ŚWIAT

Strefa Gazy. Ewakuacja pierwszych polskich obywateli. Są bezpieczni po stronie egipskiej

Walki Izrael vs Hamas

– Pierwsi obywatele RP przebywający w Strefie Gazy przekroczyli przejście graniczne w Rafah i są po egipskiej stronie.

Proces się rozpoczął (rozpoczął SIĘ – red.) – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Dodał, że siły powietrzne zgodnie z postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy są w gotowości do realizacji transportu.


Wczoraj w Izraelu Minister Siewiera oraz minister Wojciech Kolarski prowadzili rozmowy związane z sytuacją w regionie oraz zapewnieniem bezpieczeństwa obywatelom Polski i innych państw przebywającym w Strefie Gazy.

Szef BBN oraz minister Kolarski w Izraelu

Jacek Siewiera oraz Wojciech Kolarski przebywali w Izraelu. Rozmowy z szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Cachim Hanegbim związane były z sytuacją w regionie oraz zapewnieniem bezpieczeństwa obywatelom Polski i innych państw przebywającym w Strefie Gazy.

9 listopada Duda wydał postanowienie o użyciu środków wojskowych do ewakuacji Polaków, którzy opuszczą Strefę Gazy.


– Omówiliśmy sytuację bezpieczeństwa jak i sytuację polskich obywateli znajdujących się na terytorium Strefy Gazy – mówił minister Siewiera. – W imieniu prezydenta przekazałem informację, że rozpoznajemy i uznajemy prawo Izraela do obrony przeciw terrorystom Hamasu, jednocześnie podkreślając konieczność zachowania zasad prawa międzynarodowego przy przeprowadzaniu operacji wojskowych, konieczność oszczędzania życia ludności cywilnej na terytorium Strefy Gazy – zaznaczył.

Szef BBN mówił, że na terytorium Strefy Gazy znajdują się obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. – Jest to powyżej 25 osób, które przebywały na terytorium Strefy Gazy w okresie, który upłynął od czasu ataku terrorystycznego, ale również jeden z obywateli polskich – Alex Dancyg – znajduje się w gronie zakładników – poinformował.

– Obie kwestie zostały poruszone w trakcie spotkań tutaj, w Izraelu, ale stanowiły naturalną konsekwencję działań dyplomatycznych, które realizowane są w ciągu ostatnich tygodni przez administrację Rzeczypospolitej Polskiej. I mamy uzasadnione powody spodziewać się, że w ciągu najbliższych godzin, dni – mamy nadzieję – część obywateli opuści Strefę Gazy – przekazał.

– Z punktu widzenia Pana Prezydenta – szczególnie w dniu Święta Niepodległości – bardzo istotnym aspektem jest, aby obywatele Rzeczypospolitej znajdujący się na terytorium Strefy Gazy, zarówno w charakterze zakładników jak i osób, które przebywały na tym terytorium, zdawali sobie sprawę z tego, że Rzeczpospolita o nich pamięta i nie ustaje w wysiłkach sprowadzenia ich do miejsca, gdzie będą bezpieczni – mówił Szef BBN.


– W trakcie spotkań wystąpiliśmy z ofertą wsparcia dla cywilnej ludności Strefy Gazy i została ona przyjęta – przekazał Siewiera.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button