TRÓJMIASTO

Świąteczne iluminacje i 9 choinek w Gdańsku

Świąteczny Gdańsk

Świetlista kurtyna w Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana, ogromna bombka i gdańskie lwy trzymające ramkę na Targu Węglowym, śnieżynki, podświetlone drzewka i wiele innych – w Gdańsku święta trwają od grudnia do lutego.

Zobaczcie, jakich atrakcji nie można przegapić w tym roku, i które miejsca najpełniej oddają bożonarodzeniową atmosferę.

– Napis GDAŃSK dopasowuje się do tętna miasta i tego, co się w danym momencie dzieje. Z różnych okazji przywdziewa różne ubranka – z okazji Dnia Wolontariusza miał zieloną koszulkę, z okazji Święta Niepodległości był podświetlony na biało-czerwono. Z okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia ma pierwszej literce napisu powstała świąteczna iluminacja czapki Mikołaja. Na pomponie widnieje logo miasta Gdańsk. To kolejny dodatek, mamy nadzieję, że miły, do tego cieszącego się popularnością punktu turystycznego – mówi Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej, będącej pomysłodawcą iluminacji na Ołowiance.

Świąteczne iluminacje. Nie mogło zabraknąć symbolu Gdańska – lwów (fot. Grzegorz Mehring/UMG)

Świecąca czapka Mikołaja, to nie jedyna dekoracja w Gdańsku, która wprowadzi nas w świąteczną atmosferę. Inne świetlne wzory i figury, utworzone z tysięcy kolorowych lampek przyozdabiają miejskie place, parki i skwery: Fontannę Czterech Kwartałów na ulicy Grobla, termometr Fahrenheita na Długim Targu, dźwig stoczniowy na ulicy Stągiewnej. Na Zielonym Moście można zrobić sobie pamiątkową fotografię w ramce w lwami, a na Placu Kobzdeja – na spacerowiczów czeka luneta, tron, dobosz oraz dekoracyjne sople.

Nie znajdziemy w tym roku w Parku Oliwskim popularnej świetlnej kurtyny, tak lubianej przez mieszkańców i turystów – ze względów bezpieczeństwa w dobie pandemii została przeniesiona do Parku im. Ronalda Reagana, gdzie jest większa przestrzeń i odwiedzający będą mogli swobodniej się poruszać, zachowując wymagany dystans. Nie zmienił się za to wygląd niezwykłej ozdoby, która jak co roku imponująco się prezentuje: ma 75 metrów długości i 11 metrów wysokości.

Udekorowane zostały też słupy trakcyjne wzdłuż głównych arterii drogowych miasta – na latarniach można dostrzec świecące kolorowe gwiazdki, gałązki i płatki śniegu. Ozdobione zostały takie ulice, jak Długa, Długi Targ, Hucisko, Wały Jagiellońskie, Okopowa, Podwale Grodzkie, aleja Grunwaldzka, Wajdeloty, Piwna, Stągiewna i Opata Jacka Rybińskiego.

Jak co roku dekoracje świąteczne znajdziemy także na Targu Węglowym. Tu znajduje się adwentowa brama, której pilnują dwumetrowe strażnice z żołnierzami garnizonu gdańskiego: sierżant, muszkieter i kanonier. Są to postaci Garnizonu Królewskiego Miasta Gdańsk z lat 1736-1793, z okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Oprócz tego w bożonarodzeniowy nastrój wprowadzi nas kareta z reniferami, ogromne bombki, ramka i herb z lwami, drzewa świetlne oraz Anielski Młyn. Na najmłodszych, oprócz iluminacji, czeka domek świętego Mikołaja, gdzie między innymi zamieszkały lalki z Teatru Miniatura, znane ze spektaklu „Magiczne święta Malwiny”.

Iluminacje można oglądać codziennie od godziny 16:00 do 23:00, do wtorku, 2 lutego.

9 choinek w gdańskich dzielnicach

Świąteczny klimat poczuć mogą także tradycyjnie gdańskie dzielnice za sprawą bożonarodzeniowych drzewek – w tym roku 9 choinek stanęło w różnych punktach miasta: we Wrzeszczu Górnym (ul. Klonowa przy Cristalu), Śródmieściu (Biskupia Górka, rejon ulicy ul. Biskupiej 3), Osowej (Park Chirona), Oruni-Św. Wojciechu-Lipcach (ul. Gościnna), Nowym Porcie (plac ks. Mariana Góreckiego) i Sobieszewie (ul. Turystyczna, przy siedzibie Rady Dzielnicy), a także, po raz pierwszy w Pieckach-Migowie (skrzyżowanie ul. Bulońskiej z ul. Rakoczego) i na Jasieniu (przy skraju budynku przy ul Damroki 2). Przygotowano zarówno naturalne, jak i sztuczne drzewka, które zostały przystrojone lampkami i błyszczącymi bombkami podczas uroczystych inauguracji w dniach 3-7 grudnia, w których udział brali między innymi przedstawiciele władz miasta i Rad Dzielnic.

Stanowią one dopełnienie największej gdańskiej choinki, która jak co roku zajmuje zaszczytne miejsce na Długim Targu – w pobliżu fontanny Neptuna. Mierzy 17 metrów, a przyozdabia ją aż 1400 bombek i śnieżynek, a także 25 tysięcy ledowych lampek. Zwyczaj zapalania światełek na drzewku w centrum miasta praktykowany jest w Gdańsku od 1989 roku.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button