POLSKAŚWIAT

Wideorozmowa prezydentów Polski i Ukrainy. Zełenski pogratulował Dnia Niepodległości

Duda i Zełenski

Z okazji obchodzonego Narodowego Święta Niepodległości prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy życzenia dla Polski i Polaków.

Prezydent RP pogratulował ukraińskiemu przywódcy decyzji Komisji Europejskiej, która zarekomendowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych m.in. z Ukrainą.

Głowa państwa ukraińskiego złożyła gratulacje przywódcy Polski i całemu narodowi polskiemu z okazji Dnia Niepodległości. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że niepodległość Ukrainy zawsze będzie silnym wsparciem dla wolności Polski.


„Nasze narody – wraz z całą Europą – przeszły długą drogę i zawsze, gdy byliśmy po tej samej stronie, zmienialiśmy historię na lepszą. Niesamowite rzeczy mogą się wydarzyć, jeśli Ukraińców i Polaków zjednoczy wspólny cel. Jak w bitwach pod Orszą i Zamościem, tak i teraz, w toczącej się walce o wolność Ukrainy, a więc i Polski. Wygramy tę bitwę, bo cenimy się nawzajem” – powiedział prezydent.

Jak zapewnił Wołodymyr Zełenski, Ukraińcy zawsze będą wdzięczni narodowi polskiemu za pomoc w trudnych czasach rosyjskiej agresji.

„Jestem wdzięczny, że polskie serca odczuły rytm serc ukraińskich dokładnie wtedy i w taki sposób, w jaki było to potrzebne. Jestem wdzięczny, że dla Polaków takie wartości jak honor, wolność i solidarność są naprawdę fundamentalne. Jestem też wdzięczny za pokój i szacunek dla wszystkich naszych ludzi, którym daliście schronienie, dzieląc się ciepłem polskiego domu” – powiedziała Głowa Państwa.

Wołodymyr Zełenski podkreślił znaczenie silnych relacji między Ukrainą a Polską jako jednego z fundamentów jedności europejskiej.

„Jedność Europy – nasz wspólny interes – może być potężna tylko wtedy, gdy jednym z jej fundamentów będzie sojusz woli Ukrainy i Polski, gdy będziemy razem, gdy będziemy razem w Unii Europejskiej i NATO, i we wszystkich decydujących momentach naszych wspólnych historii. Razem jesteśmy co najmniej dwa razy silniejsi” – powiedział.

Ze swojej strony Andrzej Duda podkreślił, że jego kraj będzie w dalszym ciągu wspierać Ukrainę w walce z rosyjską agresją oraz na drodze do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej.

Prezydent RP pogratulował Głowie Państwa Ukrainy decyzji Komisji Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.

„Gratuluję Wam tego postępu i faktu, że pomimo trudnej sytuacji militarnej, na drodze do Unii Europejskiej realizujecie kolejne postulaty. Nie tylko Wam kibicujemy, ale będziemy Was wspierać, będziemy wspierać Wasze aspiracje” – powiedział prezydent RP.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button