PIŁKA RĘCZNA

Turniej EHF EURO 2026 kobiet w Polsce. To w tym mieście odbędzie się finał

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej

Europejska Federacja Piłki Ręcznej poinformowała o przyznaniu praw do organizacji EHF EURO 2026 kobiet.

Decyzją Komitetu Wykonawczego EHF turniej ten odbędzie się w Polsce, a także na terenie Czech, Rumunii, Słowacji i Turcji.

Pierwotnie turniej EHF EURO 2026 kobiet miał odbyć się w Rosji. W czerwcu 2023 roku Europejska Federacja Piłki Ręcznej podjęła jednak decyzję o zmianie gospodarza. W listopadzie 2023 roku aplikacje w sprawie organizacji imprezy złożyło sześć federacji. Ostatecznie, oprócz wspólnej aplikacji Polski i Czech swoje kandydatury przedstawiły także Turcja oraz Rumunia wraz ze Słowacją. Hiszpania wycofała swoją ofertę w trakcie postępowania kwalifikacyjnego.

W kolejnych miesiącach Europejska Federacja Piłki Ręcznej przeprowadziła inspekcje oraz rozmowy z zainteresowanymi federacjami krajowymi. Na ich podstawie podjęto decyzję o powierzeniu roli organizatorów turnieju EHF EURO 2026 kobiet wszystkim pięciu zgłoszonym federacjom z nadzieją na dalszy rozwój dyscypliny w wielu krajach.

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2026 odbędą się w dniach od 3 do 20 grudnia i wezmą w nich udział 24 drużyny. Zmagania rundy wstępnej zaplanowano w Oradei (Rumunia), Kluż-Napoca (Rumunia), Antalyi (Turcja), Brnie (Czechy), Katowicach (Polska) oraz w Bratysławie (Słowacja).

Polska, a konkretniej Katowice, będą miejscem rozgrywek wszystkich faz turnieju, czyli rundy wstępnej, głównej i finałowej (półfinały i finał). Miejscem zmagań drugiej grupy rywalizującej w ramach rundy głównej będzie natomiast Kluż-Napoca.

„Bardzo cieszymy się, że jeden z najważniejszych turniejów w europejskiej piłce ręcznej ponownie zagości w naszym kraju. Po Mistrzostwach Europy mężczyzn w 2016 roku, pierwszy raz będziemy mieli okazję gościć u siebie najlepsze drużyny w rozgrywkach kobiet. Szczególną dumą napawa fakt, że to właśnie w Polsce odbędą się decydujące mecze wraz z wielkim finałem EHF EURO 2026 w Katowicach. Gorąco liczymy, że turniej okaże się wielkim sukcesem i przyczyni się do dalszego rozwoju żeńskiej piłki ręcznej nie tylko w Polsce, ale w Europie i na całym świecie” – mówi Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Henryk Szczepański.

Dla Polski przyznanie prawa do organizacji EHF EURO 2026 oznacza możliwość goszczenia trzeciego seniorskiego turnieju rangi mistrzowskiej w historii. W przeszłości nad Wisłą odbyły się już Mistrzostwa Europy 2016 mężczyzn oraz Mistrzostwa Świata 2023 mężczyzn.

Zanim na polskich parkietach odbędzie się EHF EURO 2026 kobiet, w czerwcu 2025 roku Polska będzie organizatorem Mistrzostw Świata Mężczyzn do lat 21.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button