GOSPODARKAPOLSKA

UE. Pierwsza płatność z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski zaakceptowana. Złoty umacnia się

Pieniądze z KPO popłynął do Polski. Złoty zareagował

Komisja Europejska zakończyła pisemną procedurę zatwierdzającą ostatecznie wypłatę dla Polski pierwszej transzy pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

W połowie kwietnia powinniśmy otrzymać 27 mld zł, które zainwestujemy w rozwój całego kraju.

Komisja Europejska przekaże na początek z KPO 6,3 miliarda euro dla Polski. Chodzi o 2,69 mld euro grantów i 3,63 mld euro pożyczek.

Polska złożyła pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy w połowie grudnia 2023 r. W lutym Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego polskiego wniosku na kwotę 6,3 mld euro, czyli 27 mld zł. Od tego czasu do dziś trwały procedury wymagane przepisami UE, Polska przeszła je bez zastrzeżeń na każdym etapie.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma otrzymać w sumie 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.

Złoty reaguje

Nasza waluta ponownie wzmacnia się. Kurs złotego wystrzelił.

Po tej informacji, tj. o zatwierdzonej wypłacie z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla Polski, wartość głównych zagranicznych walut spadła.

Dzisiaj za dolara amerykańskiego trzeba zapłacić 3,95 zł, za euro 4,28 zł, funta szterlinga 4,99 zł czy franka szwajcarskiego 4,38 zł.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button