POLSKA

Andrzej Duda pokazał środkowy palec chorym na raka. Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej skierowana do TK. Tusk ostro komentuje

Polskie sprawy

5 kwietnia prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 22 lutego 2024 r. o zmianie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.

„Zablokowanie ustawy o „pigułce dzień po” wynika być może z braku rozumu. Próba zablokowania sieci szpitali onkologicznych – z braku serca” – napisał premier Donald Tusk na X.

Duda zapowiedział, że wszystkie ustawy będzie wetował lub kierował je do Trybunału Konstytucyjnego Przyłębskiej. Pisowski prezydent postanowił to robić z powodu nieobecności w Sejmie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Duda uważa (a raczej Kaczyński), że wciąż są posłami.

6 marca Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.

Ustawa o zmianie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (projekt rządowy) przedłuża do 1 kwietnia 2025 r. termin przekazywania do systemu danych o sprawowanej opiece onkologicznej przez podmioty wchodzące w skład Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Nowela zmienia też termin – na 31 marca 2025 r. – pierwszej kwalifikacji placówek na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej. Ma to umożliwić Narodowemu Funduszowi Zdrowia rzetelną weryfikację podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod względem kryteriów warunkujących przynależność do poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO, a także zapewnić im czas niezbędny na przygotowanie zasobów kadrowych, organizacyjnych i ustalenie zasad przepływu informacji między nimi. Nowelizacja zakłada również, że przepisy dotyczące zapisów na pierwszorazowe świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie onkologii wejdą w życie 1 lipca 2025 r. Ma to związek z koniecznością wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących centralnej e-rejestracji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Przecież ta ustawa opóźnia wejście sieci szpitali onkologicznych o rok, nie wstyd wam tak kłamać i manipulować ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button