MOTOSPORT

Wodna Formuła 1. Bartłomiej Marszałek z awarią bolidu w Chinach

Seria F1H2O

Po czterech latach wodna Formuła 1 wróciła do Chin.

Drugą tegoroczną rundę mistrzostw świata – Grand Prix Zhengzhou – wygrał Szwed Jonas Andersson, Jedyny Polak ścigający się w tej prestiżowej serii wyścigowej tym razem nie ukończył zawodów z powodu awarii.

Bartłomiej Marszałek przystępował do wyścigu w Chinach jako lider klasyfikacji generalnej. Przypomnijmy, że w lutym tego roku Polak wygrał pierwszą rundę mistrzostw świata w sezonie 2023, która został rozegrana w Indonezji. Sobotnia sesja kwalifikacyjna nie ułożyła się jednak najlepiej dla Polaka, który zajął ostatecznie dziesiąte miejsce.

– Kwalifikacje były dla mnie bardzo trudne, warunki były okropne i ciągle się zmieniały. Wiał duży wiatr, który utrudniał mi zadanie. Mam nadzieję na wynik z punktami, aby utrzymać wysoką pozycję w generalce – podsumował sobotnie zmagania Bartłomiej Marszałek.

– Niestety nie ukończyłem wyścigu z powodu awarii systemu chłodzenia. Brudy w wodzie zatkały pobór wody i uszkodziły silnik. Walczymy dalej i jesteśmy w grze na 3. miejscu w generalce Mistrzostw Świata z różnicą zaledwie 3 punktów do lidera. Następny wyścig 2 lipca we Francji i tam zamierzam odrobić straty i odzyskać prowadzenie. Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia w Polsce – dodał Polak.

Pole Position wywalczył mistrz świata z 2021 roku Szwed Jonas Andersson, a kolejne czasy kwalifikacji wykręcali Francuz Peter Morin, Fin Sami Selio, Amerykanin Shaun Torrente i Włoch Alberto Comparato.

Ustawienie na starcie do niedzielnego wyścigu okazało się kluczem do sukcesu. Szwed Andersson nie oddał prowadzenia i odniósł pewne zwycięstwo, wyprzedzając o przeszło 16 sekund Amerykanina Shauna Torrente. Trzeci ze stratą 36 był reprezentant Niderlandów Ferdinand Zandbergen (Niderlandy).

Niestety, nie był to dobry dzień dla Bartłomieja Marszałka. Wodny bolid Polaka pokonał zaledwie 3 okrążenia i to był koniec marzeń o dobrym wyniki. Awaria uniemożliwiła naszemu motorowodniakowi walkę o kolejne punkty MŚ.

Podium wyścigu o Grand Prix Zhengzhou (30.04.2023)