POLSKA

UMP apeluje o wprowadzenie prawnej możliwości weryfikacji osób zaszczepionych przeciwko COVID-19

Unia Metropolii Polskich

W ostatnich dniach i tygodniach obserwujemy ogromny skok zakażeń koronawirusem.

W obawie przed utratą zdrowia i życia mieszkańców miast, Unia Metropolii Polskich apeluje o pilne wprowadzenie prawnej możliwości weryfikacji osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Projekt ustawy, która ma umożliwiać pracodawcom dostęp do informacji o tym, czy pracownicy są zaszczepieni, opracowany przez Ministerstwo Zdrowia jest już gotowy. Dlatego konieczne jest natychmiastowe podjęcie dalszych prac legislacyjnych nad tymi rozwiązaniami i doprowadzenie do ich pilnego wprowadzenia w życie.

Miasta Unii Metropolii Polski – jedni z największych pracodawców w swoich regionach – muszą zapewnić prawidłową organizację pracy z zachowaniem bezpiecznych i higienicznych warunków. Są dostarczycielami usług komunalnych, których ciągłość jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania miast. Dlatego niezbędne jest stworzenie systemu, który pozwalałby pracodawcom otrzymać informacje o szczepieniu pracowników. Jest to racjonalne rozwiązanie obowiązujące już np. we Francji.

Jednocześnie w obawie o zdrowie i życie mieszkańców miast konieczne jest niezwłoczne wprowadzanie wymogu okazywania aktualnych „certyfikatów covidowych” bądź certyfikatów ozdrowieńca przy każdorazowym wejściu do budynków użyteczności publicznych oraz innych miejsc gromadzenia się dużych grup osób. Takim wymogiem objęte powinny być w szczególności: restauracje, kina, teatry, sale koncertowe, muzea, hale sportowe, baseny, salony kosmetyczne, fryzjerskie, placówki handlowe (za wyjątkiem sklepów z detaliczną sprzedażą żywności, środków higienicznych i aptek), placówki oświatowe, pomocy społecznej i administracji publicznej (rządowych i samorządowych), placówki pocztowe i ochrony zdrowia (w odniesieniu do pacjentów zgłaszających się na wizyty i zabiegi planowe, osób towarzyszących i odwiedzających pacjentów), itd.

Apel Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza o pilne wprowadzenie prawnej możliwości weryfikacji osób zaszczepionych przeciwko COVID-19

„Jako jedni z największych pracodawców w regionach – miasta Unii Metropolii Polskich – apelujemy o pilne wprowadzenie rozwiązań ustawowych, dopuszczających sprawdzanie tzw. certyfikatów covidowych wśród pracowników. Dzięki temu będziemy mogli dbać o prawidłową organizację pracy z zachowaniem bezpiecznych i higienicznych warunków. Stworzenie systemu, który pozwalałby pracodawcom otrzymać informacje o szczepieniu pracowników, to racjonalne rozwiązanie obowiązujące już np. we Francji.

Dzisiaj brak przepisów umożliwiających pracodawcom weryfikację pracowników pod kątem szczepień przeciw COVID-19 naraża pozostałe osoby na zarażenie i uniemożliwia powstrzymanie epidemii. Problem ten był wielokrotnie podnoszony przez naszych reprezentantów na spotkaniach poświęconych ww. szczepieniom. Projekt ustawy w tym zakresie, opracowany przez Ministerstwo Zdrowia, jest już gotowy. Apelujemy więc o podjęcie dalszych prac legislacyjnych nad tymi rozwiązaniami i doprowadzenie do ich pilnego wprowadzenia w życie.

Jednocześnie wskazujemy jako konieczne i społecznie uzasadnione, niezwłoczne wprowadzanie wymogu okazywania aktualnych tzw. certyfikatów covidowych bądź certyfikatów ozdrowieńca przy każdorazowym wejściu do budynków użyteczności publicznych oraz innych miejsc gromadzenia się dużych grup osób. Takim wymogiem objęte powinny być w szczególności: restauracje, kina, teatry, sale koncertowe, muzea, hale sportowe, baseny, placówki bankowe, salony kosmetyczne, fryzjerskie, placówki handlowe (za wyjątkiem sklepów z detaliczną sprzedażą żywności, środków higienicznych i aptek), placówki oświatowe, pomocy społecznej i administracji publicznej (rządowych i samorządowych), placówki pocztowe i ochrony zdrowia (dla pacjentów zgłaszających się na wizyty i zabiegi planowe, osób towarzyszących i odwiedzających pacjentów), itd.

W okresie pierwszych ośmiu tygodni obowiązywania takich przepisów, rekomendujemy dopuszczenie uznawania kart poświadczenia wykonania pierwszego szczepienia, o ile data jego wykonania nie przypada wcześniej niż – analogicznie – osiem tygodni od dnia korzystania z dokumentu. Takie rozwiązanie przejściowe nie wyłączałoby możliwości korzystania ze wskazanych miejsc dla osób dotychczas nie w pełni zaszczepionych do czasu pełnego zaszczepienia.

Niniejszy apel jest wynikiem coraz gorszej sytuacji związanej z pandemią, narastającej liczby zakażeń COVID-19, ale przede wszystkim obaw przed utratą zdrowia i życia mieszkańców miast, w tym pracowników samorządowych.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button