POLSKAŚWIAT

UE. Ruszyły szczepienia przeciw covid-19. Morawiecki: za 2 tygodnie może wzrosnąć liczba zakażeń po spotkaniach świątecznych

Narodowy Program Szczepień

27 grudnia w Polsce ruszyły szczepienia przeciwko covid-19.

Najpierw z nich skorzysta personel medyczny w ramach Narodowego Programu Szczepień.

ZOBACZ TAKŻE: Alicja Jakubowska pierwszą osobą zaszczepioną przeciw COVID-19 w Polsce

Szczepienia są darmowe i dobrowolne. Zgłosiło się około 300 tysięcy osób z zerowej grupy.

Od 15 stycznia na szczepienia będą mogli zapisać się Polacy – przez telefon, internet albo w przychodni – z grupy pierwszej, tj. mundurowi, seniorzy, podopieczni DPS-ów i nauczyciele.

Proces szczepień rozpoczął się nie tylko w całym kraju, ale także w większości państw UE. Niemcy, Węgry i Słowacja rozpoczęli szczepienia m.in. personelu medycznego już w sobotę.

Szef rządu Mateusz Morawiecki:

„4 marca zarejestrowaliśmy w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa i dzisiaj po 300 dniach możemy zacząć myśleć o powrocie do normalności. On może się zdarzyć dzięki szczepionce.

Wczoraj rano trafiła do Polski pierwsza partia 10 tys. dawek szczepionki, a do końca roku trafi jeszcze kolejne 300 000 dawek. Zachęcamy do dołączenia do tego Narodowego Programu Szczepień, bo jest to nasz podstawowy instrument powrotu do normalności.

Tempo dostaw szczepionek będzie rosło z tygodnia na tydzień. 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia i ja wtedy zamierzam się zapisać na szczepienie zgodnie z harmonogramem. To największa operacja logistyczna od dziesięcioleci. Zachęcamy do szczepień.

Nie trzeba też przekonywać, że szczepionka to nasza ogromna szansa, która pozwoli wyzwolić się z epidemii. Całe zespoły najlepszych naukowców pracowały nad tą szczepionką. Wierzę w naukę, wierzę w medycynę, która dała nam te szczepionki.

Trzeba niestety przewidywać, że za 2-3 tygodnie może wzrosnąć liczba zakażeń po wzmożonych spotkaniach świątecznych. Pamiętajmy, że wirus działa z opóźnionym zapłonem.

Jest niezwykle ważne, żeby pamiętać, że skuteczność zależy od tego, ile osób się zaszczepi. Chcę też zapewnić, że szczepionek wystarczy dla wszystkich i chcemy zachęcać do zgłaszania się jak największej części populacji.

To zagrożenie nie maleje i jedynym remedium na koronawirusa jest szczepionka. Walka z epidemią trwa bez przerwy.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button