godziny drogi dojazdówki.

Jesteśmy na mecie czwartkowego etapu. Dzień zaczął się dla nas bardzo dobrze, jednak później nie obyło się bez małych przygód. Przestrzeliłem jedno hamowanie przez co musieliśmy wracać na drogę z pola. Jestem jednak zadowolony z tego jak spisuje się samochód, kluczowym jutro będzie złapać odpowiednie wyczucie i znaleźć maksymalną prędkość, którą uznamy za powtarzalną i bezpieczną.

Rajd Europy Centralnej rozpoczynamy od 1 miejsca w klasyfikacji WRC2 Challenger i 2 miejsca w klasyfikacji WRC2” – napisał Miko Marczyk.

Sobotni etap składa się z trzech dwukrotnie pokonywanych odcinków specjalnych, na terenach Austrii i Niemiec. Będą to OS 9/12 Schärdinger Innviertel (15,72 km, start o godzinie 8:15 i 15:15), OS 10/13 Mühltal (27,15 km, godz. 10:01 i 17:01) oraz OS 11/14 Knaus Tabbert Bayerischer Wald (11,88 km, godz. 11:05 i 18:05).

Rajd Europy Centralnej 2023, wyniki po OS 8 (WRC2):

1. Lindholm/Hämäläinen (Hyundai i20 N Rally2) 1:18:41,4 s
2. Cais/Trunkát (Škoda Fabia RS Rally2) +14,9 s
3. Ciamin/Roche (Škoda Fabia RS Rally2) +24,1 s
4. Kajetanowicz/Szczepaniak (Škoda Fabia RS Rally2) +38,8 s
5. Griazin/Aleksandrow (Škoda Fabia RS Rally2) +40,6 s
6. Marczyk/Dymurski (Škoda Fabia RS Rally2) +1:02,6 s
7. McErlean/Fulton (Hyundai i20 N Rally2) +1:26,1 s
8. Greensmith/Andersson (Škoda Fabia RS Rally2) +1:31,5 s
9. Březík/Krajča (Škoda Fabia RS Rally2) +2:08,1 s
10. Wagner/Winter (Škoda Fabia RS Rally2) +2:47,4 s

WRC. Rajd Europy Centralnej. Kajetan Kajetanowicz (fot. kajto.pl)

Kajetanowicz i Szczepaniak w czołówce. Trudne warunki Rajdu Europy Centralnej

Zgodnie z zapowiedziami pogoda odgrywa główną rolę w Rajdzie Europy Centralnej. Obfity opad deszczu mocno utrudnił rywalizację. Na trasie jest dużo wody i błota, co powoduje, że droga jest niezwykle śliska. Już podczas pierwszej pętli z trasy wypadli m.in. lider tabeli sezonu WRC2 Andreas Mikkelsen oraz wicelider, Yohan Rossel. Bardzo dobrze radzą sobie za to Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy po pięciu odcinkach specjalnych zajmują trzecie miejsce w swojej kategorii i drugie wśród załóg niefabrycznych (WRC2 Challenger).

Pierwsza piątkowa pętla składała się z trzech odcinków specjalnych. Rozpoczynającą dzień próbę, OS 3 Vlachovo Březí 1 (13,66 km), Kajetanowicz i Szczepaniak ukończyli na szóstej pozycji. Podobnie było także na OS 4 Zvotoky 1 (23,81 km). Na trzecim oesie Polacy dotarli do mety z czwartym czasem. Równe i dobre tempo plasuje ich aktualnie na trzecim miejscu w kategorii WRC2 i drugim w WRC2 Challenger.

– Wiedzieliśmy wczoraj, że będzie ślisko, że będzie padał deszcz, ale nie spodziewałem się tak dużej ilości błota. Na odcinkach jest dużo słupków ograniczających przycinanie zakrętów, ale jednocześnie jest też sporo miejsc, gdzie można ciąć głęboko i tam wyrzucane jest błoto. Naprawdę trudno utrzymać się na drodze, ale tempo jest dobre. Są miejsca, które mnie zaskakują, natomiast muszę podejmować ryzyko, które pozwala nam aktualnie na podium w WRC2. Nie spodziewałem się tego przed rajdem, ponieważ to pierwszy mój start w tym samochodzie na asfalcie. Jest dobrze, postaram się utrzymać koncentrację – mówi Kajetan Kajetanowicz.

Drugą pętlę stanowią te same trzy odcinki specjalne: OS 6 Vlachovo Březí (13,66 km, start o godzinie 14:32), OS 7 Zvotoky (23,81 km, godz. 15:24) oraz OS 8 Šumavské Hoštice (23,43 km, godz. 16:57).

Rajd Europy Centralnej 2023, wyniki po OS 5 (WRC2):

1. Lindholm/Hämäläinen (Hyundai i20 N Rally2) 42:28,7 s
2. Cais/Trunkát (Škoda Fabia RS Rally2) +17,9 s
3. Kajetanowicz/Szczepaniak (Škoda Fabia RS Rally2) +22,2 s
4. Ciamin/Roche (Škoda Fabia RS Rally2) +23,4 s
5. Marczyk/Dymurski (Škoda Fabia RS Rally2) +32,8 s
6. Linnamäe/Morgan (Škoda Fabia RS Rally2) +42,6 s
7. Griazin/Aleksandrow (Škoda Fabia RS Rally2) +53,5 s
8. McErlean/Fulton (Hyundai i20 N Rally2) +55,0 s
9. Greensmith/Andersson (Škoda Fabia RS Rally2) +1:26,0 s
10. Skála/Skořepa (Hyundai i20 N Rally2) +1:36,4 s

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button