ŁÓDŹ

W Łodzi leczą oczy… magnesem. Przyjeżdżają pacjenci z całej Europy

Miejskie Centrum Medyczne w Łodzi

Pacjenci z całej Europy przyjeżdżają do Łodzi leczyć oczy… magnesem. To nie zabobony tylko najnowsza technologia medyczna. Oddział okulistyki miejskiego szpitala wzbogacił się o super-magnes do usuwania ciał obcych.

Na zabiegi i operacje w oddziale okulistyki Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera przy ul. Milionowej przyjeżdżają pacjenci z całej Europy. Przyciągają ich znakomici specjaliści oraz nowoczesny sprzęt. Okulistyka właśnie wzbogaciła się o nową aparaturę wartą prawie 150 tys. zł.

– Powinienem zacząć od wymieniania super sprzętów, o które w ostatnim czasie wzbogacił się oddział okulistyki. Ale myślę, że nie to jest najważniejsze w tym miejscu. Owszem, centrum kupiło aparaturę wykorzystywaną na przykład na bloku operacyjnym do operacji siatkówki czy magnes do usuwania ciał obcych z gałki ocznej. Oraz kilka innych aparatów, których zakup kosztował około 150 tys. zł. Ale najważniejsze jest coś innego. Przyjeżdżają do nas pacjenci z całego kraju, z Unii Europejskiej, ponieważ przyciągają ich nasi specjaliści – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Takim przykładem mogą być operacje zaćmy. Czas oczekiwania na operację zaćmy w MCM Jonschera skrócił się z ponad roku do tygodnia, jeśli wymaga tego stan pacjenta.

– Tylko w pierwszym półroczu tego roku wykonaliśmy ich prawie 2 tys. Zaś każdego roku nasza poradnia okulistyczna przyjmuje w sumie ok. 12 tysięcy pacjentów – wylicza Michał Banaś, zastępca dyrektora MCM im. Jonschera.

Dr Sławomir Cisiecki, ordynator oddziału okulistyki MCM im. Jonschera nie ukrywa, że cieszą go nowe sprzęty, których może używać przy zabiegach i w czasie operacji. – Biom wykorzystujemy na bloku do operacji siatkówki. Mikroskop sekularny, sprzęt do badania rogówki, niezbędny jest nam również do zabiegów operacyjnych. Tonometr to urządzenie do pomiaru ciśnienia w gałce ocznej, wykorzystywane w naszej poradni. Zaś magnes do usuwania ciał obcych z oka jest potrzebnym, ale jednak „dodatkiem” do naszej pracy. Przyznaję, że mnie najbardziej cieszy, iż w leczeniu zaćmy możemy używać tzw. soczewki Tassignon – podkreśla Sławomir Cisiecki, ordynator oddziału okulistyki MCM im. Jonschera.

Oddział okulistyki w szpitalu Jonschera liczy 26 łóżek.

Hospitalizowani pacjenci na oddziale okulistyki:

2018 r. – 611 różne zabiegi okulistyczne oraz 2581 operacji zaćmy,
2019 r. – I półrocze – 358 osób zabiegi okulistyczne oraz 1860 zabiegi zaćmy.

Poradnia okulistyczna:

2018 r. – 11.137 porad okulistycznych oraz 982 porad zabiegowych,
2019 r. – I półrocze – 6.218 porad okulistycznych oraz 618 porad zabiegowych.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button